Szczątki

2010-11-04
2010-11-04
978-83-7648-501-0
Agnieszka Kwiatkowska
morderca zbrodnia koszmar literatura angielska

Dość trudna w czytaniu książka z powodu poruszanej tematyki. Być może autorka przesadziła...
Pewnie usuwając wątek A. uzyskalibyśmy strawniejszy materiał.
Też sama końcówka odstaje od reszty na siłę wmawiając czytelnikowi, że to coś więcej niż obyczaj i coś się tu dzieje.

Nie wszędzie musi się coś dziać i nie każda książka musi łączyć kilka gatunków.
I ta właśnie taka jest jednak autorka albo wydawca niestety stwierdził inaczej.

Pewnie usuwając wątek A. uzyskalibyśmy strawniejszy materiał.

Nie wszędzie musi się coś dziać i nie każda książka musi łączyć kilka gatunków.
I ta właśnie taka...

Co może się wydarzyć z zagubionym dzieckiem, które nie ma oparcia w dysfunkcyjnej rodzinie. Steven wychowuje się w niepełnej rodzinie. Dawno temu wydarzyła się straszliwa tragedia, która odbiła się na wszystkich.

W trakcie czytania cały czas zastanawiałam się jak to możliwe, żeby rzeczywiście nikt nie zainteresował się gdzie podziewa się całe dnie mały chłopiec. A ten prowadzi niebezpieczną grę. Przez cały czas ogromnie wspóczułam Stevenowi. Osamotniony, niezrozumiany, czuje się nikomu niepotrzebny. A zrobi wszystko by to zmienić. Jego marzeniem jest to by babcia w końcu uśmiechnęła się, by mama go przytuliła... Straszne. I po części podziwiam go, bo jest na swój sposób twardym dzieciakiem. Dość ciężka lektura. Nie jest to kryminał w ścisłym tego słowa znaczeniu. Raczej jest to smutna opowieść o małym chłopcem i jego relacjach z otoczeniem.

Wstrząsająca historia, poruszyła mnie do samych trzewi.

Wstrząsająca historia, poruszyła mnie do samych trzewi.

Wciągająca książka, która porusza temat pedofilii, utraty dziecka i niemożliwości pochowania go. Warto przeczytać.

Każdy z nas ma swój gust. Każdemu podoba się co innego.
Jeden lubi długie, szczegółowe opisy przyrody, drugiego interesuje tylko szybka akcja itp.
Wszystko to rozumiem i szanuję.
Dlatego rozumiem, że książka którą ja się zachwycam, kogoś może nudzić. Ok. Tak już jest. Wszystko osądzamy...i w sumie po to mu jesteśmy, ale pierwszy raz spotykam się z czymś takim!!!
Pierwszy raz spotykam się z tym, że ktoś odejmuje punkty w ocenie za to, że książka nie jest tym czym (według oceniającego) być powinna.
Ktoś sobie ubzdurał, że książka o takim tytule jest kryminałem i potem pisze z rozczarowaniem, że daje 5/10 bo to nie był kryminał!
Czytam i nie wierzę!
Ludzie! Czy ktoś Wam kiedyś gdzieś gwarantował, że to jest kryminał? Na pewno nie autorka i wydawca!
Czy to, że Michael Jordan nigdy nie strzelił gola znaczy, że nie jest dobrym sportowcem? Nie-to znaczy tylko tyle, że nie jest piłkarzem. Czy to, że Lewandowski po wyskoku i strzale oddanym głową nie ląduje telemarkiem znaczy,że jest słabym sportowcem? Nie to znaczy tylko tyle, że nie jest skoczkiem narciarskim!
Tu czytam komentarze i osoby krytykują książkę za to, że nie jest kryminałem!
To może oceńmy źle wszystko co nie jest kryminałem?
Sorry, ale musiałem wylać swoją złość. O czym jest ta książka?
Porusza wiele trudnych kwestii.
Książka jest specyficzna choćby dlatego, że opisana jest z perspektywy nastolatka. Nastolatka, który cierpi. Cierpi za grzechy innych. Cierpi z powodu zła, które spotkało jego rodzinę wiele lat temu.
Nie on za to odpowiada i nie on jest czemukolwiek winien, ale cierpi on.
Cierpią też inni. Zło wyrządzone wiele lat temu odciska swoje piętno.
Młody chłopak walczy o uczucia. Walczy o uwagę bliskich, którzy nie są w stanie okazywać ciepła....Tak wiele się wydarzyło.
Takie okropności o których słyszymy w tv, ale które w teorii nie dotykają nas.
Mega trudna lektura, którą nie każdy zrozumie a większość z czasem zechce ją odłożyć na regał z niesmakiem.
Nie róbcie tego.
Za zakończenie podejmuje jeden ptk. Dla mnie zbyt lukrowy, ale może odrobina dobra jest potrzebna.

Każdy z nas ma swój gust. Każdemu podoba się co innego.
Wszystko to rozumiem i szanuję.

polecam :)

polecam :)

Niesamowita opowieść w zasadzie obyczajowa. O samotności dziecka i jego pragnieniu pełnej rodziny. O zagubieniu dorosłych. Wzruszająca. Dotknęła mnie do głębi. Dodatkowo jako bonus wiarygodny portret psychologiczny mordercy. Świetny lektor. Po prostu wybitna.

Trochę mało tu kryminału, ale słuchało się dobrze. To mój pierwszy audiobook :) Książka opowiada o tym, jak zbrodnia wpływa na całe rodziny oraz sposób myślenia mordercy. Zakończenie przewidywalne, ale dobre. Polecam!

Książka zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Z opisanej fabuły wynikało, że opowieść będzie mało realistyczna, nie mogłam sobie wyobrazić jakiegoś głębszego sensu, przesłania. Ale okazało się inaczej. W książce bardzo ciekawie opisane są losy chłopca z marginesu społecznego, przyjaźń, lojalność, więzi rodzinne, różnice społeczne, wątek penitencjarny (bardzo dobrze przedstawiona charakyerystyka i tok myślowy przestępcy seksualnego-pedofila).

Nie jest to kryminał tylko powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym , który mimo upływu lat , kładzie się cieniem na życiu pewnej rodziny . Dla miłośników gatunku będzie zapewne nudnawy i mało ciekawy . Rzeczywiście jako kryminał jest słaby , ale należy docenić warstwę psychologiczną , ciekawą narrację i to o czym ta książka nam opowiada . Zanim zaczniecie czytać powieść , przeczytajcie posłowie i wtedy nikt nie będzie rozczarowany jej treścią .
Moja ocena nie dotyczy gatunku do jakiego ją zakwalifikowano , tylko samej powieści , która moim zdaniem jest niezła .