Krok w nieznane

Okładka książki Krok w nieznane
Judith Lennox Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Z Kapeluszem literatura piękna
literatura piękna
Barbara Szyszko
kobieta rodzina kryzys

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książki Judith Lennox to powieści obyczajowe w najlepszym wydaniu. Monumentalne historie rodzinne, zawierające mnóstwo zaskakujących sekretów, które tylko czekają na odkrycie, bo prawda prędzej czy później zawsze wychodzi na jaw i zwycięża nad kłamstwem. Zwrotów akcji nie brakuje w "Kroku w nieznane", opowieści, której akcja rozpoczyna się w 1914 roku i trwa przez ponad pół wieku, pozwalając nam poznać skomplikowane koleje losu Elizabeth Cadogan Ravenhart Fearnley Jago.

To, ile cierpień spotkało tę kobietę w ciągu jej życia, nie mieści się w głowie przeciętnego czytelnika, a jednak jej dzieje nie odbiegają od realiów epoki, w której żyła. Zmuszona podporządkować się woli zamożnej rodziny jej zmarłego męża, pozostawia swego kochanego syna Frazera pod opieką dziadków w dalekich Indiach, a sama powraca do Anglii. Mamiona obietnicą rychłego przyjazdu państwa Ravencraft z Frazerem do szkockich krewnych, nie podejrzewa, że nigdy już nie będzie dla synka prawdziwą matką. Z czasem staje się jasne, że mimo jej wysiłków, Ravencraftowie nie oddadzą jej chłopca. By zdobyć środki na podróż do Indii, Bess wychodzi za mąż z rozsądku za spokojnego, lecz dość zamożnego Ralpha, któremu wkrótce rodzi parę bliźniąt. Na przeszkodzie planom Elizabeth staje wybuch wojny i epidemia grypy, która zabiera jej ukochanego synka Michaela. Potem Bess i Ralph biorą rozwód. Kobieta samotnie wychowująca córkę, Kate, ima się różnych zajęć, pracując głownie w podejrzanych lokalach jako kelnerka. Tam poznaje nie zawsze miłych mężczyzn, a jeden z nich Andrew Gilchrist, marzący o władzy w mieście, na zawsze naznaczy jej dalsze życie.

Bess dane jednak jest zaznać prawdziwej miłości, która nie zawsze była dla niej łatwa. Wybrankiem kobiety jest lekarz o idealistycznym podejściu do wykonywanego zawodu, Martin Jago. Z nim kobieta ma jeszcze trzy córeczki, podświadomie marząc o jeszcze jednym synu. Gdy dwudziestokilkuletni Frazer staje na progu domu Elizabeth, jej życie nieodwracalnie się zmieni. Mężczyzna ma prawo odzyskać zamek, będący rodową posiadłością Ravenscraftów, jednocześnie pragnie poznać swoją rodzinę. Jego i najstarszą z przyrodnich sióstr Kate zaczyna łączyć przyjaźń. Ale sielanka nie potrwa wiecznie, bo skomplikowane powiązania między Frazerem, Kate a Maxwellem Gilchristem, najmłodszym synem Andrew, sprawią, że przyjaźń zamieni się w piekło, a Ravenscraft pozostanie przyczyną sporów i nieustających marzeń o potędze, których ofiarą padną jeszcze kolejne pokolenia. Czy potomkom Bess uda się odkryć tajemnice z przeszłości i uwolnić się od jej demonów?

"Krok w nieznane" wzbudza w czytelniku wiele emocji, powieść bardzo mi się podobała i szczerze mogę ją polecić. Zmusza do refleksji nad sprawami, które powinny być dla wszystkich najważniejsze w życiu, a jednak często szlachetne pobudki przestają się liczyć w obliczu wizji zdobycia władzy czy bogactwa. Duże wrażenie robi dość dobrze, ale nie przesadnie wyeksponowane, tło historyczne opisywanych wydarzeń, pozwalające umiejscowić akcję w realiach epoki.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Troszkę w tej powieści romansu, troszkę historii. Czasem czyta się z zapartym tchem, a czasem nudzi i szybko przerzuca kartki.
Ogólnie jeśli ktoś lubi stare, angielskie klimaty to polecam.

Ogólnie jeśli ktoś lubi stare, angielskie klimaty to polecam.

Przyjemna książka.Opowiada o kobiecie,która pokonuje trudności życiowe,rozłąke z synem,przebieg pierwszej i drugiej wojny.

Bardzo lekko, dobrze i przyjemnie czytająca się książka. Zaskakujące zakończenie. Polecam!

1914

Wciągająca opowieść o losach Bess,młodej wdowy na tle historii XX wiecznej Anglii.Znajdziemy w powieści miłość,nienawiść,smutki i radości.Polecam!!

Jak dla mnie książka rewelacyjna. Bardzo wciągająca akcja, trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Do tego zaskakujące zakończenie. Czyli wszystko tak jak trzeba. Polecam.

Świetna!

Świetna!

Mnóstwo drobnych wątków przy braku jednego głównego...

Mnóstwo drobnych wątków przy braku jednego głównego...

Mam do tej książki ogromny sentyment,. Pięknie napisana powieść obyczajowa o trudnych losach kobiety i miłości matki do dziecka. Nie sądziłam, że tego typu historia tak bardzo mnie pochłonie.

Historia jest dość ciekawa. Bohaterka stara się jak najlepiej radzić sobie z przeciwnościami losu, momentami była strasznie naiwna. Wątki jak dla mnie były poruszane zbyt chaotycznie.

Judith Lennox Krok w nieznane Zobacz więcej