Nieczysta krew

Okładka książki Nieczysta krew Borisav Stanković
Okładka książki Nieczysta krew
Borisav Stanković Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
227 str. 3 godz. 47 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Nečista krv
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
227
Czas czytania
3 godz. 47 min.
Język:
polski
Tagi:
literatura serbska
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1048
1000

Na półkach: , , , ,

Znaleźć e-booka z literaturą bałkańską jest bardzo trudno. A już za darmo – to prawie niemożliwe. Dlatego skorzystałem z okazji i z przyjemnością przeczytałem powieść Borisava Stankovića. Autor pochodził z miasta Vranje na południu Serbii, w bardziej orientalnej części tego kraju i tam też rozgrywa się akcja utworu - w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku.
Bohaterką jest Sofka, młoda kobieta z podupadającej rodziny kupieckiej, którą ojciec chce wydać za syna wzbogaconego wiejskiego gospodarza. Do tego jeszcze akcja rozgrywa się na ówczesnym pograniczu serbsko-tureckim, prawosławno-muzułmańskim, a językowo - serbsko-albańskim. Ale dla naszej bohaterki i jej rodziny najbardziej widoczne są różnice pomiędzy ludnością miejską a chłopami. Mentalne, obyczajowe (i to bardzo, ale każdy szczegół byłby spoilerem),a nawet w zakresie strojów czy zachowania. Fabuła rozkręca się powoli, a akcja przyśpiesza jedynie w kilku momentach. Jednak co innego stanowi największe atuty powieści.
Pierwszym jest bardzo dokładne przedstawienia środowiska – miejskiego i wiejskiego. Opisy domów, strojów, potraw, zachowań, zwyczajów (np. wizyta w łaźni). Jeśli chodzi o sytuację kobiet to istotnie była różnica pomiędzy miastem a wsią – pomiędzy konserwatywnym patriarchalizmem a skrajnie konserwatywnym i absolutnie totalnym patriarchalizmem. Obok zatem niemal sułtańskiej pozycji męskiej głowy rodziny, kolejną pozostałością po wielowiekowym panowaniu tureckim, były stroje - szarawary (u obu płci),męskie fezy czy potrawy (ale już nie napoje – alkohol leje się litrami) oraz tańce – w półokręgu, bez fizycznego kontaktu z płcią przeciwną – tu określane choro bądź oro (w innych częściach Serbii nazywane kolo). Ciekawy jest też sposób przekazywania informacji przez kobiety – publiczna rozmowa o tej trzeciej - najmłodszej, tak aby ona to usłyszała. Opisy uroczystości przywołują na myśl filmy Kusturicy.
Dużym i pozytywnym zaskoczeniem jest przenikająca powieść atmosfera erotyzmu. Książka byłą wydana w 1902 roku i trudno byłoby wskazać polską powieść z tego okresu, gdzie ta sfera byłaby tak silnie prezentowana. Pomimo, iż autor jest mężczyzną – nośnikami treści erotycznych w utworze są zachowania, przemyślenia i pragnienia kobiet. Wyrażają się one jednak wyłącznie w kobiecym gronie. Wymienione wyżej specyficzne cechy powieści zadecydowały o dodatkowej gwiazdce przy ocenie. A książkę przeczytać warto, chociażby dla porównania z naszymi „Chłopami”.

Znaleźć e-booka z literaturą bałkańską jest bardzo trudno. A już za darmo – to prawie niemożliwe. Dlatego skorzystałem z okazji i z przyjemnością przeczytałem powieść Borisava Stankovića. Autor pochodził z miasta Vranje na południu Serbii, w bardziej orientalnej części tego kraju i tam też rozgrywa się akcja utworu - w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku....

więcej Pokaż mimo to

avatar
226
145

Na półkach: ,

Wstrząsająca lektura, nie dla wrażliwych, ale zdecydowanie warto przeczytać.

Wstrząsająca lektura, nie dla wrażliwych, ale zdecydowanie warto przeczytać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    28
  • Chcę przeczytać
    17
  • Posiadam
    3
  • Balkan
    2
  • Bałkańskie
    2
  • Poszukiwane
    1
  • 2013
    1
  • Kocioł bałkański
    1
  • Bałkany / Była Jugosławia
    1
  • Zamknięta społeczność, wieś, odludzie, prowincja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nieczysta krew


Podobne książki

Przeczytaj także