Ofiara doskonała

2005-01-01
2005-01-01
83-7319-638-2
nastolatka morderstwo

Sprawę zaginięcia Rachel Barber poznałem dzięki filmowi , który opowiadał o tej szokującej historii i oglądając go było mi bardzo szkoda dziewczyny , a także Jej bliskich. I w końcu w moje ręce trafiła książka i powiem szczerze , że się zaskoczyłem , bo spodziewałem się typowego reportażu , a dostałem coś co przypominało zwykłą książkę. Ogólnie historia jest podzielona na dwa etapy. W jednym matka Rachel opowiada o wszystkim ze szczegółami(Jak szukali Rachel , jak radzili sobie z żałobą itp.) A w drugim etapie dziennikarka opowiada o pracy policji , procesie i morderczyni. Samą książkę naprawdę warto przeczytać , a miejscami ciężko się oderwać i czytelnik ubolewa nad losem Rachel. Choć będąc szczerym miejscami książka się dłużyła , ale tylko czasem. Naprawdę szkoda mi Rachel. Dziewczyna była młoda , ładna , szczęśliwa i pełna życia , a także miała przed sobą przyszłość , ale morderczyni wszystko Jej odebrała. Przyznam również , że w pewnym momencie nawet łzy mi poleciały , a konkretnie , gdy jest opisywany pogrzeb Rachel i przemówienie Jej siostry. Widać jak bardzo dziewczynka kochała swoją siostrę. Zresztą każdy Ją tam kochał. Było mi również szkoda chłopaka Rachel , który nie wyobrażał sobie życia bez dziewczyny mimo , że dla obojga była to pierwsza miłość. Ciekawe jak teraz sobie radzi. Tak samo rodzina Rachel. Poruszyło mnie również jedno zdjęcie , a konkretnie fotografia z pogrzebu na której jest siostra Rachel , bo na twarzy 11-letniej wtedy dziewczynki widać ogromny ból i tęsknotę. I ta sama dziewczynka przemawiała na pogrzebie i wycisnęła ze mnie łzy:( A co do morderczyni to jest to naprawdę zaburzona osoba i ciarki mnie przechodzą jak pomyślę , że już jest na wolności , bo tak naprawdę nie wiadomo czy kiedyś coś jej nie odwali i znów kogoś zabiję

Jest to jedna z tych książek, które ciężko ocenić. Kiedy tracimy bliską osobą, a jej odejście poprzedza długa choroba mamy przynajmniej ten "komfort" psychiczny, że cierpienie tej osoby się zakończyło. Ale co w przypadku zamordowanej nastolatki(?). Książka jest napisana przez matkę ofiary. Nie otrzymamy odpowiedzi dlaczego doszło do tej tragedii ani czy dałoby radę jej uniknąć. Bo jak wiadomo, po fakcie wszyscy jesteśmy mądrzy. Motywy sprawcy są odgadywane na podstawie jej notatek. Takich książek nie da się polecać, albo napisać "nie czytaj". Kiedy zakupiłam tą książkę z wyprzedaży w jednej z księgarń blisko 14 lat temu sprawa nie była zbytnio omawiana przez podcasty i strony o tematyce kryminalnej. Teraz w pewnym sensie, jakkolwiek źle by to nie brzmiało, stała się popularną na podcastach kryminalnych. W tym również polskich. Książkę można potraktować jako uzupełnienie, poznanie historii oczami osób, które znały Rachel i to na ich życiu zaważyła ta bezsensowna, okrutna tragedia. Sensownych nie ma, ale niech będzie z patosem. Pozdrawiam

Książka nie jest łatwa, więc ciężko mi się ją czytało. Z listów Elizabeth do Rachel zionie smutek i wielka rozpacz. To co spotkało tą rodzinę ze strony znajomych to coś strasznego Nie podobało mi się jak wyrażali się różni biegli o Caroline, bo pokazali ją ze strony jaka to ona jest biedna, a nie że zrobiła coś strasznego. Jak słusznie tutaj pokazano jeżeli mężczyzna by zabił Rachel to na podtekście seksualnie i nie dopatrzyliby się dlaczego to zrobił został by skazany za to, że zrobił/. Nie powinny dochodzić jaka to Caroline jest biedna, bo przeżyła rozwód rodziców, a ile osób to przeżywa normalnie nawet matka Rachel normalnie to zniosła nie powinno mieć to żadnego znaczenia. Było pokazane, że Caroline nie uzyskała pomocy ale jej nie chciała. Najgorsze jest to, że w tym roku Caroline ma prawo szybciej wyjść za dobre sprawowanie ale według mnie ta chora osoba znajdzie następną ofiarę będąc znowu zazdrosna i nic jej nie pomoże jak izolacja. Ta kobieta jest chora i powinna siedzieć zamknięta.To
chora ona jest i strach pomyśleć co będzie jak wyjdzie. Przecież nie można zabijać z zazdrości, że jest ktoś ładniejszy.

Książka, którą trzeba przeczytać. Wzbudza mnóstwo emocji, tym bardziej, że opisuje prawdziwą historię, a większość treści została spisana przez matkę zamordowanej nastolatki. Lektura obowiązkowa dla wszystkich rodziców, może dzięki niej otworzą oczy na pewne zachowania swoich dzieci i na ich niemy krzyk. Niesamowite podczas czytania tej książki jest to, że cały czas uświadamiamy sobie, że nie mamy do czynienia z literacką fikcją - wpisując w google nazwisko ofiary możemy dowiedzieć się kim teraz jest jej chłopak, jak się ułożyło jego życie. Książkę przeczytałam w trzy wieczory, pozostało mi po niej wzburzenie i jakiś żal, że to tak musiało być. Lektura wg mnie obowiązkowa.

Według mnie każdy powinien przeczytać tą książkę. Jest bardzo poruszająca i smutna, aczkolwiek bardzo pouczająca. Czytałam ją dawno temu, lecz chętnie przeczytam ją jeszcze na pewno nie jeden raz. Mam nadzieję, że znajdę ją w jakiejś księgarni.

Może być, choć miałam spore przerwy, jak na mnie, w jej czytaniu co mówi, że nie jest, aż tak 'porywająca'.

Bardzo mi się podobała, chociaż taki okropny koniec spotkał tę biedną dziewczynę ... Ale książka bardzo wciągająca, poruszająca i myślę, że każdy powinien przeczytac !

13 / 2011

13 / 2011

2006

2006

Smutek i rozpacz po utracie ukochanej córki wyziera z każdej strony i z każdego zdania. Jest to szczegółowa relacja o zamordowaniu nastolatki, opis zbrodni, listy i pamiętniki Elizabeth-matki Rachel, zapiski z rozprawy sądowej, zdjęcia.

• Literatura faktu
  • Domowa biblioteczka
  • Historie prawdziwe
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Ofiara doskonała