Nowe patyki i patyczki

Okładka książki Nowe patyki i patyczki Jan Twardowski
Okładka książki Nowe patyki i patyczki
Jan Twardowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech poezja
poezja
Wydawnictwo Święty Wojciech
2009-03-27
2009-03-27
modlitwa Bóg Jezus dobro

Twórczość księdza Jana Twardowskiego jest bardzo obszerna. Poznałam już kilka jego publikacji i byłam pod dużym ich wrażeniem, dlatego chętnie sięgam po kolejne tytuły. Tym razem miałam przyjemność zapoznania się z książką pt. „Nowe patyki i patyczki”. Jest ona zbiorem wierszy i opowiadań opublikowanych wcześniej w książkach „Zeszyt w kratkę. Rozmowy z dziećmi i nie tylko z dziećmi”, „Nowy zeszyt w kratkę” a także „Patyki i patyczki”.
Tematyka zawartych tutaj utworów jest bardzo różnorodna, jednakże oczywiście oparta na wierze chrześcijańskiej. Autor tłumaczy, że Bóg kocha każdego z nas, porusza temat rodziny, nieba, przyjaźni, starości, powołania, pokazuje gdzie można znaleźć Boga i jak Go szukać. Wszystko to objaśnia na prostych zaczerpniętych z życia przykładach.
Jest tutaj proza i poezja, łącznie ponad sto historii różnej długości. Kryją one w sobie ogromną mądrość, wrażliwość i ciepło, którymi autor karmi swoich czytelników. Ksiądz Twardowski z niespotykaną lekkością i specyficznym dla siebie humorem opowiada o Bogu. Myślę, że w ten sposób jego słowa i nauki trafiają bez przeszkód zarówno do dorosłych jak i dzieci.
Lektura przepełniona jest kolorowymi, ciepłymi ilustracjami, które niewątpliwie uprzyjemniają czytanie dzieciom. Czcionka jest duża a cała szata graficzna przejrzysta i przyjemna dla oka. Na końcu znajduje się spis treści oraz alfabetyczny wykaz utworów.
Taka lektura okazała się być miłą odmianą. Na co dzień czytamy z maluchami bajki i byłam ciekawa jak zareagują na nieco inny tekst. Publikacja przypadła im do gustu, tematyka okazała się być interesująca, poruszyła, skłoniła do refleksji, zadawania pytań i rozmowy. Na pewno gdzieś w przyszłości odbije się to echem i przypomną sobie nauczanie ks. Twardowskiego.
Zachęcam do lektury ;)

Książka "Nowe patyki i patyczki" obejmuje wszystkie wiersze i opowiadania ks. Jana Twardowskiego opublikowane w tomach: "Zeszyt w kratkę", "Nowy zeszyt w kratkę" oraz "Patyki i patyczki". Czytelnik znajdzie tu ponad sto utworów, na których wychowują się kolejne pokolenia młodych chrześcijan.

Przeczytałam już tak wiele historii, które wyszły spod pióra ks. Jana Twardowskiego, a jednak każda kolejna opowieść - każda kolejna strona "Nowych Patyków i Patyczków" - była dla mnie równie miłym zaskoczeniem. To niesamowite na jak wiele sposób można mówić o Bogu, o religii... ale i o ludziach.

Każda historia (a jest ich ponad sto!!! - sam spis treści zajmuje objętościowo cztery strony) jest niezwykle ciepła i mądra. To wszystko za sprawą ks. Jana Twardowskiego, który był nie tylko uważnym obserwatorem świata i ludzi, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem.

Samo wydanie książki "Nowe Patyki i Patyczki" przypadnie wszystkim do gustu. Dzieci na pewno uraduje fakt, iż niemal na każdej stronie mamy ilustracje - raz mniejsze, raz duże - przygotowane przez Stanisława Barbackiego. Natomiast dorośli docenią wyraźny druk oraz miękkie kartki. To wszystko w połączeniu z ciepłymi barwami daje nam wspaniałą lekturę, wartą każdej biblioteczki!

Wspaniałym dodatkiem do książki papierowej może okazać się Audiobook. A to za sprawą wykonania Aleksandra Michalica w ciepłej i mądrej interpretacji, który znakomicie oddaje istotę tekstów i osobowość Księdza Jana.

Co tu dużo mówić - "Nowe Patyki i Patyczki" to kolejny wspaniały prezent dla najbliższych. Pamiętajcie jednak, że "najbliższym" możemy okazać się my sami. Z mojej strony polecam z czystym sercem!

Przeczytałam już tak wiele historii, które wyszły spod pióra ks. Jana...

Nigdy dotąd chyba nie miałam do czynienia z twórczością księdza Jana Twardowskiego. A może miałam lecz nie pamiętam? Nie wiem. Tak czy inaczej ta książka była dla mnie nowością. Szczerze mówiąc byłam strasznie ciekawa co znajdę wewnątrz. Lecz w momencie, gdy przesyłka dotarła odwlekałam rozpoczęcie lektury. Przyznam szczerze, że nie potrafię Wam wyjaśnić dlaczego. Przeglądając książkę byłam zachwycona wydaniem, jakością papieru czy chociażby przepięknymi ilustracjami zdobiącymi poszczególne teksty. Jednak wtedy nie przeczytałam ani słowa.

Po pewnym czasie wróciłam do tej książki. Potrzebowałam jakiejś odmiany po typowo zwariowanych młodzieżowych lekturach jakich obecnie na naszym rynku jest całe mnóstwo. Pomyślałam, że to dobry moment na to, by sięgnąć po twórczość księdza Jana Twardowskiego i powiem wam, że to był znakomity wybór. W tej książce znalazłam spokój, jakiego mi brakowało. A dlaczego? Już wyjaśniam :)

"Nowe patyki i patyczki" to zbiór utworów zarówno pisanych prozą jak i wierszem. Znajdziemy tu teksty krótkie i długie. Wesołe i poważne. Takie które nas rozbawią, i które dadzą nam wiele do myślenia. A wszystkie są utrzymane w cudownie uspokajającym tonie. Nie wiem w czym tkwi magia, ale naprawdę czytając tę książkę w mgnieniu oka czułam się odprężona i zrelaksowana. A gdy sięgałam po nią wieczorem, by poczytać mojemu dziecku na dobranoc, Alicja zasypiała w mgnieniu oka.

Tematyka utworów jest oczywiście religijna. Ksiądz Jan Twardowski w ciekawy sposób tłumaczy naszym maluchom jak powinno się kreślić znak krzyża świętego przed i po modlitwie, opowiada o wydarzeniach zawartych w Biblii, tłumaczy jak powinno się postępować itp. Jednak żaden z tych tekstów nie ma jakiegoś typowo moralizatorskiego tonu. Autor przekazuje tę wiedzę w bardzo łagodny często wesoły sposób.

Musze także dodać, że szalenie podoba mi się to, jak ksiądz Jan Twardowski dostrzega rzeczy, obok których my przechodzimy zupełnie obojętnie. W dodatku w bardzo ciekawy i przede wszystkim przystępny nawet dla bardzo małego dziecka sposób potrafi tłumaczyć swoje spostrzeżenia i uwagi. A co najważniejsze - pokochałam poczucie humoru tego znakomitego twórcy :) Jestem zachwycona!

"Modlimy się codziennie do Anioła Stróża, pomyślmy o Osiołku Stróżu:
Osiołku dobry - Stróżu mój,
Herodów się nie boję,
bo mogę liczyć - kiedy źle -
na cztery nogi twoje.

Potrafisz służyć dzień i noc,
jak trzeba - to uciekać,
w butelkę nabić królów złych
i uchem się uśmiechać."

Książka jest fantastyczna pod każdym względem. Choć taka tematyka nigdy nie królowała w naszym domu, w tym przypadku absolutnie nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Myślę, że to bardzo wartościowa pozycja na półeczce mojego dziecka i gorąco Wam wszystkim ją polecam. A tak przy okazji - mam niespodziankę! Niedawno ukazał się również audiobook, w którym znajdują się wszystkie utwory z tej książki w interpretacji głosowej Aleksandra Machalicy. Niewielką namiastkę tego co znajdziecie na płycie możecie usłyszeć na stronie wydawnictwa. Sprawdźcie sami - naprawdę warto!

Taka gruba książka, a to opowiadanie zajmuje ledwie 1 stronę.

Taka gruba książka, a to opowiadanie zajmuje ledwie 1 stronę.

Kawałek przeczytałem kiedyś na religii i orzekłem, że nie lubię Twardowskiego.

Kawałek przeczytałem kiedyś na religii i orzekłem, że nie lubię Twardowskiego.

Przeczytałam , ale z ledwością. Nie podobała mi się, niestety...
Na początku wyglądała ok, fajnie rysunki , okładka. Ale okazało się, że jednak tak nie jest.

Przeczytałam , ale z ledwością. Nie podobała mi się, niestety...

Wyśmienita książka, w sposób żartobliwy ucząca głównie dzieci miłości do Boga i drugiego człowieka. Proste przekazy, na przykładach z codziennego życia.

cudowne opowiadania

cudowne opowiadania

• Lektury
  • Good Reads
  • 🏠 Posiadam
  • 2009
  • Coś pięknego!!
  • Dla Alicji

Dodaj cytat z książki Nowe patyki i patyczki