Hiroszima 1945. Bosonogi Gen 3

Waneko
2005-01-01
2005-01-01
Urszula Styczek
Japonia Hiroszima bomba atomowa wojna militaryzm

Kolejny tom wstrząsającej historii o chłopcu, który przeżył piekło Hiroszimy. Razem z matką i siostrą próbuje odnaleźć się w ponurej rzeczywistości dnia codziennego. Zmęczenie, głód, niepewność jutra to tylko niektóre z dylematów, z którymi musi radzić sobie główny bohater. Zdeterminowany by polepszyć warunki życia swojej rodziny podejmuje się upiornej pracy polegającej na opiece nad człowiekiem umierającym na chorobę popromienną. Każdy dzień przynosi nowe potworności, a nadziei na poprawę sytuacji nie widać nawet po kapitulacji Japonii. Manga wciąga niesamowicie, choć jest wypełniona po brzegi obrazami ludzkiego cierpienia. Zdecydowanie tytuł godny do zarekomendowania na szerszą skalę, a może nawet do omawiania w szkole.

Dwie pierwsze wywarły na mnie ogromne wrażenie.. Ale tutaj mi się wydaje że autor ciągnie już chyba trochę na siłę. Treść już tak nie zaskakuje ale historia nieszczęść rodziny się toczy. Ja też (jak zaganka84) nie mam potrzeby dalszego śledzenia losów i chyba poprzestanę na tym tomie. Chyba że mi pozostałe przypadkiem wpadną w ręce. To czego byłem ciekawy otrzymałem.

W trzecim tomie poznajemy dalsze losy rodziny, ktora stara sie jakos przezyc poza zbombardowanym miastem.
Tylko 3 tomy sa obecnie dostepne (tylko wersja elektroniczna) ale nie czuje potrzeby czytania dalszych czesci. Nie jestem tez jakos szczegolnie ciekawa dalszych losow bohaterow.
To czego bylam ciekawa, otrzymalam.
Ta manga w prosty i bardzo przystepny sposob ukazuje nam zycie w Hiroszimie tuz przed zrzuceniem bomby, koszmar jaki bomba wywolala oraz trudnosci jakie mieli mieszkancy tego miasta (ktorzy przezyli) potem.
Jest to przygnebiajaca i smutna histroria, ale prawdziwa, opisujaca autentyczne wydarzenia.
Mysle, ze warto siegnac i sie zapoznac z trzema pierwszymi tomami tej mangi.
Polecam.

To czego bylam ciekawa, otrzymalam.
Ta manga w prosty i bardzo przystepny sposob ukazuje...

To straszne, że Gen, jego matka i malutka siostrzyczka po tragedii w Hiroszimie nie mogą zaznać spokoju poza miastem. Dzieci przyjaciółki Kimie, które za wszelką cenę chciały wykurzyć gości, bo przez ich obecność dostawały mniej ryżu, ludzie, którzy nie chcieli udzielić pomocy poszkodowanym, szydzili z poparzonych... Jak jednak mogłabym ich oceniać? Sama nie wiem, jak zachowałabym się w takiej sytuacji.
Z każdą stroną jestem coraz bardziej przerażona, mimo to uważam, że warto wiedzieć, zwłaszcza gdy jest się entuzjastą Kraju Kwitnącej Wiśni. Przerażona, ale również pokrzepiona odwagą i pogodą ducha Gena.
Łzy i współczucie czytelników nie zmienią historii, ale, jak pisze Nakazawa Keji, pozwolą jeszcze raz się zastanowić nad znaczeniem i konsekwencjami wojen.
"Polska, podobnie jak Japonia, doświadczyła w przeszłości najgorszych okrucieństw, jakie może przynieść wojna. Chciałbym, aby zarówno współcześni Polacy jak i Japończycy potrafili przeciwstawić się wojnom w jakiejkolwiek postaci. Nieśmy całemu światu przesłanie pokoju. Ja osobiście dołożę wszelkich sił, aby to przesłanie było zawsze żywe."

• Manga
  • Japonia