Świat u stóp

2007-04-05
2007-04-05
Rafał Lisiński
świat przyjaźń

Opowieść o 4 przyjaciółkach i przeżytych 14 latach, w różnych miejscach na świecie, dużo o ich wielu miłościach i dużo o jednej przyjaźni między nimi, która przetrwała próbę czasu i odległości.
Czytając tą książkę, miałam nieodparte wrażenie, że już kiedyś czytałam coś o podobnym temacie i napisane podobnym językiem... i nagle Bingo.... Danielle Steel.
P.S. Trochę mi brakowało obecności wszystkich dziewczyn na ostatnich kartach powieści, na ślubie jednej z nich.
Może wrócę do tej autorki, ale dopiero za jakiś czas.

P.S. Trochę mi...

To niemal 700 stron interseującej historii czterech przyjaciółek, których wspólna droga rozpoczyna się w szkole z internatem w Wielkiej Brytanii i mimo różnic, dzielacych je w każdym calu, trwających przy sobie na dobre i na złe. Rianne, Gabby, Nathalie i Charmaine, każda inna, każda pochodząca z innego środowiska, z innym bagażem doświadczeń, innym temperamentem i planami na przyszłość.Jej akcja rozgrywa się na tle ważnych wydarzeń politycznych u schyłku XX w. w RPA.
Z RPA wywodzi się bowiem Rianne, jedna z bohaterek powieści. Pochodziła z bogatej rodziny posiadającej m. in. kopalnie diamentów. Wychowywała ja ciotka, ponieważ dziewczynka straciła oboje rodziców.
O tym, co zdarzyło się w życiu przyjaciółek w ciągu dwudziestu lat nie sposób pisać, bo było tego naprawdę sporo. Przeczytacie o ich wzlotach i upadkach, poznacie cały korowód postaci, które towarzyszą im przez niemal 20 lat wspólnej drogi. Tworzy to naprawdę fajną całość, a Lesley Lokko jeszcze raz udowadnia, że jest mistrzynią powieści obyczajowej. Z przyjemnością obejrzałabym film na bazie tej książki.

Jedna z tych książek, które przeczytałam jako nastolatka i ma do teraz stałe miejsce na mojej półce i w moim sercu. Naprawdę polecam, świetne spojrzenie na przyjaźń, tęsknotę i szukanie przyjaźni poza swoją strefą komfortu. A także o dorastaniu, zmianie w relacji i zmianie w nas samych. I może jest to trochę naiwna książka, ale co z tego? Każdy z nas czasem zyska na odrobinie naiwności.

Poddałam się na balu....

Poddałam się na balu....

Odnoszę wrażenie, że dla tych kobiet liczy się tylko, aby wyjść za mąż i mieć dzieci.

Bardzo średnia ,choć nie łatwa ( dla mnie ),czyta się dość trudno.Zawiera mnóstwo,wiadomośći o przemianach w RPA od początku lat 90.
Bo przyznam,te akcje co je opisano w USA czy Londynie,były co tu mówiąc dość nudne.
Bardzo mi się podobały,tylko te strony z RPA.
Było dużo ,postaci.Wiele już nie pamiętam.

Bardzo mi się podobały,tylko te strony z RPA.
Było dużo ,postaci.Wiele już nie pamiętam.

Świetna historia kilku przyjaciółek. Są one tak różnorodne przez co każdą spotyka coś innego... A jednak każda z nich marzy o miłości. Dużo wątków historycznych, politycznych, kulturowych.
Co ważne... Nie łatwa bohaterka a lubisz ją od kilku pierwszych stron.
Polecam!

Co ważne... Nie łatwa bohaterka a lubisz ją od kilku pierwszych stron.
Polecam!

Historia czterech przyjaciółek, które poznają się w angielskiej szkole z internatem, bohaterki powieści,te cztery dziewczyny przyjechały do internatu po wiedzę, szlif towarzyski, który byłby odpowiedni dla każdej z nich.Były takie co już nęciły swym blaskiem, oczarowały nie jednego chłopaka, kusiły oczy świata, a jeszcze były inne, które wymagały starań, żeby mogły wreszcie zaistnieć w świecie.
Różniło je przecież wszystko pochodzenie, podejście do życia, pozycja społeczna jaką miały, wygląd i bagaż emocjonalny, życiowy. Miały odmienne charaktery, każda miała inny różniły się bardzo od ciebie.
Jednak zawsze były razem najlepszymi, oddanymi przyjaciółkami na dobre i na złe.
Historia mądra, ciekawa, a fabuła dobra,,,wartka akcja i trzymała mnie w napięciu od początku samego do końca książka jest to opowieść o przyjaźni i miłości.
Zadowolona jestem z powieści, bardzo mi się podobała, piękna, wciągająca książka spędziłam przy powieści przyjemny czas.

Wciągająca historia losów czterech przyjaciółek ze szkoły, z odmiennych zupełnie światów. Książkę dobrze się czyta, ciężko ją odłożyć.

Droga przez mękę. Nieciekawe, watki niedokonczone. O niczym. Nigdy więcej takich książek.

• Obyczajowe
  • Domowa biblioteczka