Egipskie hieroglify

RTW
1998-01-01
1998-01-01
Maciej G. Witkowski
egipskie hieroglify egipt pismo hieroglify historia pisma historia kultury egiptologia

Ostatnio podróżuję sobie w czasie, niedawno przeżywałam miłość w średniowieczu, a przed chwilą skończyłam egipski kurs czytania hieroglifów.

Bo "Hieroglify egipskie. Mowa bogów" jest czymś w rodzaju podręcznika po egipskiej kulturze i historii z zajęciami praktycznymi włącznie. To publikacja, którą kawałek po kawałeczku powinno się studiować, a odkrycia, którymi częstuje nas autor potrafią zdumiewać.

Andrzej Ćwiek zabiera czytelników w podróż do starożytnego Egiptu, odkrywa przed nami zniuansowany rozwój systemu piśmiennictwa i przekazywania informacji na ścianach egipskich świątyń i grobowców. Lecz nie tylko. Ukazuje również egipską kulturę, wierzenia religijne, politykę i tło społeczne.

Nie spodziewałam się, że książka o hieroglifach tak bardzo mnie wciągnie i zafascynuje, że wsiąknę w ten niesamowicie bogaty świat egipskiej symboliki i zatopię się bezkreśnie w tajemnicach egipskiego świata. Bo dr Andrzej Ćwiek bardzo ten proces ułatwia, głównie za sprawą przystępnego i lekkiego języka, stylu pisania, który sprawia, że z przyjemnością można zatopić się w lekturze. Nie przytłacza wiedzą, raczej rozbudza ciekawość z każda kolejną stroną. Również struktura tej publikacji zasługuje na uznanie, po powoli, z każdym rozdziałem wyławia się obraz całej egipskiej cywilizacji.

Poza tym, że to świetna i bardzo merytoryczna, ale i ciekawa publikacja, to jest również pięknie wydana. Okładka, przyciąga wzrok, a to co w książka jest wydana w ciekawy sposób obfitujący w zdjęcia i hieroglify, oczywiście.

To była wyborna podróż, a dr Andrzej Ćwiek w wspaniały sposób oprowadza po starożytnym Egipcie.

Jeśli lubicie książki historyczne, to polecam zwrócić uwagę na ten tytuł.

Książeczka ma jedynie 80 stron a jednak jest wybitna. Autorem jest William Vivian Davies, kurator Działu Starożytności Egipskich w British Museum. Chociaż w przedmowie autor precyzuje, że publikacja jest zbyt mała aby dostatecznie naświetlić tak bogate zagadnienie jakim jest pismo hieroglificzne (to przecież bez mała 3500 lat!) to jednak jest wytaczająca by uchylić duży rąbek tajemnicy jakim zdaje się być okryte to pismo. Książeczka jest prawdziwym kompendium współczesnej wiedzy o hieroglifach. Czytając równolegle książkę Bogusława Kwiatkowskiego "Poczet faraonów", wciąż nie mogłem zrozumieć zasady zapisywania imion władców w kartuszach (imię tronowe i imię własne) - dopiero ta książeczka wyjaśniła mi czym jest transpozycja honoryfikacyjna. Do odczytywania pełnych tekstów hieroglificznych jeszcze daleka droga i mała ta książeczka tego nie nauczy, daje jednak solidne podwaliny. Bedę do niej często wracał.

• Egipt
  • Egiptologia
  • 🕒 Historia
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • 𓁟 Starożytny Egipt
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Egipskie hieroglify