Dzieje starożytnego Egiptu

Nicolas Grimal Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
Histoire de l'Egypte ancienne
historia
Adam Łukaszewicz
Rodowody Cywilizacji
Egipt starożytny Egipt historia Egiptu egiptologia

Dość dobrze napisana książka, ale autor często poświęca chronologię i spójność wywodu na rzecz stylu i płynności narracji. Sporo opisów budowli.

Bardziej synteza niż podręcznik - wiele zagadnień potraktowanych jako oczywiste wymaga doczytania w innych źródłach, kilka innych, jako zbyt szczegółowe, wymaga tego samego. Zwięzłe, przejrzyste, zachęca do dalszego zapoznawania się z tematem.

Podstawowa publikacja o historii Starożytnego Egiptu.
Pozycja obowiązkowa, chociaż niezbyt łatwa w odbiorze.

Opisano dość szczegółowo całe dzieje Egiptu od czasów prehistorycznych po okres rzymski. Znajduje się tu dużo informacji szczególnie o władcach kolejnych dynastii oraz o budowlach (i innych śladach) jakie po sobie pozostawili. Próba połączenia informacji o historii dynastii (trochę schematyczna i zdawkowa jak dla mnie) z próbą opisania wierzeń (szczątkowo), kultury...

Całkiem dobry podręcznik.

Jestem w połowie uczciwej lektury oraz po kilku przekartkowaniach i lekturze co ważniejszych dla mnie ustępów. Synteza ta jest świetnie przetłumaczona, co przy pracach na tematy tak obce naszej kulturze zawsze się chwali (choćby problem z transkrypcją nazw własnych na różne języki). Podzielona chronologicznie, zapewnia podstawową, podręcznikową wiedzę o dziejach...

Solidnie potraktowana, a jednocześnie opisana w sposób zwięzły i przystępny historia Starożytengo Egiptu. Godne polecenia.

przeczytana okazjonalnie, kiedy dzieci brały udział w konkursie egiptologicznym, nie jestem fanką starożytności, ale Grimal przybliża Egipt przystępnie i nie straszy akademickim podejściem do tematu.

Dyskusje

• Historia