Gwiezdny krąg

Okładka książki Gwiezdny krąg Andre Norton
Okładka książki Gwiezdny krąg
Andre Norton Wydawnictwo: Amber Seria: Mistrzowie SF i Fantasy fantasy, science fiction
Mistrzowie SF i Fantasy
Wheel of stars
Amber
2002-01-01
2002-01-01
Janusz Ochab
andre norton fantastyka science fiction

Chciałem odpocząć od Świata Czarownic a tu... bach... ten sam wątek : klientka trafia przed bramę do innego świata gdzie toczy się wojna.
Szkoda tej książki bo pomysł na kilka wcześniejszych rozdziałów i sama myśl żeby układ gwiazd (astrologię) wtoczyć do fantastyki świetny tylko kulało jedno : powtarzanie wątków z wcześniejszych swoich powieści.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przyciągnęło mnie nazwisko. Lekko napisane, czyta się przyjemnie, ale mnie nie odpowiada. Zmęczyłam się lekturą, pewnie w tamtym czasie był zalew książek o podobnej tematyce i lepiej napisanych.
Trochę jak guma do żucia dla oczu -ciągnie się, a ty czytasz dalej.

Trochę jak guma do żucia dla oczu -ciągnie się, a ty czytasz dalej.

Na Gwiezdny krąg natknełam się przypadkiem, grzebiąc na półkach z fantastyką w antykwariacie parę lat temu. Na okładce widniało nazwisko Norton, to wzięłam... Nie patrzcie tak na mnie, każdy ma takiego autora, którego ksiązkę weźmie do ręki bez zapoznania się z opisem, czy wygooglania opinii innych. Dla mnie jedną z takich autorów jest Andre Norton.
Opowieść podąża za losami Gwennan, bibliotekarki z małego miasteczka. Jej życie biegło powolnym, ustalonym rytmem, była częścią niewielkiej społeczności lokalnej. Jednakże ta rutyna skończyła się, kiedy Gwennan zainteresowała się zagadką kamieni stojących na wzgórzu posesji tajemniczych Lyle'ów. Rodzina ta od zawsze mieszkała w starym domu, trzymała się na uboczu. Kiedy jednak Gwennan zaczęła rozwiązywać zagadkę tajemniczych kamieni i znaków na nich widocznych lady Lyle i jej mlody krewniak postanowili włączyć kobietę w ich rywalizację. Zaś w okolicy znów zaczął pojawiać się powtór, którego wielu miało za legendę i bajkę do straszenia niegrzecznych dzieci.
Przed Gwennan i czytelnikiem otworzyć się miał świat tajemnic i magii, starszy, niż możnaby było sądzić, rządzący się prawami, których młoda kobieta nie rozumiała. Zaś dwie strony postanowiły wykorzystać jej osobę w odwiecznym konflikcie,
Muszę wyznać, że postać Gwennan była dość ciekawa, ale dużo bardziej niż ona fascynowała mnie Ortha, której historię możemy poznać w trakcie rozwiązywania przez bohaterkę tajemnicy trzech kamieni. Gwennan nie była antypatyczna i myślę, że sporo osób może ją polubić za jej silną wolę i ciekawość świata, ale mnie nie porwała. Była jednak na tyle fajną postacią, że czytałam o jej przygodach z przyjemnością.
Autorka posługiwała się płynną narracją, chętnie ozdabiając fabułę motywami z legend i mitów, wykreowała ciekawą historię. Bardzo lubię styl Norton, jej przeplatanie akcji opisami, różne drobiazgi, które tworzą razem barwną mozaikę świata, który możemy dzięki niej poznać.
Widać w powieści fascynację możliwymi cywilizacjami przed znaną nam historią, cyklicznością życia na Ziemi, Także motywy związane z Mocą i innymi światami są czymś, co miło uzupełniało fabułę - ale znane mi już było z innych powieści autorki. Motyw współczesnego zagrożenia wojną śwatową także zasługuje na uwagę, choć mam wrażenie, że mógł zostać przedstawiony w trochę bardziej barwny sposób.
Jednak muszę powiedzieć, że książka nie porywa jakoś szczególnie. Jest miłą lekturą, w sam raz na jedno popołudnie, ale wątpię, bym do niej wracała. Nie jest to najgorsze dzieło autorki, ale nie zaliczyłabym go do najlepszych. Jest to dobra lektura, lecz nie należy się spodziewać, że zmieni postrzeganie świata przez czytelnika. Można ją przeczytać jednym tchem, bo to całkiem dobra opowieść, ale - przynajmniej mnie - nie porwała tak, jak potrafią to zrobić niektóre dzieła Norton.

(http://dywagacjenadherbata.blogspot.com/2016/09/261-gwiezdny-krag-andre-norton.html)

Opowieść podąża za...

Całkowita strata czasu.

Całkowita strata czasu.

Jedna z lepszych książek w dorobku Andre Norton. Tajemnice odkrywane przed czytelnikiem bardzo powoli, do końca trzyma w napięciu. Świetna, lekka pozycja. :)

• Andre Norton
  • Posiadam (OG)
  • Na własność
  • Andre Norton - posiadam
  • Dostępne w bibliotece
  • (seria) Mistrzowie SF i Fantasy

Dodaj cytat z książki Gwiezdny krąg