Słuchaj swego serca

2010-01-01
978-83-10-11792-2
Agnieszka Jezierska
internat książka interaktywna

Ciekawy pomysł: książka która może potoczyć się na różne sposoby, która ma kilka zakończeń. To nieco jedna nas z bohaterką, pozwala zobaczyć jaki wpływ na życie mają nasze wybory. Takie książki mogłyby zdarzać się częściej.

Niestety nie przeczytałam jej do końca,chyba jestem za stara na taką fabułę i sposób pisarstwa.Po 80 str. dałam sobie spokój.Mnie osobiście nudziła.

Przypomniałam sobie o tej książce całkiem niedawno. Kiedy pierwszy raz ją czytałam, byłam dużo młodsza. Ciekawiła mnie możliwość pokierowania akcją tak, jak chce tego czytelnik. Jednak po zaznajomieniu się z tą lekturą nie byłam już taka zachwycona. Moje dokonywane w tej książce wybory polegały na tym, że i tak czytałam kolejno każdy z nich - w przeciwnym razie książka byłaby przynajmniej o połowę krótsza, co świadczy tylko o braku pomysłu autorki na jej poprowadzenie. Wolę raczej takie lektury, które z góry mają określoną fabułę, bo w przeciwnym razie nie jest możliwe zżycie się z postaciami, ani wczucie w panujący klimat. Książka jest ciekawym doświadczeniem, jednakże nie polecam jej. Jest raczej mała szansa na to, że długo pozostanie mi w pamięci.

Kilka miesięcy temu szukałam prezentu urodzinowego dla koleżanki. Tak trafiłam na "Słuchaj swego serca". Określenie powieść interaktywna znajdujące się na okładce, zaintrygowało mnie na tyle, że kupiłam książkę i dla koleżanki, i dla siebie.

Główną bohaterką książki jest Paula. W związku z chorobą matki i faktem, że mieszkanie babci jest za ciasne, dziewczynka musi przenieść się do internatu na drugim końcu kraju.
Od strony fabuły książka młodzieżowa jakich wiele.
Jest główna bohaterka, są jej przyjaciółki i obowiązkowy czarny charakter.
Pozornie nic ciekawego.
A jednak...
Każdy "rozdział" poniekąd stanowi odrębne opowiadanie. Innowacyjność książki polega na czytaniu ich w dowolnej kolejności. Na końcu większości z "rozdziałów" mamy kilka opcji i możemy wybrać o czym aktualnie chcemy przeczytać. W sumie w książce znajduje się pięć alternatywnych zakończeń.

Dziś sięgnęłam po "Słuchaj swego serca" żeby w końcu zobaczyć co to jest. Przezornie zaopatrzyłam się w ołówek, żeby zaznaczać przeczytane fragmenty i w sumie nim się zorientowałam przeczytałam całość. Starałam się wybierać fragmenty jak najbardziej nie po kolei i udało mi się złożyć trzy pełne historie, z których jedna wyszła nawet dość ciekawa. Opowiadania, które nie trafiły do wybieranych historii przeczytałam, po kolei, tak jak zostały. Podejrzewam, że jak kiedyś znajdę chwilę czasu, to przeczytam "Słuchaj swego serca" jeszcze raz, tym razem, bez skakania między rozdziałami.

Podsumowując "Słuchaj swego serca" nie jest odkrywcza, ani zbytnio porywająca. Jednak jeżeli traktujemy ją jako książkę typowo rozrywkową, to czytając ją można się dobrze bawić. Czyta się bardzo szybko, co jest dodatkową zaletą. Jedynie można się przyczepić do tytułu książki, który faktycznie jest tytułem serii książek autorstwa Ilony Einwohlt i nie do końca oddaje treść książki.

___

Jednym słowem: Dziwna. Nie przeczytałam całej tylko z jednego powodu. Nie wiedziałam jak. Zaczęłam czytać według wskazówek. Nagle wszystko się poplątało, więc zaczęłam od początku. Tym razem czytałam pokolei. I nagle, co widzę? KONIEC.
Do tego fabuła była nudna. Wolałam poświęcić ten czas jakiejś innej, ciekawszej książce.

Gdy zobaczyłam ją w bibliotece od razu ją wzięłam bez zastanowienia. Czemu? Ze względu na okładkę, przekonanie o lekkości fabuły, a tym bardziej, że zaciekawiło mnie to, iż sami decydujemy co stanie się z bohaterami. Powiem szczerze, że nie wyobrażałam sobie, jak autorka to zrobiła.

Pauli zachorowała matka i przez jakiś nieokreślony czas mieszka u babci. Nagle dowiaduje się, że następny rok spędzi w internacie i to w całkiem innej części kraju, z dala od domu. Podchodzi do tego pesymistycznie.

Ja wybierałam ostrożnie kolejne części powieści i nawet ułożyła się dość fajna historyjka. Jednak mimo wszystko książka ogólnie nie wywarła na mnie jakiegoś większego wrażenia. Jest dobra do przeczytania, kiedy nie ma się za dużo czasu. Jest lekka i dosyć przyjemnie się czyta. Mimo wszystko myślę, że nie zasługuje na wyższe noty.

Jedyne co mogłabym zdradzić nie pozbawiając was przyjemności prowadzenia własnej wersji powieści to to, iż Liselett to typowy czarny charakter, ale bardzo urozmaica tą lekką historię. Szczerze to chyba ją najbardziej lubię i zapamiętałam z tej książki.

Mimo tak niskiej oceny polecam wam tą książkę. Dobra jest na odstresowanie, miły wieczór z powodu swojej lekkości. Możliwość tworzenia własnej wersji fabuły też jest wielkim plusem. Oprócz tego nie ma tam nic wyjątkowego.

Co prawda treść nie jest zbyt zachwycająca, ale niesamowite jest to, że po raz pierwszy spotkałam się z książką w której zakończenie nam się nie podoba i bez problemu możemy je zmienić. Pomimo treści uważam, że warto ją przeczytać i zobaczyć jak to jest "pisać" powieść i zmieniać jej przebieg.

Tę książkę czytałam bardzo krótko. W sam raz na wieczór i gwarantuję, że tego samego wieczoru już tę książkę się odłoży. Ogólnie była bardzo ciekawa ;D.

To było... dziwne. Pierwszy raz czytałam taką książkę, w której sama mam wybierać jak potoczą się losy bohaterki. Ale próbowałam. I tak wybierałam, że skończyłam bardzo szybko.

Fajna ale zbyt krótka...

Fajna ale zbyt krótka...

• Młodzieżowe
  • 2009 i wcześniej
  • Sprzedam/wymienię
  • Wymienione

Dodaj cytat z książki Słuchaj swego serca