Łabędzi śpiew

Okładka książki Łabędzi śpiew Jadwiga Courths-Mahler
Okładka książki Łabędzi śpiew
Jadwiga Courths-Mahler Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Akapit literatura obyczajowa, romans
Die Liebe höret nimmer auf...
Oficyna Wydawnicza Akapit
1991-01-01
1991-01-01
courths mahler łabędzi śpiew

Przyznaję, że książkę czytałam kilka lat temu, ale zupełnie nie pamiętałam treści, co nie dziwi przy liczbie powieści po które sięgam. Dlatego sięgnęłam po raz wtóry, wyjątkowo.

Eleonora Rittberg na łożu śmierci chce wymóc na synu przysięgę, że poślubi Flawię - dalszą krewną ze strony ojca, która mieszka w ich posiadłości. Zresztą ten sam temat pojawia się w rozmowie z dziewczyną. Chora przekazuje Flawii tajemniczą kopertę i nakazuje otworzyć w przypadku, gdy nie pobiorą się w ciągu roku po jej śmierci. Co znajduje się w środku?

Młodzi nie mogą się pobrać, ponieważ Jan kocha inną a Flawię darzy miłością siostrzaną. Stefi - jego ukochana jest aktorką teatralną, skrywającą wiele sekretów. Czy Jan je odkryje? Może tylko Flawia widzi fałsz aktorki?

Początek lektury szybko pozwala czytelnikowi domyślić się prawdy i tak naprawdę zmierzając ku finałowi nie skupiamy się na tajemnicy zawartej w liście, ale na związku Jana. A dzieje się w tym wątku, dzieje :)

"Łabędzi śpiew" to lekka i przyjemna lektura na parę godzin odprężenia na leżaku lub hamaku. Bez zbytniego obciążania sobie głowy zagadkami zawartymi w treści. Książka z miłością, przyjaźnią, zdradami, muzyką, malarstwem i pojedynkiem w tle.

1970

Z okazji zbliżającego się urlopu pozwoliłam sobie na wakacyjny powrót do lektury niegdyś przeczytanej i nieco zapomnianej. Historia w niej przedstawiona odpowiada klimatowi innych powieści Autorki. Jest tajemnica, jest nieszczęśliwa miłość. Czy będzie też happy end? Czy list umierającej matki/ciotki pomoże głównym bohaterom, czy wprowadzi jeszcze większe zamieszanie w ich życiu uczuciowym?

W bawarskich Alpach w willi swojego wujostwa żyje młoda Flawia. Skromna, dobra, uczciwa i śliczna. Zakochana na zabój w swoim kuzynie, który zaręczony jest jednak z popularną aktorką. Gdy na łożu śmierci ciotka daje dziewczynie dokumenty z tajemnicą swojego życia, powinno to spowodować pogłębienie intrygującego działania fabuły na czytelnika, gdy by nie to, że sekret jest odkryty już w opisie książki na jej tylnej okładce.
Patetycznie i egzaltowanie brzmiące dialogi, przewidywalność i powtórzenia treści powodują, iż „Łabędzi śpiew” Jadwigi Courths-Mahler to słabe romansidło.

Jako wakacyjna lektura wręcz idealna. Mało wymagająca, ale jednak skupiająca uwagę. Ma swój urok. Można w niej odnaleźć fragmenty biografii Kopciuszka. ;)

• Literatura obca
  • Romans
  • ☆ Literatura zagraniczna
  • Z biblioteki...Filia Trzciniec
  • Przeczytane 1997
  • Harlequin
  • 1991

Dodaj cytat z książki Łabędzi śpiew