Korzystaj z nocy

Okładka książki Korzystaj z nocy Dean Koontz
Okładka książki Korzystaj z nocy
Dean Koontz Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Moonlight Bay (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Moonlight Bay (tom 2)
Seize the Night
Prószyński i S-ka
2000-03-08
2000-03-08
837255465X
Janusz Ochab
dean koontz światło tajemnica eksperyment

Koontz to jeden z moich ulubionych pisarzy. Czytałem jego książki mając kilkanaście lat. Teraz czasami sięgam po jego książki których nie czytałem. Tym razem pełny zawód. Tak słaba jak „Inwazja”, czy „Twoje serce należy do mnie”.
Plusy:
- fabuła, coś co mnie zawsze interesowało, eksperymenty genetyczne;
- próby poprawiania natury najczęściej kończą się fiaskiem;
- uzmysławia nam jak wiele tajemnic jest skrywanych pod płaszczykiem doświadczeń dla tzw. dobra ludzkości;
- dobrze wykreowany bohater Chris Snow i jego nocne życie spowodowane wadą genetyczną;
- oryginalnie przedstawione funkcjonowanie magicznego pociągu, wehikułu czasu;
- dobrze wykreowane portrety psychologiczne bohaterów;
- dość dobre zakończenie.
Minusy:
- fabuła zbyt obszerna, akcja wlecze się jak flaki z olejem;
- przewidywalna, schematyczna, nie nadążałem za fantazją autora;
- jakiś wątek wtrącony znienacka, nie ma później dalszego rozwinięcia, zapycha tylko fabułę i wprowadza zamieszanie;
- zastanawiam się czy to na pewno napisał Koontz.
Ogółem książka przeciętna.

Plusy:
- fabuła, coś co mnie zawsze interesowało, eksperymenty genetyczne;
- próby poprawiania natury najczęściej kończą się fiaskiem;
-...

Uwielbiam Koontza jednak tej książki nie doczytałam do końca. Już na samym początku wydawała mi się nudna, jednak stwierdziłam, że się rozkręci. Niestety, nic się nie zmieniło, a ja czytając się męczyłam, w końcu odłożyłam na bok... Może kiedyś dokończę, jednak obecnie nie mam na to ochoty.

Narracja wprowadzająca fantastyczny klimat, główny bohater, którego nie da się nie lubić, cudownie ukazane więzi między bohaterami, a nade wszystko niesamowity temat i jego rozwiązanie.

Zdecydowanie najlepsza książka Koontza - świetne rozwinięcie wątków z pierwszego tomu cyklu, powrót tych samych, wyjątkowych, świetnie napisanych postaci, klimat miasteczka Moonlight Bay. Motyw inteligentnych zwierząt nawet ciekawszy niż w "Opiekunach" i wyraźniejszy niż w pierwszym tomie. Ciągły dreszcz strachu, zero seksu. Czego chcieć więcej?

Niesamowita sceneria – kilkoro przyjaciół przemierza nocą Fort Wyvern, porzuconą bazę wojskową, w której przeprowadzano eksperymenty naukowe z piekła rodem. Co naprawdę kryje się jeszcze we wnętrznościach fortu, będą oni musieli przekonać się razem i będzie to bardzo mroczna przygoda.

Sympatię ludzi główny bohater i zarazem narrator, Chris Snow. Dotknięty rzadką chorobą genetyczną, która nie pozwala mu normalnie funkcjonować w świetle dnia. A jednak ta odmienność nadaje mu cech szlachetnych. W czytelniku wzbudza on zaufanie. I gdy wyrusza on na wyprawę w ciemność w towarzystwie super inteligentnego psa Orsona, jesteśmy po jego stronie.

Naprawdę dobry thriller.

2041

Akcja wlecze się niemiłosiernie. Temat ciekawy, ale opisany w tak obszerny sposób, że było mi ciężko dobrnąć do ostatniej strony. Poza tym Autor trochę za bardzo rozwinął skrzydła fantazji.

Wystawić oceny nie mogę, ponieważ nie podołałam. Wracałam do książki kilkakrotnie i za każdym razem niemalże rzucałam w kąt z bezsilnej złości.

Przez pierwszych sto stron mamy tylko powtórzenia z części pierwszej. Absolutnie nic się nie dzieje. Jeśli pisać kontynuację, to po co powtarzać wszystko, co czytelnik już wie? A jeśli kolejne części łączyć ma tylko osoba bohatera, to czy naprawdę trzeba nam znać historię jego życia w najdrobniejszych szczegółach?

Strata czasu i pieniędzy!

Delikatna fantastyka, wciągająca i przyjemna książka.

Delikatna fantastyka, wciągająca i przyjemna książka.

Początek książki ciekawy, wciągający i bez problemu można pochłonąć 150 stron za jednym razem. Od momentu jak pojawił się wątek s-f, to już raczej ją męczyłem niż czytałem.

Druga część "Moonlight Bay" okazała się być zdecydowanie słabsza od pierwszej. Ciągnęło się to wszystko jak flaki z olejem. Brrr. Nigdy więcej.

• Dean Koontz
  • Koontz