Coś na progu

Okładka książki Coś na progu
H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Kameleon horror
horror
Kameleon
At the mountains of madness
Zysk i S-ka
1999-01-01
1999-01-01
2017-04-07
83-7150-582-5
Robert P. Lipski
opowiadania Dagon Dunwich horror

Okładka książki Zgroza w Dunwich François Baranger, H.P. Lovecraft
Zgroza w Dunwich François Baranger,&...
Okładka książki Unknown Kadath #3 Florentino Flórez, H.P. Lovecraft, Jacques Salomon
Unknown Kadath #3 Florentino Flórez,&...

Do granic możliwości wykorzystuje zbudowane napięcie.

Do granic możliwości wykorzystuje zbudowane napięcie.

Lovecraft w podobnym stylu co Edgar Allan Poe potrafił stworzyć naprawdę ciężki i przytłaczający klimat groteskowej grozy,co jest największym atutem jego twórczości. Wszystko to znajdziemy w zbiorze opowiadań "Coś na progu". Bardzo lubię tego rodzaju literaturę sprawiającą, że czytelnik pogrążając się w lekturze, zaczyna czuć się nieswojo i z tego powodu chętnie wystawiłbym tej pozycji dziesięć gwiazdek. Niestety, nie mogę tego zrobić, gdyż Lovecraft w tym przypadku wykazał się dużą dozą powtarzalności. Trzy czwarte opowiadań dotyczy losów jakiegoś mężczyzny znudzonego codziennością, który znajduje rozrywkę w odkrywaniu czegoś nieznanego, tajemniczego, często paranormalnego i złego. W rezultacie spotyka on jakąś prastarą siłę w formie złowrogich, humanoidalnych istot, a wszystko kończy się śmiercią bohatera, śmiercią jego przyjaciół lub pogrążeniem w szaleństwie. Muszę przyznać, że jednako chłonąłem gesty klimat oraz... nudę. Mimo wszystko pozycja dostaje ode mnie osiem gwiazdek, gdyż staje się ona strawniejsza, jeśli będziemy czytać ją stopniowo, a nie na jeden raz. W ten sposób można zniwelować uczucie znudzenia materiałem.

Opowiadania... różne, lepsze i gorsze. Gdzieś przeczytałam, że pan Lovecraft był jednym z ulubionych pisarzy Stephena Kinga... no cóż, uczeń przerósł mistrza - moim zdaniem :) Na pewno kilkadziesiąt lat temu historie te wywierały na czytelnikach większe wrażenie. Ja nie czułam się ani specjalnie przestraszona, ani zafascynowana. Ale czytało się nieźle. Dobry styl, parę dobrych pomysłów. Mogę polecić.

Mroczne klimatyczne opowiadania mocno działające na wyobraźnię. Spora w tym zasługa niepowtarzalnego języka.

Ostatnie opowiadanie (Sny w domu wiedźmy) jest moim dugim ukochanym opowiadaniem autora (po Kolorze Z Przestworzy). Jazda bez trzymanki, do dziś mam te obrazy w głowie, świetny pomysł i bogate opisy, jak to u niego.

Zbiór o dość nierównym poziomie opowiadań. Lovecraft ma tendencję do rozwlekania się, szczególnie w początkach historii, co w założeniu ma budować napięcie, ale bywa, że jest niepotrzebnym nagromadzeniem nieistotnych szczegółów. Być może do pewnego stopnia jest to kwestia tłumaczenia, dość przeciętnego, ale sporo fragmentów ociera się o grafomanię.
Nie sposób odmówić Lovecraftowi zdolności budowania grozy i napięcia. Jego opisy tego, co "nie do opisania" lub tego, co "niewysłowione" są nie do podrobienia. Podczas czytania opowiadań uczucie tajemnicy i niepokoju udziela się czytelnikowi. Niemniej powtarzalność pewnych motywów, zwrotów, zabiegów, poza tym, że nadaje twórczości Lovecrafta charakterystycznej rysy, jednocześnie każe uznać, że sam autor nałożył na siebie pułapkę, która po pewnym czasie sprawia, że lektura kolejnego opowiadania pozbawiania jest tych ważnych dla horroru elementów zaskoczenia.
Tak czy inaczej kreacja świata, jaką przedstawia Lovecraft wciąga, a przez powiązania wątków we wszystkich historiach sprawia, że chce się go zgłębiać, pomimo tej całej grozy.

Nie sposób odmówić...

Lovecrafta dotąd znałem jedynie ze zbioru opowiadań „Zew Cthullu”, które choć nie pochłonęło mnie, doceniłem za autorski styl, specyficzną aurę grozy i przebłyski geniuszu. Jeśli ktoś jednak chciałby zacząć swoją przygodą z kosmologicznym horrorem, to polecałbym raczej zbiór „Coś na progu”, którego poziom jest o wiele bardziej wyrównany. Opowiadań jest więcej, tworzą świetną kompozycję jeśli chodzi o zręczne żonglowanie ich długością, a pozawymiarowa groza odsłaniana jest coraz dosadniej z każdym z nich.

To co jednak najważniejsze jest to, że czytelnik doskonale zapozna się z archetypem lovecraftowskiego protagonisty i wszystkimi jego ciągotami, jednocześnie bez przestylizowania, od którego zaczyna się „Zew Cthullu” - tutaj z dosadnym i prostym, ale jednocześnie subtelniejszym „Ogarem”. Nie ma również mowy o znudzeniu, bo opowiadania są urozmaicane na różne sposoby. Na początku książki będziemy mieli trochę chorobliwego przekopywania grobowców, potem przechodzimy w „aquahorror” z charakterystycznymi dla całej tej mitologii mieszkańcami Innsmouth oraz... niemcami w łodzi podwodnej popadających w szaleństwo, następnie zaś przenosimy się w niemal industrialny klimat większych miast, ostatecznie kończąc właściwie na obserwacji obcych wymiarów. Wszystko to umiejętnie się przeplata, ale i można by wydzielić odrębne segmenty. I to wciąż nie wszystko, bo pominąłem zdegenerowane i odosobnione społeczności, mroczne echo po rdzennych mieszkańcach Nowej Anglii czy sugestywny „kriohorror”. Zło czai się wszędzie – w wodzie, podziemiach, a nawet w błyskawicach czy skryte w przenikliwym chłodzie.

Na szczególną pochwałę zasługują trzy opowiadania. Tytułowe „Coś na Progu” to tragedia chyba najbardziej lovecraftowskiej postaci obserwowana przez jego przyjaciela z przerażającą rodziną w tle i złem, któremu rozprzestrzenieniu trzeba się przeciwstawić. Przełomowe „Sny w domu Wiedźmy” z 1932 spajają wiedźmi sabat z pełnym w tego słowa znaczeniu sci-fi, gdzie w horrowej stylistyce bardzo zręcznie oddano hipotetyczne odwiedziny w czterowymiarowo-przestrzennym planie egzystencji czy wymykające się nawet mendelejowskim przewidywaniom pierwiastki, dodając do tego wykraczający poza wymiary somnambulizm. „W grobowcu” stanowi zaś dowód, że czasem im mniej, tym lepiej – zaskakujące, przytłaczające niesmakiem i absurdem opowiadanie z odcinającym się od lovecraftowskich ramgłównym „bohaterem”.

W lekturze przeszkadza przewidywalność, ale przy tak różnorodnym zbiorze nie chcę doszukiwać się więcej przywar. Krótkie formy zostały – dosłownie! - SKOMPONOWANE w bardzo mądry sposób. Przemyślana recepta na to jak wprowadzić czytelnika do Lovecrafta, choć jeśli ktoś ma się od niego odbić... to nic mu nie pomoże.

Ogar 7/10
Przeklęty Dom 7/10
Zimno 7/10
On 6/10
Sny w domu Wiedźmy 8/10

Król jest jeden, czapki z głów :-)
Taką grozę potrafił pisać tylko On, czytając można się momentami nieźle przestraszyć, a fabuła w każdym nieziemsko wciąga. Majstersztyk i tylko dlatego 9 a nie 10, że stanowczo za krótkie, czułem niedosyt.

Król jest jeden, czapki z głów :-)

na minus wydanie. Na plus, tyle nowych opowiadań w nowym zbiorze.

na minus wydanie. Na plus, tyle nowych opowiadań w nowym zbiorze.

Gęste, mroczne,niepokojące,świetnie wybrane opowiadania,czas spędzony na ich czytaniu-bezcenny.Raz zaczniesz i po tobie czytelniku.Pamiętajcie ,Lovecraft najlepjej smakuje po zmroku.

• Horror
  • Literatura amerykańska

Dodaj cytat z książki Coś na progu