Piąta Profesja

Okładka książki Piąta Profesja David Morrell
Okładka książki Piąta Profesja
David Morrell Wydawnictwo: Amber Seria: Sensacja [Amber] kryminał, sensacja, thriller
Sensacja [Amber]
The Fifth Profession
Amber
2003-01-01
1990-01-01
Robert M. Sadowski
piąta profesja morrell david powieść amerykańska

Okładka książki Rambo on Their Minds Gayle Lynds, David Morrell
Rambo on Their... Gayle Lynds, David ...
Okładka książki MatchUp Lara Adrian, Steve Berry, C.J. Box, Sandra Brown, Lee Child, Nelson DeMille, Diana Gabaldon, Andrew Gross, Charlaine Harris, Lisa Jackson, Peter James, J.A. Jance, Michael Koryta, Eric van Lustbader, Gayle Lynds, Val McDermid, David Morrell, Kathy Reichs, Christopher Rice, John Sandford, Lisa Scottoline, Karin Slaughter
MatchUp Lara Adrian, Steve ...

Opowieść o najlepiej wyszkolonych ochroniarzach zajmujących się bezpieczeństwem topowych celebrytów i miliarderów. Thriller ma swoje interesujące momenty ekscytującej akcji. Odwiedzamy wiele krajów i miast.

Ale jest nieco zrujnowana przez wydumane wyjaśnienie fabuły udające tematy medyczno-psychiatryczne, a zakrawające na fantastykę i magię. Do tego dochodzi słaby wątek romantyczny i realizacja amerykańskiego marzenia o tym jak japońska kultura odrzuca wszystkich gaijinów, ale akceptuje tego jednego fajowego Amerykanina.

Morrell znów mnie zaskoczył . Ta powieść prawie dorównuje poziomem do najlepszych powieści Roberta Ludluma . Wysoki poziom , intryga palce lizać . Do tego dochodzi wartka akcja ( aczkolwiek początek tego nie zapowiadał ) . Dwie odmienne kultury w walce o prawdę . Zastanówcie się , co zrobicie gdy nagle spotkacie na swojej drodze człowieka , który pół roku wcześniej na waszych oczach został skrócony o głowę .... No właśnie

Rzadko kiedy mam taki problem z oceną książki jak tutaj. Przez 95% jej treści można się wciągnąć, nie mieć zielonego pojęcia co będzie dalej, być od nowa zaskakiwanym na każdej stronie, a potem... Dzieje się to, czego trochę się obawiałem. Zakończenie miałkie, pozbawione tego co na wcześniejszych "Piąta profesja" w sobie ma.
Krótko mówiąc: książka naprawdę dobra, ale wisienka na torcie jest robaczywa.

Krótko mówiąc: książka naprawdę dobra, ale...

Uwielbiam styl pisania Pana Morrellego. Jest to jeden z moich ulubionych autorów. Niezależnie czy pisał kryminały, opowiadania, horrory czy powieści szpiegowskie, zawsze pochłaniałam je do reszty. Obiecałam sobie więc przeczytać cały Jego dorobek. Niestety, Piąta Profesja, choć ciężko zdobyta, bo już niełatwo ją znaleźć, zawiodła mnie na całej lini. Chaotyczna, a zarazem nudna. Zakończenie abstrakcyjne i jakby wyssane z palca. Pomimo splotu wszystkich wydarzeń w jednym punkcie, finał jest słaby i raczej mało prawdopodobny. Do tego miałam efekt jakby doklejania wielu zdarzeń, a in głębiej w las tym bardziej historia wydawała mi się sama w sobie absurdalna. Zdecydowanie nie polecam. Szkoda się zrazić do innych dobrych książek Pana Morrellego. Napewno sięgnę po kolejne z nadzieją jednak, że ta była nieudanym wyjątkiem i następne będą lepsze.

No tak zapowiadało się przepiękne bo przecież na tym autorze nie można się zawieść.
Czytam no jasne dycha jak nic coś niby przypomina Ludluma ale naprawdę jest ok.
Ale im dalej tym bardziej zacząłem się obawiać że pisarz prze kombinuje .
I też tak się stało, ogólnie książka lux pełno akcji, walk i strzelaniem ale główna koncepcja przeholowała a szkoda
10 ost papier
19 gr mrzygł

Czytam no jasne dycha jak nic coś niby przypomina Ludluma ale naprawdę jest ok.
Ale im dalej tym bardziej zacząłem się obawiać że pisarz prze kombinuje .
10 ost papier
19 gr mrzygł

Morrell napisał intrygującą historię o dwóch ochroniarzach-najemnikach, których zadaniem jest ochrona żony greckiego milionera. Wkrótce obaj się przekonają jak bardzo jest to niebezpieczna misja. Odnośnie głównych postaci, to ciekawe imię wybrał autor drugiemu z nich, czyli Akira, kojarzący się z
tytułowym bohaterem mangi Katsuhiro Otomo.

tytułowym bohaterem mangi Katsuhiro Otomo.

Nic nie zapowiadało się na to że książka będzie bardziej z serii sf niż o zawodowych ochroniarzach. Jest jednak wciągająca, mamy tutaj nieprawdopodobne zwroty akcji ciągle trzymające w napięciu. Nieprzewidywalna i zagadkowa. Niestety o ile wcześniejsze dzieła Morrrella są doskonałe to ta pozycja zaskoczyła mnie samym zakończeniem i mam wrażenie że autor tutaj zupełnie pojechał po bandzie. Zakończenie jest dla mnie nie do przyjęcia i szczerze mówiąc wolałabym go nie czytać.

Jedna z moich ulubionych książek sensacyjnych. Przeczytana kilka razy i za każdym tak samo mnie wciąga. Nie pojmuję czemu jeszcze jej nie zekranizowali. Przecież to jest hit na miarę Bonda

Pierwszy raz zetknąłem się z tym autorem, świetnie pokazuje osobowości bohaterów, wątki neurochirurgii, opisana kultura Japonii sprawiły, że czytałem z dużym entuzjazmem.

Może ktoś spróbować wytłumaczyć mi zakończenie tej książki?

Może ktoś spróbować wytłumaczyć mi zakończenie tej książki?

• David Morrell
  • POSIADAM