Serce nocy

Okładka książki Serce nocy Judith Lennox
Okładka książki Serce nocy
Judith Lennox Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka pod Różą literatura obyczajowa, romans
Biblioteczka pod Różą
The Heart of the Night
Prószyński i S-ka
2010-01-21
2010-01-21
Ewa Horodyska
Anglia Rosja wojna romans

"Związki między ludźmi ulegają zmianom".(str.511)

Losy dwóch kobiet, które poznały się przed wojną, a przyjaźń przetrwała do czasów powojennych. Jedna przedstawicielka wyższych sfer, druga córa niższych warstw, która załapała się na ofertę damy do towarzystwa, i życie zmienia się jej diametralnie, a chcąc utrzymać pracę musi dostosować się do obowiązujących wymogów.
Pierwsza bogata, ale samotna z despotycznym ojcem, którego kochała i bała się jednocześnie.Życie pod stałym i ciągłym nadzorem, pod dyktando rodzica, który zdominował jej życie całkowicie. Druga sierota wychowywana przez ciotkę marząca o wielkim świecie i podróżach. Jako, że były w podobnym wieku szybko zaczęły się dogadywać i zostały przyjaciółkami.
Jednak piękny sen o bogatym życiu szybko i niespodziewanie się kończy i rozpoczyna się walka o przetrwanie.

Obraz kilku rodzin o różnym statusie majątkowym, ich praca, stosunek do życia, relacje partnerskie, przyzwyczajenia. Jedni bogaci, lekką ręką wydający pieniądze, inni żyjący we względnym dobrobycie, i kolejni ci biedni, którzy własnym sumptem i pomysłami radzili sobie w życiu.

Część I to okres przedwojenny i nastroje przed samym jej wybuchem.
Część II lata 1940-45 wojenne losy naszych bohaterów w różnych częściach Europy, z różnymi zadaniami, obowiązkami, przygodami. Obraz wojny ze strony uczestników, kiedy zmieniła ona myślenie, postrzeganie świata, nauczyła cenić życie i troszczyć się o przyjaciół i bliskich. Pozwalała i usprawiedliwiała postępowanie i uczynki jakie nie miałyby miejsca w czasie pokoju.Wielu z nich żyło w kłamstwie. Wszyscy musieli przystosować się do nowych warunków, czy im się to podobało czy nie, czy potrafili podołać nowemu zadaniu czy nie.

Wojna dociera też do spokojnych do tej pory Prus Wschodnich, gdzie znalazło schronienie kilku naszych bohaterów. A później masakra dokonana na tamtejszej ludności przez wojska rosyjskie pod koniec wojny i zrównanie gospodarstw z ziemią.

Kolejna część okres powojenny 1947-48, obraz Londynu, gdzie sytuacja żywnościowa była o wiele gorsza niż w czasie wojny, do tego surowa zima przełomu lat 1946/47 znacznie pogarszały warunki bytowe jej mieszkańców.
Nasi bohaterowie układają sobie życie. Jedni nie doczekali czasów spokoju, inni realizowali swoje marzenia w pracy zawodowej i w życiu rodzinnym. Musieli stawić czoła nowej rzeczywistości, co nie zawsze było łatwe.

To także powieść o błędach popełnianych w młodości, które mogą rzutować na całe życie. Człowiek z wiekiem i doświadczeniem widzi je wyraźnie, lecz czasu nie można cofnąć.
Decyzjach młodych kobiet odnośnie przyszłości, jedne odrzucały prawdziwą miłość kierując się materialnym podejściem do związku inne odwrotnie. O miłości wymagającej wyrzeczeń, a także o miłości, która jest na wyciągniecie ręki, lecz się jej nie dostrzega.Jak ważna jest wiara w siebie- pomaga przetrwać, wyznaczyć priorytety do pokonania, cele do osiągnięcia w przyszłości, a także dostarcza radości z dnia codziennego i każdej przeżytej chwili. Obserwujemy przemianę duchową bohaterów wraz z upływem czasu i przeżyciami wojennymi.

"Związki między ludźmi ulegają zmianom".(str.511)

2007

Dość wysokie oceny, pochlebne opinie i tematyka II wojny w Prusach Wschodnich, zachęciły mnie do przeczytania tej powieści.Miałam nadzieje, że będzie podobna do "ostatnie lato"Catrin Collier.
No i wielkie rozczarowanie.
Bo to raczej powieść obyczajowa z wątkiem miłosnym w tle.A raczej opowieść o życiu dwóch przyjaciółek na przestrzenni kilkunastu lat.
Zamiast akcji mamy narrację, szczegółowe opisy osób, miejsc i wydarzeń historycznych tego okresu, a to co ciekawe potraktowane jest bardzo pobieżnie, bez większych emocji .
Wielką miłość jaką Miranda czuje do Oliviera to w większości ich czas spędzony w łóżku i jakoś nie czułam tej miłości duchowej, raczej pożądanie, potrzeba kogoś bliskiego, kochanka.
Życie drugiej przyjaciółki Kay też jest takie nijakie, mimo tragedii jaką przeżywa nie jest ona pokazana w sposób emocjonujący. Po prostu zdarzyło się i żyje dalej, bawi się, spotyka z przyjaciółmi.
Dużo tu niepotrzebnych opisów, wspomnień, rozterek. Mnie się wydaje, że gdyby autorka bardziej skupiła się tylko na okresie wojny, a poprzednie wydarzenia tylko pobieżnie opisała, powieść byłaby bardziej ciekawa.
A tak jest bardzo monotonnie i nieciekawie.

No i wielkie rozczarowanie.
Zamiast akcji mamy...

Piękna książka polecam szczerze a trafiłam na nią przypadkiem jeżeli ktoś lubi o miłości, przyjaźni i wojnie.

Lennox znowu mnie porwała. Muszę przyznać, że zdecydowanie lepsza okładka, nie zalatuje kiczem jak poprzednie..

W „Sercu nocy” poznajemy Angielkę Kay, która odpowiada na ogłoszenie zamożnego emigranta i zostaje damą do towarzystwa jego córki Mirandy. Dziewczęta spędzają ze sobą mnóstwo czasu i ostatecznie zaprzyjaźniają się. Kiedy Miranda poznaje Oliviera, zakochuje się w nim, a Kay pomaga jej utrzymać ten związek w tajemnicy przed ojcem. Mimo to ojciec poznaje prawdę i zwalnia Kay. Dziewczyna błąka się samotnie po Berlinie i tam poznaje Toma, który z czasem staje się jej przyjacielem. W tym samym czasie Miranda rozdzielona z ukochanym Olivierem i przyjaciółką, podejmuje dramatyczną decyzję..

Ciepła i zaskakująca opowieść o wojnie, wielkiej przyjaźni i zawirowaniach uczuciowych dwóch przyjaciółek. Do tego tajemnice i intrygi - to coś co lubię najbardziej. Autorka ma świetny styl, co sprawia że jej książki pochłania się błyskawicznie i bardzo miło spędza przy nich czas.

Ciekawa powieść o przyjaźni i miłości, której znaczna część rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej.
Za wiarygodne i przekonujące odmalowanie realiów wojennych autorce na pewno należy się wielki plus. Przyznam, że obawiałam się, jak pani Lennox poradzi sobie z przedstawieniem warunków życia w Prusach Wschodnich w pierwszej połowie lat 40. minionego wieku. Okazało się jednak, że pisarka zrobiła mi pozytywną niespodziankę.

Bohaterów poznajemy kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej i śledzimy ich losy do 1948 r. W tym czasie w ich życiu dzieje się wiele, przyjaźń między dwiema kobietami poddana zostaje próbie czasu, burzliwe okazują się perypetie miłosne...

Niewątpliwą zaletą powieści jest jej niebanalna, a nawet zaskakująca fabuła - wydarzenia nie są przewidywalne (może z wyjątkiem kilku ostatnich stron),dzięki czemu przeczytałam "Serce nocy" z wielką przyjemnością i emocjami.

Dobra książka na zimowe wieczory. Jednak pozostałe powieści Judith Lennox zrobiły na mnie lepsze wrażenie i chętniej zagłębiałam się w ich fabułę.

Świetna, poruszająca opowieść. Serdecznie polecam!

Świetna, poruszająca opowieść. Serdecznie polecam!

Te opisy wojny trochę mi się dłużyły.

Te opisy wojny trochę mi się dłużyły.

• II wojna światowa
  • Moi mali książęta :)