Okaleczona

2007-08-07
2007-08-07
Ewa Cieplińska
obrzezanie okaleczenie Senegal Afryka okaleczona

Warsztat pisarski pozostawia co prawda trochę do życzenia, ale daję wysoką ocenę, bo doceniam trud autorki w przedstawieniu swojego fascynującego życia swoimi słowami, tak, jak umiała. Historia wciąga, akcja toczy się szybko (dla mnie momentami za szybko),pobudza wrażliwość czytelnika, uświadamia, przeraża, oburza, ale również daje nadzieję. Warto sięgnąć po tę pozycję.

Człowiek może być zdziwiony i zły, że takie rzeczy miały i dalej mają miejsce. Horyzonty poszerzone, dziekuje

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciężko napisać opinie o tej książce. Takie książki trzeba po prostu przeczytać, żeby wiedzieć.....

Książek tego typu się nie ocenia...to obraz cierpienia i siły ludzkiego charakteru.

Historia Khady skłania do refleksji. Opowiada ona o barbarzyńskim zwyczaju jakim jest obrzezanie. W bardzo młodym wieku została wydana i wywieziona do Francji do całkiem obcego jej świata. Jej mąż okazał się niewyrozumiały i nie traktował Khady z szacunkiem. Khady próbowała być uległa, lecz po pewnym czasie zbuntowała się i postanowiła walczyć o prawa swoje i innych kobiet. Wykazała się sprytem i odwagą. Chyba wszystkie historie o podobnej tematyce, są historiami kobiet, które wyjechały za granicę do Europy, czy Ameryki i tam ujrzały ,że celem kobiet nie jest wieczne cierpienie i zgoda na poniżanie i przemoc i postanowiły walczyć. Wiele kobiet jednak nigdy nie miało okazji do pobytu za granicą, nie miały dokąd uciec, nawet gdyby spróbowały zostałyby złapane przez policje religijną. Tysiące kobiet nigdy nie dostało szansy na lepsze życie i wolność.

taka-jest-agata.blogspot.com

Oto kolejna wstrząsająca historia z serii „Dramaty Kobiet”.
Bohaterka omawianej książki pochodzi z dosyć bogatej rodziny z Senegalu.
Została wychowana na wierzącą muzułmankę, wierną nie tylko Allahowi, ale również tradycjom swego kraju.
Jako kilkuletnia dziewczynka, została poddana obrzezaniu. Nieznana kobieta usunęła jej łechtaczkę żyletką.
Ból jaki odczuwała nasza bohaterka, oraz inne dziewczynki, poddane obrzędowi danego dnia, był niewyobrażalny.
Żadna z nich nie wiedziała, jaki wpływ będzie miało to wydarzenie na ich dalsze funkcjonowanie.
Niedługo po obrzezaniu, Khady rozpoczęła kolejny, nieco weselszy etap swego życia. Pomimo, że jej rodzice byli analfabetami, dziewczyna i jej liczne rodzeństwo, rozpoczęło edukację, co w tamtejszej społeczności nie było wcale częste.
Khady spędzała dnie na nauce w szkole, zajęciach teatralnych, oraz spotkaniach z przyjaciółmi.
Można powiedzieć-beztroskie dzieciństwo.
Pewnego dnia wszystko uległo diametralnej zmianie.
Niedługo po wstąpieniu w okres dojrzewania, dziewczyna dowiedziała się, czegoś ważnego, co spowodowało, że zdała sobie sprawę, że jej dotychczasowe życie właśnie się zakończyło.
Mianowicie inna dziewczynka stuknęła ją w głowę.
Niby niepozorny gest, dla nas oznaczający np. zastanów się, dla Senegalki Khady oznaczał „Wkrótce Twój ślub”.
Dla tej młodej dziewczyny była to tragedia.
Zgodnie z tradycją została wydana za kuzyna, w dodatku dużo starszego od siebie.
Mąż mieszkał na co dzień w Paryżu, więc nastolatka musiała się przeprowadzić.
Sądzicie, że jej życie we Francji było lepsze, niż to w Senegalu?
Ależ skąd …
Trafiła bowiem do społeczności swego męża, a wśród jego znajomych popierano kultywowane przez Niego tradycje.
Młoda dziewczyna, nie miała niemal kontaktu z innymi, osobami, była regularnie bita i gwałcona przez męża.
Mimo bardzo młodego wieku, urodziła kilkoro dzieci, a każdy poród był koszmarem, gdyż utrudniała go blizna po obrzezaniu.
Niestety, kobieta będąc wierną tradycji, pozwala poddać temu rytuałowi, również swoje córki.
Khady z ulgą przyjmuje informację o ponownym ślubie swego małżonka.
Z wielką radością wita w domu, jego nową żonę.
Liczy na to, że teraz jej sytuacja ulegnie poprawie.
Nic bardziej błędnego.
Nowoprzybyła dziewczyna traktuje ją jak rywalkę, a mąż odseparowuje ją od pieniędzy, pomimo że drugiej żonie daje fundusze.
Nie zmienia się też jego zachowanie względem pierwszej małżonki.
Nadal jest wobec niej nieprzyjemny i brutalny.
Khady próbuje się buntować, niestety z dość miernym skutkiem.
Dopiero śmierć bliskiej osoby oraz przebyta żałoba motywują kobietę do zmian.
Zaczyna walczyć o życie swoje i swoich dzieci.
Co i w jaki sposób zmieniło postawę „Okaleczonej”?
Jak ułożyło się jej życie?
Tego dowiecie się, czytając historię tej dzielnej kobiety.
Książki takie jak ta, pozwalają docenić to co daje nam zachodnia kultura i cywilizacja.
Pozwalają zdać sobie sprawę jak „małe” czasami bywają nasze problemy.

taka-jest-agata.blogspot.com

Oto kolejna wstrząsająca historia z serii „Dramaty Kobiet”.
Bohaterka omawianej książki pochodzi z dosyć bogatej rodziny z Senegalu.

Czytając wiele książek w tej tematyce, ta mnie nie zaskoczyła. Nadal jest dla mnie smutne, a zarazem szokujące, że takie rzeczy mają miejsce w XXI wieku.
Książka jest napisana prosto, łatwo się czyta. Z zaciekawieniem. Nie jest lekka, ani tym bardziej przyjemna. Warto przeczytać, żeby poszerzyć wiedzę.

Książka prosta, ale przedstawia wyjątkowo okrutne wydarzenia, które szokują nie tyle ze względu na barbarzyństwo, co fanatyzm religijny. Myślę, że nie jedna kobieta poczuła pełną egoizmu ulgę, że nie przyszło jej żyć w takim społeczeństwie.

oh co napisac... wstrząsające. O tym się wie, ale po czytaniu takich historii czuje smutek, ze w 21 wieku nadal takie cos ma miejsce i pewnie jeszcze długo bedzie. Edukcja i uświadamianie tak, ale co jeszcze można zrobić zeby zapobiegać takiemu barbarzyństwu.

Przeczytałem bo się nudziłem.

Przeczytałem bo się nudziłem.

• Afryka
  • Literatura faktu