Który stwarzasz jagody

poezja polska religia przyroda

2081

Obowiązkowa!

Obowiązkowa!

Szkoda, że poezja Twardowskiego nie potrafi mnie już tak cieszyć. W tyle głowy buzują ostatnie "dokonania" polskiego kościoła i zbrzydły mi tematy religijne.

Mam ten tomik - już ledwo żywy, po tylu latach, ale ukochany, bo z dedykacją ks. Twardowskiego. To było moje pierwsze spotkanie z tą poezją - bardzo mi się wtedy podobała. Potem "wyrosłam" z niej, wydawała mi się infantylna i zbyt prosta. Ale dzisiaj wiem, że to nieprawda - to jest poezja dla dorosłych, bardzo dorosłych - może szczególnie dla tych, którzy przekroczyli "smugę cienia" i już pewne rzeczy wiedzą. I nie jest to poezja tylko dla wierzących, praktykujących, modlących się czy zadeklarowanych katolików (dla tych chyba właśnie najmniej) - to jest głęboka refleksja mądrego cżłowieka o życiu, opowiedziana prosto, bez szczególnego patosu, z szacunkiem dla każdego człowieka.

To jest od "zawsze" jeden z moich ulubionych poetów, co wiele moich znajomych (sami piszą poezję!) ma mi za złe, ale ja kocham te wycyzelowane strofy, chociaż nie do końca niektóre wiersze Ks. Twardowskiego rozumiem, ale czuję, że oprócz "profanum" jest w nich owo "sakrum", którego jeszcze nie od kryłam! życzę miłej i owocnej lektury.

genialne

genialne

1962

Chyba jedna z bardziej sfatygowanych książek w moim domu. Z podkreśleniami, wykrzyknikami i uwagami na marginesach. Ulubiona od zawsze i na zawsze.

• Poezja
  • Polska