Houston, mamy problem

2012-10-17
978-83-08-05000-2
powieść polska

Patronaty LC

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe 5 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Katarzyna Grochola, Robert Małecki, Małgorzata Rogala
Ocena 7,1
Opowiem ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Ocena 6,5
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Niewidzialne: Stop przemocy Katarzyna Grochola, Michał Kasprzyk
Ocena 5,0
Niewidzialne: ... Katarzyna Grochola,...

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Z żywota Jeremiasza

5760 659 425

"Koniec i bomba. A kto czytał ten trąba”...nie to nie Ferdydurke, ale to są pierwsze słowa, które mi się nasuwają po przeczytaniu tej książki. Książka jest właściwie o niczym. Nic się w niej dzieje, jest bez humoru i bez wyrazu. Już dawno mnie tak żadna książka nie rozczarowała. Nie polecam.

Uff, przebrnąłem. Kilkanaście godzin opowieści o rozpieszczonym jedynaku. Bardzo zdolnym, ale irytującym do granic możliwości, który wpierw strzela, a potem wyciąga pistolet z kabury. Przesłuchałem, podenerwowałem się i... nic, może poza kilkoma fajnymi opowiastkami z życia zawodowego operatora filmowego. Pozostaję z poczuciem straconego czasu.

Jeremiasz odkrywa że mieszka na planecie Ziemi ;-) i że życie bywa problemowe, pokaźne czytadełko.

Czy mężczyźni czytują prozę Grocholi ? Otóż czasem czytają i nie jest to lektura nudna. Fakt, że trochę w tym pomogła audio-bookowa interpretacja Wojciecha Mecwaldowskiego, który kapitalnie wcielił się w rolę głównego bohatera oraz narratora zarazem. Inna rzecz, że wyjątkowo na pierwszym planie pojawia się mężczyzna.
Ale co do książki zastanawiam się nad fenomenem pisarstwa Pani Katarzyny. I myślę, że wynika to z ogromnej bezpośredniości Autorki i niezwykle ciepłego głosu, który wręcz słyszymy czytając kolejne strony. Po drugie, niezwykle istotny jest Jej zmysł obserwacji połączony z umiejętnością opisywania codziennych rzeczy i sytuacji – również z męskiej perspektywy. Choćby opis tak niesympatycznej sąsiadki, zwanej pieszczotliwie „Szarą Zmorą”, zresztą Jeremiasz sporo o kobietach wie, ba nawet jest w stanie je zrozumieć. Albo codzienne troski i problemy: nie mam dobrej pracy, życie nie układa się tak jakbym chciał. Pomimo tego, jest to powieść dość pogodna, obdarzona sporą dawką humoru.

Ale co do książki zastanawiam się nad fenomenem...

Taka sobie

Taka sobie

Zapowiada się średnio, początek ciężki i nudny , wręcz ciężko przebrnąć i chciałoby się momentami książkę pozostawić ale po około połowie akcja się rozkręca i książka staje się wciągająca i zabawna. Pisanie książki oczami mężczyzny przez kobietę na pewno nie jest łatwe, dlatego pewne sytuacje nie miały by miejsca w przypadku bohaterki będącej kobietą. Opowieść sama w sobie jest dobra tylko skróciłabym rozmiar książki o połowę.

Na półkach: , , , , , ,

Grochola to czy Marek Koterski? :-)

Grochola to czy Marek Koterski? :-)

Czasem śmiałam się w głos, a czasem nudziłam się strasznie. Ciężko się wypowiedzieć :)

Niesamowita komedia, wiele razy wybuchałam niepohamowanym śmiechem podczas czytania. A powinien być płacz! Bo po części książka opisuje współczesnych mężczyzn ;)
Styl, genialny, ale to Grochola, wiadomo, klasa sama w sobie!

Styl, genialny, ale to Grochola, wiadomo, klasa sama w sobie!

Jeremiasz ma trzydzieści dwa lata, kredyt na głowie, nadopiekuńczą matkę, a w jego życiu wokół są same kobiety. Jest operatorem filmowym i wielkim fanem ptaków, wie o nich wszystko, ale o kobietach nie wie nic. Dlatego za sprawą jednej większej kłótni zrywa z dziewczyną, którą kochał ponad życie i przez długi czas upiera się, iż to była najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjął. Pozostałe kobiety w jego życiu wspierają go w ciężkich chwilach lub doprowadzają do szału… i wciąż go zaskakują.

Gdy wzięłam pierwszy raz do ręki książkę, stwierdziłam, że nie przebrnę przez tyle stron, ponieważ jest ich ponad 600. Myliłam się jednak, bo opowieść jest niezwykle lekka i czyta się ją niesamowicie szybko. Czasem akcja się trochę przeciąga i można byłoby to zawrzeć w mniejszej ilości stron, ale mimo wszystko, pozycja jest warta przeczytania.

Historia Jeremiasza sprawiła, że kilka razy się uśmiechnęłam, a nawet roześmiałam. Stworzona przez autorkę postać była tak barwna i ludzka, że ciężko byłoby jej nie polubić. I tutaj ukłon w stronę pani Grocholi - bardzo ciężko jest pisać z perspektywy mężczyzny, gdy jest się kobietą. Moim zdaniem wykonała to zadanie wzorowo.

Czy polecam? Tak, jak najbardziej. Książka nie tylko rozbawia, ale porusza również tematy niełatwe. To była moja pierwsza książka autorki, ale zapewne nie ostatnia.

Video

Video