Stres okiełznany

Hans Selye Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej językoznawstwo, nauka o literaturze
Stress without distress
językoznawstwo, nauka o literaturze
Tomasz Zalewski
Biblioteka Myśli Współczesnej
stres Selye cel życia swoiste i nieswoiste reakcje stresowe

Bardzo dobra pozycja! Autor epatuje pozytywnym nastawieniem, przedstawiając naukowe treści w sposób bardzo przystępny, używając ciekawych przykładów z życia codziennego. Zapewne część wiedzy się zdezaktualizowała (np. przywoływanie wielkich osobowości - sprzed stu lat), nie mniej zarys problemu, jaki stanowi (dy)stres zostaje zaprezentowany i oswojony.

Na początku książka ta wydaje się lekturą o fizjologii stresu, wręcz medyczna. Ale to tylko przez krótki czas. Za niedługo można się przekonać, że to rzecz o korzeniach altruistycznego egotyzmu (a to już psychologiczne), książka o roli pracy w życiu człowieka, o poszukiwaniu jego celu (czyli nieco filozoficznie). Nie zgadzałam się momentami z Selye`m, polemizowałam z nim i...

• Psychologia
  • Stres