Libertadores. Bohaterowie Ameryki Łacińskiej

Okładka książki Libertadores. Bohaterowie Ameryki Łacińskiej Robert Harvey
Okładka książki Libertadores. Bohaterowie Ameryki Łacińskiej
Robert Harvey Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
Fortuna i fatum
Liberators Latin America's Struggle For Independence 1810-1830
W.A.B.
2004-06-01
2004-06-01
Berenika Kluczykowska-Sienkiewicz
Ameryka Łacińska historia Ameryki Łacińskiej dekolonizacja

Robert L. Harwey jest znanym brytyjskim dziennikarzem, politykiem, publicystą oraz uznanym i poczytnym historykiem. „Libertadores - bohaterowie Ameryki Łacińskiej” są pierwszą i - póki co - jedyną książką tego autora przetłumaczoną na język polski, a wielka szkoda, ponieważ pośród dostępnej w Polsce literatury latynoamerykańskiej „Libertadores” zajmuje moim zdaniem szczególne miejsce.

Mimo że autor nie pisze tego wprost, książka ta posiada wszelkie znamiona biografii pretekstowej. Harwey wziął na warsztat 7 bohaterów walk o niepodległość Ameryki Łacińskiej, próbując przybliżyć ich pochodzenie, koleje losów oraz drogę do zostania wyzwolicielami wraz ze wszystkimi tego konsekwencjami. W swoich rozważaniach na temat wyzwalania poszczególnych kolonii nie brakuje wielu analiz porównawczych i odwołań do oficjalnych danych źródłowych. Autor starał się pokazać mocne i słabe strony każdego z libertadores, dogłębnie spoglądał na ich motywacje i warunki, w których przyszło im działać. W wyniku takiego zabiegu książka ta nie jest „suchą” biografią, ale czymś więcej - barwną opowieścią o procesie rozczłonkowywania hiszpańskiego imperium kolonialnego przez poszczególnych ojców założycieli.

Nie sposób nie zauważyć wnikliwej i wszechstronnej analizy dokonanej przez autora, który choć zasadniczo omawia ostatnie lata hiszpańskiego imperium w Ameryce, często potrafi sięgnąć do przyczyn ówczesnego stanu rzeczy głębiej niż sugerowałby to zakres chronologiczny pracy. Ta i wiele innych cech książki, jak choćby bogaty, przyjemny język literacki narracji, liczne, niezwykle ciekawe i nierzadko bardzo trafne cytaty sprawiają, że czyta się „Libertadores” z zapartym tchem. Fakt, że jest to opracowanie naukowe nie przeszkadza w odbiorze treści. Publikacja na końcu opatrzona jest kalendarium wydarzeń, selektywną bibliografią i indeksami końcowymi.

Wydaje mi się, że można z całą mocą polecić tę pozycję osobom chcącym przyjrzeć się problemowi wyzwalania państw latynoamerykańskich jako procesowi dziejowemu, który choć miał miejsce dwieście lat temu, nadal odbija swoje piętno na losach tej części świata.

• Chcę kupić
  • Zbiory