Demon i panna Prym

O Demônio e a Senhorita Prym
literatura piękna
Grażyna Misiorowska, Basia Stępień
opowieść wspomnienie

Książka bardzo minimalistyczna w formie. Jak bajka dla dzieci. Pomysł interesujący, ale wielokrotnie eksploatowany (np. film "Niemoralna propozycja").
Czy popełnimy zły czyn w zamian za pieniądze? Jak w bajkach brak głębi, praktycznie tylko prosty przekaz.
Skąd fenomen Coelho? Może po prostu lubimy bajki.

Pogranicze psychologi, filozofi i Religi.
Na pewno nie jest to książka dla każdego.
Historia jest trudna, ale jeśli chcemy poczytać coś co skłoni nas do przemyśleń to warto.

Największym problemem tej powieści jest ten pseudofilozoficzny styl autora, który sprawia, że postacie i wydarzenia stają się po prostu nierealistyczne i dość nienaturalne, jakby wzorowane na takich opowieściach o charakterze religijnym. Rozumiem konwencję, natomiast wykonanie mnie nie przekonało. Ot, kompletnie to do mnie nie trafia i nie jestem fanką Coelho, więc być może...

W mojej opinii książka jest strasznie rozmyta i pozbawiona jakiekolwiek puenty lub chociażby logiczności zdarzeń. Nic tu do niczego nie pasuje. Mam wrażenie, że autor nie skupiał uwagi na popychaniu fabuły do przodu oraz przedstawieniu ciekawej kreacji bohaterów. Wydaje się, iż jedyne, na czym mu zależało to to, że gdy czytelnik otworzy książkę na przypadkowej stronie,...

Daje do myślenia.

Jest to moja trzecia lektura tego znanego autora. Niestety za każdym razem moja ocena spada. Cały czas bardzo cenię sobie jego książki, są niezwykle przyjemne i bardzo trafiają w mój gust, jednak po zachwycie jedenastoma minutami coraz trudniej wzbudzić we mnie równie silne emocje. Demon i panna Prym nie wywarła na mnie większego wrażenia. Czuję się trochę jakby ktoś...

Naprawdę tylko "może być", chyba już jestem za starty na odwieczną walkę dobra ze złem... Być może zbyt mało skupienia poświęciłem, błędnie interpretuje, nie wiem, ale ja mogę ją ocenić tylko na 4. Dam jeszcze sobie szansę z innymi tytułami autora w przyszłości, gdyby inne książki bardziej do mnie trafiały to obiecuję że wrócę do panny Prym raz jeszcze.

Każda książka Coelha niesie ze sobą przesłanie. Demon i panna Prym ukazuje odwieczną walkę dobra i zła. Poruszono także kwestię wolności. Dość ciekawe podejście do tych zagadnień.

Walka dobra ze złem.
Refleksyjna.
To pierwsza książka tego autora w moich rękach.
Mimo to znałam go wcześniej.
Narracja nie znajdze się w gronie moich ulubionych, ale fabularnie naprawdę ciekawa pozycja.

Z tej książki to naprawdę nic a nic nie zrozumiałam. Kompletne zero i teraz nawet nie potrafię powiedzieć co w niej było. 2 gwiazdki za to, że przeczytałam do końca.

Dyskusje

9 523