Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie

Okładka książki Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie Agnieszka Kozak
Agnieszka Kozak Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Sensus
2024-09-25
2024-09-25

Okładka książki Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, Marcin Rzeczkowski
Nastolatek pot... Robert Bielecki, Ag...
Okładka książki KONFLIKT, SZACUNEK, ZGODA. Porozumienie bez Przemocy w praktyce biznesowej Joanna Berendt, Agnieszka Kozak, Vesna Lorenc
KONFLIKT, SZAC... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Uwięzieni w sł... Agnieszka Kozak, Ja...

Niezwykle silnie ugruntowało się w naszej kulturze wyrażenie "jesienna chandra", przed którą każdy chce się uchronić, ponieważ nie niesie ze sobą pozytywnego wydźwięku.

Ja jednak lubię patrzeć na świat pod nieco innym kątem i uważam, że ten stan emocjonalny bywa mam potrzebny, ponieważ budzi nas na potrzeby, które zbyt długo w sobie zagłuszamy. Jestem przekonana, że jesienną melancholię można skutecznie wykorzystać dla samorozwoju.

To dobry czas na rozpoczęcie podróży w głąb siebie, a w związku z tym, że nie jest to wyprawa łatwa i często też niezbyt przyjemna, warto mieć solidne wsparcie. Znajdziecie je w najnowszej książce Agnieszki Kozak - "Uwięzieni we własnej głowie".

Każdy kolejny rozdział coraz bardziej otwiera czytelnika na szczerość z samym sobą, na poznanie i zrozumienie siebie. Uświadamia, że choć nasze życie ruszyło do przodu, doprowadziło nas do niejednego celu, pomogło zdobyć nam wiele uczących doświadczeń, to jednak pewne zdarzenia z przeszłości wciąż tkwią w naszym wnętrzu niczym uwierające i krępujące ruchy ciernie.

W merytoryczny i przemawiający do odbiorcy sposób uwidacznia krytyczne aspekty życia, dawne zadry i traumy, które choć głęboko zakopane, cały czas w nas tkwią i utrudniają szczęśliwe życia.
Ale przede wszystkim skutecznie pomaga nam się z nimi uporać.

Całość publikacji jest bardzo klimatyczna. Choć wraz z tą lekturą stajemy przed wielkim wyzwaniem, czujemy się zaopiekowani, otoczeni troską, wsparciem i pewną dozą bliskości z płynącymi do nas słowami.
To jest dobry czas i sposób, aby wyprostować trudne sprawy.
Weź do ręki tę książkę i wykorzystaj jak najlepiej 🫶

Przeszłość często ma wpływ na nasze życie mimo, że to toczy się ciągle nadal. Pozostawia ślady, utrudniając i wiele razy nie pozwalając ruszyć na przód z jakiegoś ściśle określonego punktu, pozbawiając nas również możliwości doskonalenia się. Pani Agnieszka Kozak porusza się wśród bardzo delikatnych tematów, opowieści i problemów w jasny sposób tłumacząc co, mogło mieć wpływ na taki, a nie inny rozwój sytuacji zachodzącej na nasze współczesne życie.
Wstyd, głód, poczucie winy. Każdy z tych tematów wymaga subtelnego podejścia i przepracowania, a dzięki temu, że autorka ma doświadczenie z tymi tematami oferuje czytelnikowi profesjonalne wsparcie.
Jeżeli poszukujecie książki, która pomoże Wam w refleksji i „przepracowaniu” pewnych tematów, sięgajcie śmiało. Mimo tego, że jest to lektura trudniejsza daje wiele do myślenia.

Kolejna bardzo dobra książka tej autorki.
Tym razwm autorka zaprasza nas w podróż z głowy do serca – podróż, podczas której czytelnik będzie miał okazję wyzwolić się z więzienia własnego umysłu i podążać w kierunku szczęścia. Książka opowiada o tym, jak sposób myślenia o sobie, świecie i innych ludziach wpływa na resztę życia. Jest ona zachętą do wybaczenia sobie i innym. Jest zachętą do pracy samodzielnej lub ze wsparciem psychoterapeuty, do czego autorka również zachęca.

🔸️W książce znajdziesz takie tematy, jak wstyd – wstyd za swoją przeszłość, za dom, z którego wychodzisz, oraz postawy swoich rodziców. Wstyd za swoje zachowania i swoje „niedoskonałości”.
🔸️Odnajdziesz tu cząstkę siebie, jeśli kiedykolwiek czułaś/czułeś się niewidzialnym, przezroczystym dzieckiem, które tak naprawdę nikogo nie obchodziło.
🔸️Autorka oswaja czytelnika z lękami, które pojawiają się w wielu momentach życia – tworzeniu relacji, w konfrontacji z odrzuceniem czy niezrozumieniem.
🔸️Książka zawiera również rozdział o trudach macierzyństwa i poczuciu winy, które często mu towarzyszy.
🔸️A także o blaskach i cieniach odżywiania, o tym, jak traktujemy głód i jedzenie. To bardzo interesujący wątek, rzadko poruszany w książkach tego typu.
🔸️Oprócz tego autorka podejmuje temat granic i konsekwencji ich nierespektowania.

To bardzo ciekawa i piękna książka, która porusza wiele aspektów życia. Moim skromnym zdaniem każdy coś tu dla siebie znajdzie.

Kolejna bardzo dobra książka tej autorki.

Czujesz, że nie żyjesz takim życiem jakim byś chciał(a)?
 Masz poczucie, że Twoja przeszłość zamyka Ci drogę do bycia sobą? Do szczęścia?
Masz poczucie bycia "uwięzionym we własnej głowie"?

Niezależnie czy na te pytania odpowiesz "tak" czy "nie"- to i tak warto abyś sięgnęła/ sięgnął po książkę "Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwsze życie." Agnieszki Kozak.

Dlaczego warto?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedzieliście "tak" to książka ta będzie dla Ciebie przewodnikiem po tym co w Twojej przeszłości mogło wpłynąć (i nadal prawdopodobnie wpływa) na Twoje życie. Autorka- psychoterapeutka, rozmawia ze swoimi pacjentami, uczestnikami warsztatów o ich dzieciństwie i jego wpływie na teraźniejszość. Nie są to miłe i przyjemne historie, często jest w nich dużo cierpienia, zaniedbań, niedopasowań. Autorka porusza się w tych trudnych opowieściach z dużą wrażliwością i delikatnością, używa przystępnego języka. Co ważne historie te (czasem też dialogi między autorką a osobami) to opowieści dające nadzieję, że nie jesteśmy skazani na swoją przeszłość, że można ją zrozumieć i odebrać jej wpływ na naszą teraźniejszość. Bohaterowie tych opowieści są na różnych etapach "oswajania" swojej przeszłości, dzielą się tą swoją drogą.

Jeśli odpowiedziałeś/aś "nie" na powyższe pytania to prawdopodobnie jesteś tym szczęśliwym człowiekiem, który "wylosował" zdrowych, stabilnych, bezpiecznych dorosłych na rodziców. Prawdopodobnie nie odnajdziesz za wiele siebie w tych historiach, ALE jako istota żywa wchodzisz w relacje z innymi ludźmi, więc książka ta może pomóc Tobie lepiej ich zrozumieć (szczególnie, że Twoje doświadczenia mogą być bardzo odmienne),ich reakcje, blokady, hamulce, trudności, możesz dowiedzieć się jak lepiej ich wspierać.

Jeśli jesteś rodzicem- cenna dla Ciebie może być perspektywa dorosłych ludzi na to co działo się w ich dzieciństwie i jak to odbierali. Dzięki temu możesz po raz pierwszy (albo i po raz kolejny) zastanowić się jakim rodzicem dla swojego dziecka chcesz być, co jest dla Ciebie ważne w Waszej relacji.

Jeśli jesteś specjalistą zdrowia psychicznego książka ta może być dla Ciebie zbiorem wskazówek- hipotez czego poszukiwać u pacjentów/klientów z danymi objawami/problemami- o co w historii życia dopytać, na co być szczególnie uważnym. Masz tu możliwość przeczytania już złożonych w pewną całość, spójność historii, które spotykasz pokawałkowane w gabinecie i wraz z pacjentem/klientem próbujesz układać (oczywiście każdy ma swoją indywidualną historię, ale wiele doświadczeń może niestety być wspólnych i podobnie wpływać na daną osobę, budować w niej podobne przekonania o sobie, świecie i innych ludziach).

W zdecydowanej większości tego co opisane w książce odnajduję historie z sesji terapeutycznych, wiele sposobów pracy opisywanych przez autorkę jest mi bliskie (jedynie bioenergoterapia opisywana pod koniec książki to zdecydowanie nie "moja bajka"). Bardzo ciekawym dla mnie był rozdział dotyczący relacji z perspektywy analizy transakcyjnej- jest to podejście o którym niewiele wiem, a opisane jest jasno i przystępnie, otworzyło mi różne pola do refleksji. Książka jest pełna zdań inspirujących do refleksji.

Mimo, że nie jest to lektura z gatunku "lekkie i przyjemne" to zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Czujesz, że nie żyjesz takim życiem jakim byś chciał(a)?
 Masz poczucie, że Twoja przeszłość zamyka Ci drogę do bycia sobą? Do szczęścia?
Masz poczucie bycia "uwięzionym we własnej głowie"?

Fakt zbliżającej się jesieni, a co za tym idzie chwil spędzonych z dobrą książką, kubkiem gorącego kakao...oczywiście pod ciepłym kocykiem - prowokuje mnie do zaproponowania Państwu książki Agnieszki Kozak - "Uwięzieni we własnej głowie - Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie".

Pani Agnieszka (psycholog, psychoterapeutka, trenerka empatycznej komunikacji) po książce "Uwięzieni w słowach rodziców" proponuję nam wyruszyć w drogę, w głąb własnego umysłu. Wcale nie po to, aby wymyślać nowe teorie czy pomysły, które w łatwy sposób mogą zapewnić szybkie osiągnięcie życiowego sukcesu. Książka przede wszystkim traktuje umysł, jako przestrzeń w której, jak na starym, zakurzonym strychu - zalegają kłamstwa. Te życiowe nieprawdy najczęściej dotykają duszę, ciało i serce, ponieważ za ich sprawą widzimy siebie inaczej - gorzej, pod postacią jednostek godnych pogardy i braku uwagi. Zapis tej drogi ku autentyczności dotyka m.in wstydu, głodu, osamotnienia, poczucia winy, milczenia, trudnej miłości rodzicielskiej - krocząc tą ścieżką spotykamy osoby, które dzielą się swoim doświadczeniem odbywając dialog z terapeutą. My, czytelnicy jesteśmy obok tego procesu, procesu który dostraja się do naszego wewnętrznego "strychu" i wychodząc z siebie - stając obok, doświadczamy siły - aby u siebie sprzątać i jednocześnie się wyswobodzić. "Uwięzieni we własnej głowie - Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie" otwiera drzwi mentalnego więzienia i daje nadzieję.

"A więc ubieram się w koszulę uznania.
Wciągam spodnie pewności siebie.
Zapinam pasek autonomii.
Dobieram krawat radości życia.
Wskakuję w kozaki odwagi.
Zakładam marynarkę kompetencji.
Wsuwam na nos okulary współtworzenia.
Na wierzch nakładam płaszcz życia w harmonii.
Wciskam na głowę czapkę zaufania do siebie.
Zabieram jeszcze plecak wyzwania.
Tak kompletnie wyposażony wyruszam w piękną podróż mojego życia"

Kolejna wspaniała książka autorki, którą można streścić cytatem: "Nie mamy wpływu na to, co nam zrobiono, ale możemy zdecydować, co z tym zrobimy."
"Uwięzieni we własnej głowie" mogą realnie zmienić życie.

"Uwięzieni we własnej głowie" mogą realnie zmienić życie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wielu z nas doświadczyło w dzieciństwie traumy. Te poważne, wielkie to na przykład przemoc, choroba alkoholowa rodzica, rozwód rodziców, śmierć kogoś bliskiego i inne niełatwe doświadczenia. Ale są też traumy mniej oczywiste, a równie bolesne i dotkliwe, jak czyjeś przekonania na nasz temat. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy, że niezaspokojone potrzeby z wczesnego okresu naszego życia, wpływają na to, jak się dziś czujemy, postępujemy, co o sobie myślimy, jak się traktujemy.

Nie chodzi absolutnie o to, by demonizować teraz naszych rodziców- wypominać im błędy i cierpienie, które przeżywaliśmy lub nadal przeżywamy. To do niczego nie doprowadzi. Rozpamiętując bolączki przeszłości, niszczymy teraźniejszość i przyszłość. Wyjaśnia ten schemat psycholożka, psychoterapeutka, trenerka empatycznej komunikacji, Agnieszka Kozak w swojej książce pt. "Uwięzieni we własnej głowie". Tłumaczy ona, jak ważne jest uświadomienie sobie zadanego cierpienia (a nie oskarżanie innych),po to, by zaopiekować się samym sobą. Zrozumieć siebie, nazwać emocje, które w nas się odzywają, skojarzyć schematy, które powielamy po naszych rodzicach, a od których chcemy się uwolnić. Wybaczyć sobie i innym. Bo jak pisze Autorka:

"Nie mamy wpływu na to, co nam zrobiono,
ale możemy zdecydować, co z tym zrobimy."

Bo to, co się wydarzy, zależy od naszej głowy! Od nikogo innego! To my mamy wpływ na swoje życie!

Poradnik porusza większość aspektów naszego życia i wyjaśnia między innymi:
❗skąd się wziął w naszym dorosłym funkcjonowaniu nadmierny wstyd i lęk przed oceną,

❗dlaczego nie zauważamy swoich potrzeb, pozwalamy innym przekraczać swoje granice, a jednocześnie jesteśmy zawsze gotowi, by pomagać innym,

❗co nam daje nadmierna kontrola,

❗dlaczego wydaje nam się, że powinnyśmy być lepszymi matkami,

❗dlaczego wydaje nam się, że nie spełniamy czyiś oczekiwań,

❗dlaczego okłamujemy swoich bliskich,

❗jaki wpływ na nasze ciało mają emocje,

❗jak relacja z jedzeniem wpływa na nasze funkcjonowanie,

❗czemu poświęcamy się dla innych,

❗jak głos zewnętrznego oprawcy staje się naszym wewnętrznym głosem,

❗dlaczego psychoterapia niesie za sobą moc zmiany,

❗w jakie gry społeczne gramy,

❗co nam daje płacz,

❗jaki wpływ na nas mają słowa, które często powtarzali nam dorośli, kiedy my byliśmy jeszcze dziećmi,

❗... i jeszcze więcej.

"To nie problem jest problemem, lecz to,
jak sobie z nim radzimy".

"Uwięzieni we własnej głowie" to jedna z tych książek, które mogą zmienić życie. To lekcja empatii. To spotkanie ze sobą. To lektura, którą będę czytać nieustannie, bo czuję, że mnie wspiera i za każdym razem odkrywam w niej i w sobie coś nowego 😊 To po prostu terapeutyczna perełka 💓

@odkrywczamama

• Chcę kupić
  • Kupię
  • Współprace
  • Chcę dostać
  • Kupione

Agnieszka Kozak Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie Zobacz więcej