DDA - czy to ja?

Okładka książki DDA - czy to ja? Cezary Biernacki, Anna Maria Seweryńska
Okładka książki DDA - czy to ja?
Cezary BiernackiAnna Maria Seweryńska Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2024-06-18
2024-06-18

Całe nasze dorosłe życie oparte jest na doświadczeniach z dzieciństwa. Wzrastanie w rodzinie dysfunkcyjnej jest powszechnym doświadczeniem w naszym społeczeństwie.
Ten poradnik może stać się źródłem inspiracji i wsparcia w różnych życiowych wyborach, a także pozwoli ci uświadomić sobie, skąd biorą się i gdzie mają źródło twojej sposoby radzenia sobie w kryzysach emocjonalnych. Z tej książki dowiesz się czym jest syndrom DDD/DDA. Zrozumiesz swój „emocjonalny bagaż”, który otrzymałeś jako wyposażenie na dorosłe życie od swoich rodziców, oraz zobaczysz, jak wpływa on na twoje życie. Dowiesz się także jak rodzina wpłynęła na kształtowanie twojego sposobu patrzenia na świat, siebie oraz innych.

Polecam ten poradnik z całego serduszka ❤️

Dziś zapraszam Was do przeczytania kilku słów o poradniku, który być może odpowie na nurtujące Was pytania, zainspiruje do zmiany, zachęci do skorzystania z pomocy specjalisty, ale co najważniejsze pokaże, że to, co dzieje się w waszym życiu i to jacy jesteście to także suma wypadowa między innymi tego co działo się w rodzinach, w których się wychowywaliście.
"DDA czy to ja?" to poradnik napisany przez psychoterapeutów posiadających olbrzymie doświadczenie w pracy z DDA, czy DDD, nie będę się więc bawić w internetowego psychologa i oceniać treści merytorycznej tego poradnika, wierzę, że jest to książka napisana z najwyższą starannością i ma na celu niesienie pomocy, szerzyć wiedzę i być wsparciem dla tych, którzy tego wsparcia potrzebują.
Pamiętajcie, że wszystkie nasze myśli, emocje, przeżycia i reakcje na zagrożenia zapisują się w ciele, i choć wydaje się nam, że są one niewidoczne dla osób postronnych, systematycznie nas samych rujnują.

Książka została podzielona na pięć przejrzystych części. Każda z nich z kolei na niewielkie rozdziały, z których dowiecie się podstawowych rzeczy takich jak: co w ogóle oznaczają skróty DDA, DDD, czym jest trauma relacyjna, jakie ciągnie za sobą konsekwencje dorastanie w rodzinach dysfunkcyjnych itp. Później skupiamy się na radzeniu sobie z własnymi emocjami, lękiem przed odrzuceniem, niską samooceną, dowiemy się, o co chodzi w psychoterapii i czy warto w jej trakcie sięgać po farmakologię.
Podejmiemy rozważania nad tematem odpowiedzialności, nie tylko za siebie, ale i innych. Poznamy również kilka autentycznych historii, których bohaterowie opowiadają swoje historie, i podkreślają, jak ważne jest poszukiwanie pomocy.
Bardzo ważny (ale nie jedyny!) jest rozdział "Dysfunkcja w rodzinie na przykładzie rodziny alkoholowej", otwiera on oczy czytelnika na bardzo istotne zagadnienia, przy pomocy wykresów, tabel i grupy kilkunastu pytań, czytelnik może sobie szczerze i z całą mocą uświadomić, z jakiej rodziny pochodzi, jaką miał w niej rolę przypisaną. Dla mnie to była chyba najmocniejsza część, bo naprawdę dotykała ona duszy.
Nie ma tu gotowych rozwiązań, ale są podpowiedzi, jak i gdzie tych rozwiązań szukać. Moim zdaniem, książka pokazuje, że są sposoby na zmianę utartych schematów, trzeba tylko chcieć je odnaleźć i poznać.

W przypadku poradników nie można napisać, czy daną książkę czyta się dobrze, czy źle, wiadome jest, że każdy odbierze ją inaczej. Mnie osobiście, choć nie jest ona obszerna, przeczytanie jej zajęło naprawdę kilka długich dni, zmusiła mnie ona do rozmyślań, otworzyła oczy na naprawdę ważne sprawy, sprawiła, że spojrzałam na własną rodzinę przez jej pryzmat, a potem musiałam pogodzić się z wyciągniętymi wnioskami, poukładać je sobie w głowie.
Napisana jest ona bardzo przystępnym i zrozumiałym dla każdego językiem, nie zawiera w sobie skomplikowanych określeń.
Przebija się tu ogrom wiedzy i doświadczenia Autorów i to jest niepodważalne.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Jest to książka, którą powinien poznać każdy. Nie tylko osoby, które dorastały w patologicznym środowisku, z rodzin dysfunkcyjnych, ale również współuzależnieni bliscy, i wszyscy, którzy pracują z osobami DDA lub DDD.

"DDA czy to...

Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych to osoby, które dorastały w środowisku, gdzie brakowało zdrowych wzorców relacji, miłości i wsparcia. Codzienność takich rodzin często zdominowana była przez chaos, napięcie i niepewność, z powodu czego dzieci te musiały przyjmować role wykraczające poza ich naturalne możliwości, co skutkowało głębokimi ranami emocjonalnymi. Książka DDA - czy to ja? jest cennym przewodnikiem dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA) oraz dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych (DDD),które pragną zrozumieć, jak dzieciństwo wpłynęło na ich obecne życie oraz jak odzyskać kontrolę nad swoją przyszłością.

Autorzy, Anna Maria Seweryńska i Cezary Biernacki, to doświadczeni specjaliści, którzy od lat pracują z osobami zmagającymi się z trudnym dziedzictwem rodziny dysfunkcyjnej. Anna Maria Seweryńska to magister profilaktyki społecznej i resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim, superwizorka i trenerka rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz certyfikowana specjalistka psychoterapii DDA/DDD. Jest także współzałożycielką Stowarzyszenia Od-Do, gdzie pełni funkcję kierownika merytorycznego. Z kolei Cezary Biernacki to psychoterapeuta i certyfikowany specjalista psychoterapii DDA/DDD, który od 1989 roku zajmuje się problematyką uzależnień. Współinicjator Ruchu Samopomocowego dla DDA w Polsce, Biernacki prowadzi indywidualną i grupową psychoterapię, wierząc, że bolesne doświadczenia z dzieciństwa nie muszą determinować reszty życia.

Książka ta stanowi nie tylko wszechstronny przewodnik po problemach osób DDA/DDD, ale także praktyczny zestaw narzędzi do pracy nad sobą. Seweryńska i Biernacki precyzyjnie wyjaśniają, jak doświadczenia z dzieciństwa wpływają na dorosłe życie, a także oferują konkretne strategie na zmianę destrukcyjnych schematów zachowań. Dzięki tej książce czytelnicy mogą rozpocząć proces zdrowienia, odzyskać poczucie własnej wartości i nauczyć się żyć pełnią życia, niezależnie od przeszłości.

DDA - czy to ja? to niezwykle wartościowa lektura zarówno dla osób zmagających się z trudnym dziedzictwem dzieciństwa, jak i dla terapeutów, pedagogów oraz wszystkich zainteresowanych tematem rodzin dysfunkcyjnych. Jest to pozycja, która może odmienić życie, pomagając zrozumieć, że zmiana jest możliwa i że bagaż przeszłości nie musi decydować o przyszłości.

Każdy z nas doskonale wie, że dzieciństwo to okres, który ma największy wpływ na nasze dorosłe życie - na nasze wybory, podejmowane decyzje i to jak wygląda całe nasze życie... . Rodzice, rodzina...to grupa ludzi, która od początku przekazuje nam jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak rozpoznawać dobro i zło, jak sie zachować gdy doświadczymy gorzkiego smaku porażki, lub słodyczy wygranej... . Niestety nie wszyscy z nas mieli to szczęście wychowywać się w rodzinie dobrej, rodzinie czułej, rodzinie szczęśliwej. Większość takich osób, nazywanych pod kątem psychologicznym DDA, lub DDD, czyli Dorosłym dzieckiem alkoholika, bądź Dorosłym dzieckiem z rodziny Dysfunkcyjnej doświadczyło wielu odczuwalnych nieprawidłowości, które odcisnęły już swoje piętno na ich życiu.

Jesli myślisz, że jesteś DDA lub DDD to nie martw się, nie jesteś sam/a! Niech ta książka będzie pierwszym krokiem, wyciągniętą dłonią w Twoim kierunku. Pozwól sobie pomóc. Spraw by Twoje życie stało się takim o jakim zawsze marzyłaś/eś. Odzyskaj swoje życie, pełnię władzy nad nim i szczęście na jakie zasługujesz 🫶.

"Nic nie musisz i niczego nie powinieneś.
Może potrzebujesz i chcesz?
Ty decydujesz"

Książka składa się z czterech części w której kolejno - wyjaśniany jest syndrom DDA/DDD, skąd się wziął, omówienie dysfunkcji rodzinnych i cechy charakterystyczne dla tych osób. Druga część to omówienie wszystkich możliwości leczenia i wsparcia jak np psychoterapia czy farmakoterapia. W trzeciej części pokazane są historie różnych osób z dokładnym opisem co przeżyli, jak to wpłynęło na ich życie i co zrobili by odzyskać własne życie. Na koniec czwarta część pt Autorefleksja, w której odpowiemy na serię pytań, dzięki którym uda nam się wyjaśnić nasz sposób zachowania, a także zrozumieć skąd się wziął.

Zaufaj sobie...
Przytulam mocno...🫶

"DDA - czy to ja?" to książka autorstwa praktyków z trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy psychoterapeutycznej z osobami z rodzin dysfunkcyjnych (szczególnie młodych dorosłych w wieku 18-26 lat z rodzin z problemem alkoholowym jednego lub obojga rodziców). Cezary Biernacki i Anna Maria Seweryńska oddają w ręce czytelników swój poradnik, by służył on jako źródło inspiracji i wsparcia w życiowych wyborach lub decyzjach, ale chyba przede wszystkim, by skłonił on do refleksji nad własną historią i teraźniejszością. Zaznaczają jednak, że może to być czasem bardzo bolesne, ale warto podjąć się tego zadania.

Okładka jest ciekawa, ale muszę przyznać, że dopiero po przeczytaniu całej książki uważniej się jej przyjrzałam i dostrzegłam ukryty tam przekaz.

Publikacja nie jest zbytnio obszerna, ale uważam, że treści jest w sam raz, by się sporo dowiedzieć o ogromnym wpływie relacji rodzinnych w dzieciństwie na dorosłe życie, ale nie znudzić się czy zmęczyć niepotrzebnym nadmiarem informacji. Całość jest podzielona na cztery zasadnicze części. Pierwsza z nich przybliża, czym jest DDA i DDD, druga przedstawia konsekwencje wzrastania w rodzinie dysfunkcyjnej, trzecia zawiera kilka konkretnych historii, natomiast ostatnia to przestrzeń do autorefleksji, w której autorzy zadają czytelnikowi pytania (na które warto sobie szczerze odpowiedzieć) i podsumowują całość. Nie namawiają do niczego, ale pokazują możliwości.

Nic nie musisz i niczego nie powinieneś.
Może potrzebujesz i chcesz?
Ty decydujesz.

Z pewnością jest to książka, w której autorzy skupiają się na konkretach. Nie jest łatwą i przyjemną lekturą na dobranoc, a raczej publikacją, która skłania do przemyśleń oraz dostrzegania podobnych mechanizmów w zdawałoby się zupełnie innych sytuacjach, kontekstach, środowiskach. Nie ma tu gotowych rozwiązań, ale są podpowiedzi, jak i gdzie tych rozwiązań szukać.

"DDA - czy to ja?" to moim zdaniem wręcz obowiązkowa lektura dla osób, które dorastały w środowisku z problemem alkoholowym rodzica/rodziców, z rodzin dysfunkcyjnych, ale również dla ich bliskich i wszystkich pracujących z osobami dotkniętymi tymi problemami.

W jednym z poprzednich postów dotyczących tematyki DDA/DDD wprowadziłam Was w to zagadnienie, dlatego dzisiaj pominiemy wstęp teoretyczny i przejdziemy od razu do recenzji książki.
Jak zapewne wiecie, tematyka psychologiczna i psychiatryczna mnie fascynuje, więc nie przepuszczę okazji, by zrecenzować książki z tych dziedzin. Dzisiaj przyjrzymy się publikacji „DDA – czy to ja?” Cezarego Biernackiego i Anny Marii Seweryńskiej. Czy warto ją przeczytać? Przekonajcie się sami.
Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, mimo że porusza tematy naukowe. Czyta się ją płynnie i szybko. Można powiedzieć, że to kompendium wiedzy w pigułce. Znajdziemy tu charakterystykę osób DDA/DDD, informacje o możliwościach pomocy, a także o potencjalnych skutkach dorastania w dysfunkcyjnym domu. Autorzy przedstawiają mechanizmy funkcjonowania osób z syndromem DDA/DDD oraz role, jakie przyjmują, dorastając w trudnym środowisku. Dodatkowo wyjaśniają podstawowe nurty terapeutyczne i opisują terapię dedykowaną osobom z syndromem DDA/DDD. W książce znajdziemy również dwa kwestionariusze, które mogą dać wskazówki do dalszych działań. Mocną stroną są prawdziwe historie przytaczane przez autorów, które urealniają problem i pokazują, jak wiele osób dorasta w trudnych warunkach.
Moje odczucia? Książka mi się podobała. Lubię takie tematy i pogłębianie wiedzy, którą potem wykorzystuję w praktyce. Jedyny minus, ale to już moja subiektywna ocena, to fakt, że dla mnie było to za mało, aby skłonić do głębszych refleksji. Chciałabym więcej wiedzy, informacji, może dodatkowych arkuszy z ćwiczeniami. Jednak to tylko moje spostrzeżenie. Obiektywnie oceniając, warto przeczytać tę książkę, ponieważ zawiera wiedzę potrzebną współcześnie.
Podsumowując, serdecznie polecam. Myślę, że się nie zawiedziecie.

"DDA - czy to ja?" Na to pytanie odpowiadam twierdząco. Jestem DDA - dorosłym dzieckiem alkoholika. Jestem też DDD - dorosłym dzieckiem z rodziny dysfunkcyjnej. Ta książka idealnie odzwierciedla moje doświadczenia.
Treść tego poradnika weryfikuję z własnymi doświadczeniami - wszystko się zgadza.

Nie była to pierwsza książka o tej tematyce, którą przeczytałam, i pewnie nie jest ostatnią. Zawsze dociera do nas coś w inny sposób, ponieważ każdy autor przekazuje swoją wiedzę w unikalny sposób.

Autorzy, Cezary Biernacki i Anna Maria Seweryńska, mają trzydzieści lat doświadczenia w pracy psychoterapeutycznej z osobami DDA i DDD. Na początku książki wyjaśniają, czym jest syndrom DDA i DDD oraz jakie są jego konsekwencje w dorosłym życiu.

Bardzo podobał mi się fragment o cechach dorosłych dzieci alkoholików, zawierający listę cech osób wzrastających w rodzinach dysfunkcyjnych z możliwością zaznaczenia, na ile się z nimi identyfikujemy. Do listy tych cech dołączone są również komentarze autorów.

Część trzecia to historie: Ewy, Adama, Marysi i Janka. Uważam, że poradnik dla DDA/DDD powinien obowiązkowo zawierać takie historie, aby łatwiej było przełożyć teorię na doświadczenia życiowe i zrozumieć, że nie jest się osamotnionym.

Część czwarta to “Autorefleksja” - co jest naprawdę świetnym pomysłem autorów. Choć na początku pomyślałam, że jest to bardzo krótka część i na autorefleksję autorzy mogli przeznaczyć więcej stron, to doszłam do wniosku, że refleksje mają to do siebie, że nie są długie, a poza tym zostaje większe pole do działania dla czytelnika.

Nie była to może najciekawsza książka o DDA, jaką przeczytałam, ale z pewnością ma skompresowane wszelkie przydatne i wartościowe treści, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna tę drogę (jest nawet fragment poświęcony temu, czym jest psychoterapia i jakie są jej nurty - “O co chodzi w psychoterapii”). Poradnik nie przeraża ilością stron i trudnymi pojęciami - jest przystępny dla każdego i taki właśnie powinien być.

Polecam każdemu, kto dorastał w rodzinie z problemem alkoholowym lub dysfunkcyjnej - niestety jest to dość powszechny problem w naszym społeczeństwie.

🔸️Książka ta pozwoli ci uświadomić sobie, skąd biorą się i gdzie mają źródło twoje (nie zawsze korzystne) sposoby radzenia sobie w kryzysach emocjonalnych.
🔸️Dowiesz się, czym jest syndrom DDA/DDD, jak powstaje i jak się objawia.
🔸️Zrozumiesz swój „emocjonalny bagaż”, który otrzymałeś jako wyposażenie na dorosłe życie od swoich rodziców, oraz zobaczysz, jak wpływa on na twoje życie.
🔸️Staniesz przed wyborem i możliwością zrzucenia tego nadmiarowego balastu.
🔸️ Zobaczysz wzorce zachowań, schematy poznawcze i strategie radzenia sobie z problemami, które ciągną się w twojej rodzinie od pokoleń.
🔸️Zrozumiesz, jak rodzina wpłynęła na kształtowanie twojego sposobu patrzenia na świat, siebie oraz innych.
🔸️Znajdziesz tam wiele cennych pytań, które skłaniają do przemyślenia swojego dotychczasowego funkcjonowania.

To bardzo ważna, wartościowa i nienachalna lektura dwóch polskich autorów, będących praktykami z dwudziestoletnim doświadczeniem pracy psychoterapeutycznej z osobami z rodzin dysfunkcyjnych.

„Nic nie musisz i niczego nie powinieneś. Może potrzebujesz i chcesz? Ty decydujesz.”

Za tę wolność wyboru, wspieranie autonomii oraz nie nachalność – ogromne oklaski!

🔸️Dowiesz się, czym jest syndrom DDA/DDD, jak powstaje i jak się objawia.

"DDA czy to ja?" to bardzo ciekawy poradnik opowiadający u wychowaniu się w rodzinie dysfunkcyjnej.

Uwielbiam czytać poradniki i książki o psychologii jest to temat naprawdę fascynujący i pomagający zrozumieć innych, a także niekiedy siebie samego. Muszę przyznać, że ten tytuł jest bardzo ciekawy.

Z tej lektury dowiemy się czym właściwie jest DDA i DDA, czym jest trauma relacyjna, a także jak te zjawiska wpływają na ludzi. Jest to wszystko dokładnie opisane, autorzy przedstawiają różne warianty, modele i przypadki.

Początkowo wyjaśniają z czym się wiąże i czym objawiają się te zjawiska, jak nas kształtują, następnie został poruszony temat konsekwencji wychowywania się w takiej rodzinie. Zostają tutaj przywołane historie kilku osób, dzięki czemu wszystko o czym mowa w tej książce zostaje zobrazowane.

Czwarta część dotyczy autorefleksji. Zamieszczone tutaj zostały pytania do pracy ze sobą, aby się zatrzymać i przemyśleć różne kwestie. Rozdział piąty to zakończenie, gdzie autorzy mówią o możliwości podjęcia pomocy dla takich osób.

Jeśli Wam samym się to przydarzyło albo osobom, które znacie, są dla Was bliskie, myślę, że warto wtedy sięgnąć po ten tytuł aby lepiej zrozumieć siebie czy innych. Również polecam przeczytać tą książę jeśli tylko interesuje Was taka tematyka. Nie dość, że jest interesująca, to również nie wiadomo kiedy może się taka wiedza przydać.

Z tej lektury dowiemy się czym właściwie jest DDA i DDA, czym jest trauma...

Zastanawiałeś się kiedyś, skąd biorą się twoje nawyki, ograniczenia? Zmagasz się z wieloma problemami, od kłopotów z pracą poczynając po rozpadające się związki? Cierpisz na anoreksję lub bulimię? A może męczy cię twój nadmierny perfekcjonizm, który sprawia, że zawalasz kolejne terminy? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, być może źródło twoich problemów tkwi w dysfunkcyjnej rodzinie?
By odkryć sedno problemów, nie po to, by obwiniać za nie rodziców, ale by lepiej poznać siebie, swoje mechanizmy działania, zrozumieć skąd się wzięły, warto sięgnąć do książki autorstwa Cezarego Biernackiego i Anny Marii Seweryńskiej pt. „ DDA czy to ja?”. Opublikowany nakładem wydawnictwa Sensus poradnik daleki jest od dawania porad, jak w 10 minut przestać być DDA. To raczej książka stawiająca na dokładne przedstawienie schematów działania w dysfunkcyjnych rodzinach, a także wykształconych mechanizmów, pozwalających w takim środowisku przetrwać. A kiedy już zrozumiemy istotę funkcjonowania DDA, kiedy zyskamy wgląd w siebie, będziemy mogli zacząć nad sobą pracować. Dlatego też książka stanowi inspirację do przyjrzenia się sobie, ale może stanowić też bodziec do tego, by szukać profesjonalnej pomocy, w gabinetach psychologów czy psychoterapeutów. To lektura zarówno dla tych, którzy są świadomi piętrzących się w ich życiu problemów, jak i dla tych, którzy mają w swoim otoczeniu rodziny dysfunkcyjne, lub też osoby, które w takiej rodzinie wzrastały.
Autorzy poradnika są praktykami z trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy psychoterapeutycznej z osobami z rodzin dysfunkcyjnych. Dzielą się z czytelnikami swoją wiedzą, dokonując tego jednocześnie w przystępny sposób, uświadamiając jednocześnie, skąd się biorą nasze sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach kryzysowych, a także jaki emocjonalny bagaż przyszło nam nieść. Poradnik składa się z czterech części, z których każda kolejna pozwala nam głębiej wejść w temat, zanurzyć się w nim, a także – ostatecznie – podjąć decyzję o zmodyfikowaniu sposobów reagowania i dążenia do poczucia bezpieczeństwa oraz wyregulowania stanu emocjonalnego. I tak, część pierwsza pozwala nam zrozumieć, co to jest i jak powstaje syndrom DDA/DDD, a także, że wiąże się on przede wszystkim z doświadczeniem bycia nieważnym, z poczuciem pustki emocjonalnej oraz z faktem, że byliśmy potrzebni ojcu czy matce do wypełniania jakiejś funkcji w życiu. Na podstawie przywołanych historii zweryfikujemy również to, czy rzeczywiście wzrastaliśmy w rodzinie dysfunkcyjnej. Część druga książki traktuje o konsekwencjach wzrastania w rodzinie dysfunkcyjnej, o braku kontaktu ze swoimi uczuciami, potrzebami, zasobami. A także o możliwości tkwienia w jakimś objawie, jak na przykład astma czy łuszczyca, który stał się parasolem ochronnym. Wreszcie o tym, jak możemy sobie pomóc – autorzy przywołują tu sposoby konstruktywne, jak uczenie się o sobie, zdobywanie wiedzy na temat DDA/DDD, analizie przyczyn aktualnych kryzysów emocjonalnych, a także destrukcyjne, jak wstąpienie do sekty, pielęgnowanie swojej choroby czy udowadnianie sobie i innym, że problem leży gdzie indziej. Część trzecia została poświęcona różnym historiom, w których być może będziemy w stanie odnaleźć siebie, natomiast część czwarta, ostatnia, koncentruje się na autorefleksji, czyli pracy nad sobą – znajdziemy tu różne ćwiczenia temu służące.
Mimo swojej niewielkiej objętości, książka dotyka najważniejszych kwestii związanych z DDD/DDA, a przede wszystkim pozwala nam zrozumieć istotę, a zarazem źródło naszych problemów. Niezależnie od tego, czy odkryjemy siebie w przywołanych opowieściach, czy jesteśmy „modelowym przykładem” DDA czy też mówimy raczej o DDD, to uniwersalne przesłanie książki pozwoli nam zacząć zmieniać schematy swojego zachowania i swoich reakcji. Książka nie tylko zaprasza do podróży w głąb siebie, ale jest początkiem procesu zmiany. Jeśli się na ten proces zdecydujemy, jeśli podejmiemy pracę nad sobą, weźmiemy odpowiedzialność za siebie, wkrótce odczujemy poprawę jakości życia. Pozbędziemy się nie tylko poczucia winy, ale i emocjonalnego balastu, zaopiekujemy wewnętrznym dzieckiem i wówczas będziemy mogli odpowiedzialnie kształtować naszą przyszłość, zgodnie z naszą indywidualną wizją.

• Nowe
  • Recenzenckie
  • Samodzielne
  • Domowa biblioteczka

Dodaj cytat z książki DDA - czy to ja?