World of Warcraft: Folk & Fairy Tales of Azeroth

Okładka książki World of Warcraft: Folk & Fairy Tales of Azeroth Christie Golden
Okładka książki World of Warcraft: Folk & Fairy Tales of Azeroth
Christie Golden Wydawnictwo: Titan Publ. Group Ltd. Cykl: World of Warcraft (tom 1) Seria: World of Warcraft fantasy, science fiction
World of Warcraft (tom 1)
World of Warcraft
World of Warcraft: Folk & Fairy Tales of Azeroth
Titan Publ. Group Ltd.
2021-05-01
2021-05-01
world of warcraft warcraft Christie Golden

„World of Warcraft: Folk & Fairy Tales of Azeroth” to wydana w 2021 roku ilustrowana książka, składająca się z dwunastu opowieści osadzonych w świecie Warcraft, napisanych przez różnych autorów- niektórzy, tak jak Christie Golden czy Madeleine Roux są już doskonale znani fanom serii, natomiast dla innych są to pierwsze kroki w uniwersum. Jest to zbiór niepowiązanych ze sobą historii mających nawiązywać do społeczności w świecie World of Warcraft oraz ich legend. Książka nie została jeszcze wprowadzona na polski rynek, moje wydanie zostało zamówione przez stronę Amazon.
Opowieści nie wprowadzają nic nowego do fabuły, a czytelnik nie powinien traktować ich zbyt poważnie-jest to po prostu zbiór opowiadań mających nawiązywać do przypowieści ludowych, legend, oraz baśni opowiadanych w karczmie, przy ognisku lub partyjce Hearthstone'a, a te -jak wiemy również w naszej kulturze- potrafią ubarwić oryginalną historię. Znajdziemy tu dobrze znane graczom postaci jak zaprezentowany na okładce Uther, paladyn Srebrnej Dłoni, Vereesa Windrunner, siostra słynnej królowej Banshee, ale także mniej znanych przedstawicieli pozostałych ras z i poza Azeroth, od nieumarłych, przez koboldy do przedstawionej całkiem niedawno vulpery. Każda z historii różni się od poprzedniej- niektóre niosą morał, niektóre przyprawiają o gęsią skórkę, inne są przedstawione w formie baśni, a jeszcze inne zahaczają o komedię. Znajdziemy tu również mrugnięcie okiem w stronę gracza-czytelnika, jako baśniową interpretację Kataklizmu, który został wprowadzony w świat gier w 2010 roku, jak i opowieści, które trudno zdefiniować jako powyższe, bowiem dotykają bardziej „kontrowersyjnych" motywów, jak homoseksualne związki, niebinarność czy też miłość międzyrasowa.
Przyjęło się mówić, że książki nie powinno oceniać się po okładce, jednak wszyscy wiemy, że jest ona jej integralną częścią. A wydanie „Folk & Fairy Tales(...)" jest moim zdaniem najładniejszym jak do tej pory wśród pozostałych wydawnictw Blizzard Entertainment-twarda, lakierowana oprawa, bajkowe ilustracje przedstawiające sceny z opowieści (kto by pomyślał, że koboldy mogą wyglądać uroczo?),iluminację i złocone strony mieniące się przy każdych ich przewróceniu. Wydanie jest w stanie zachwycić nawet postronnego obserwatora.
Oczywiście książka, zwłaszcza pisana przez kilkoro autorów musi posiadać minusy- jak choćby imitacja lisa vulpera, która pomimo bycia pokrytą futrem posiada „dark circle under his eyes", bądź też dość mało oryginalna ilustrowana interpretacja księżyca, która zamiast posiadać unikalną formę, wygląda jak kolejna imitacja banshee. Są to jednak tylko drobne nieścisłości, które nie wpływają na całościowy odbiór wydania.

Książka jest idealnym prezentem dla fanów WoW, w każdym wieku- poleciłabym ją nawet dzieciom. Historie są nieskomplikowane i napisane przyjemnym językiem, a samo wydanie prezentuję się imponująco. Jeżeli jesteś fanem cyklu i niestraszny Ci język angielski, to naprawdę warto.

Dodaj cytat z książki World of Warcraft: Folk & Fairy Tales of Azeroth