Okładka książki Wiedźmy Daisuke Igarashi
2024-02-26
2024-02-26
2022-05-03
Michał Chodkowski
Dramat Fantasy seinen Magowie/czarownice Świat alternatywny Elementy chrześcijańskie Magia 2w1

Intrygująca, smutna manga o nietypowej kresce.
Bardzo ładnie wydana, z niesamowitym papierem użytym do obwoluty (wiem, zwykły karton z fakturą, ale super komponuje się z treścią komiksu). W oczy rzuca się przede wszystkim styl graficzny - bardzo szkicowy, miejscami wręcz brzydki, zupełnie nie mangowy, w powszechnym tego słowa znaczeniu. Treść też jest bardzo interesująca, niejednoznaczna i podana w ciekawy, jakby baśniowy sposób. Zupełnie, jakby słuchało się pieśni szamana, a nie czytało komiks. Przez to jest to tytuł dla starszego, wyrobionego czytelnika. Młodsi raczej nie wyłapią tego klimatu. Ja polecam.

Intrygująca, smutna manga o nietypowej kresce.

Manga to zbiór kilku opowiadań, które przynajmniej na pozór nie są ze sobą zbytnio powiązane. Każde z nich opowiada historię wiedźmy. Nie są to jednak mroczne i złe postacie z bajek Disneya tylko kobiety posiadające wyjątkowe moce. Każda korzysta z nich na swój własny sposób.

Wiedźmy
Pierwsza opowieść zatytułowana Wrzeciono, to tak naprawdę dwie historie w jednym, które rozgrywają się w Konstantynopolu/Stambule w Turcji. Miasto będące miejscem zderzenia różnych kultur i wierzeń staje się ważnym punktem na mapie świata. Młoda dziewczyna z odległej wioski otrzymuje niepokojący znak od sił wyższych i musi udać się do metropolii wraz z gobelinem zawierającym pewne proroctwo. Z drugiej strony mamy kobietę z kultury zachodu, która lata wcześniej zakochała się w muzułmaninie. Jej zaloty zostały odrzucone, co popchnęło ją w stronę magii i chęci zemsty. Losy obu kobiet splatają się w tajemniczym mieście z niezwykłą historią.

Kolejne z opowiadań przenosi akcję do amazońskiej dżungli, gdzie prymitywne plemię ściera się ze współczesnym światem w najgorszej postaci. Zieleń i natura ma zostać wyniszczona w nikczemnych celach władz i korporacji, a ludzie stojący na przeszkodzie progresu muszą zostać wytępieni. Przeszkodą staje się jednak pewna kobieta, która posiada niezwykłe moce i staje w obronie dżungli przed niszczycielskim działaniem człowieka.

Dalej mamy scenariusze o niezwykłym kontakcie kościoła z wiedźmami i apokaliptycznymi wizjami, a także historię o przypadkowym spotkaniu z kimś o potężnych mocach.

Wiedźmy

Zakładam, że słowo wiedźma większości z nas kojarzy się negatywnie. Słownik Języka Polskiego PWN definiuje wiedźmę jako kobietę podlegającą wpływom diabła, mającą moc rzucania uroków. To właśnie z wierzeń ludowych wypływa pejoratywnie nacechowany obraz wiedźm. Tylko, czy wiedźmy rzeczywiście były takie złe? Pewności nigdy mieć nie będziemy, ale bardzo ciekawe i oryginalne spojrzenie na ich wizerunek daje nam Jednotomówka Waneko zatytułowana właśnie Wiedźmy.

Wiedźmy to manga, na którą składa się pięć oryginalnych, fantastycznie ilustrowanych historii autorstwa Daisuke Igarashiego. Zabiera nas on w niezwykłą podróż, która odkrywa przed nami zapomniany folklor i kulturę różnych zakątków świata. Motywem przewodnim są wspomniane w tytule wiedźmy, ale nie mamy traktować ich jako zagrożenia dla ludzi i świata, ale także jako obrończynie.

Na kartach mangi przenosimy się do tętniącego życiem miasta, egzotycznej dżungli, czy na pokład statku. Poznajemy historie o zemście, o poświęceniu, o życiu w zgodzie z naturą, czy o tym jak to co jest niezrozumiałe można postrzegać jako zagrożenie. Rzeczywistość miesza się tutaj z fantazją, co idealnie pasuje do bardzo oryginalnego stylu ilustracji autora.

Najbardziej zaintrygowała mnie tytułowa historia, w której bohaterki są pokazane jako społeczne outsiderki, potępione przez ludzi, a nawet kościół, a ostatecznie to jedna z nich oddaje życie by ratować Ziemię. Do tego dochodzi jeszcze piękna puenta i słowa bohaterki, która mówi wprost, że tak naprawdę nie różnią się od innych i chcą być traktowane na równi z każdym.

Poetycka jest także przedostatnia z historii, która traktuje o jedności z całym otaczającym nas światem – zarówno ludźmi jak i z naturą. Wybieramy się w rejs, spotykając tajemniczą nieznajomą, która zdaje się wiedzieć o życiu więcej niż ktokolwiek inny. Panuje tutaj atmosfera niepewności, ale z drugiej strony mamy poczucie bezpieczeństwa, zmierzając do określonego przez bohaterkę celu podróży.

Ilustracje jakie zobaczycie w mandze Wiedźmy charakteryzują się bardzo specyficznym stylem. Bardziej przypominają szkice, ale pełne są niezwykłych detali. Hipnotyzują czytelnika, dając wrażenie jakbyśmy przenosili się do innego świata. Świetnie odpowiadają swego rodzaju duchowemu doświadczeniu jakim jest lektura tego komiksu. Zestawia on bowiem ze sobą przeciwieństwa jakimi są chłodne, wykalkulowane myślenie i podążanie za instynktem.

Choć historie są naprawdę interesujące, to są momenty gdy ciężko się w tym wszystkim połapać. Trochę tak jakby autor ostatecznie sam zapomniał co chciał powiedzieć. Dlatego też nie każdemu zaproponowana tutaj narracja będzie odpowiadać. Tym bardziej w zestawieniu ze wspomnianym przeze mnie charakterystycznym stylem mangi. Myślę jednak, że jest to tytuł ciekawy i oryginalny, który trzeba chłonąć na spokojnie, a nie w pośpiechu, i warto się nim zainteresować.

• Manga
  • Mangi/manhwy/komiksy