Klucz

Marcin Walczak Wydawnictwo: Art&Cat kryminał, sensacja, thriller
Art&Cat
2024-01-08
2024-01-08

Kiedy pierwszy raz zobaczyłam książki Marcina Walczaka, nie wiedziałam czego się po nich spodziewać. Kiedy na moim profilu dodałam zapowiedź ,,Klucza", przeczytałam komentarze, w których mówiono, że ta okładka nie zachęca do przeczytania. To prawda jest oryginalna, ale czy przez to należy książkę skreślić? Sama nazywam się sroką okładkową, a ta książka zwróciła moją uwagę. Znam pióro Marcina i byłam pewna, że jej wnętrze jest świetne. Powiem Wam, że miałam rację!

Ostrów Wielkopolski. W ciepłą, letnią noc dochodzi tu do tragedii. Z wieży kościelnej wyskakuje młoda dziewczyna. Po pierwszych oględzinach miejsca zdarzenia, śledczy doszli do wniosku, że w tej tragedii mogły brać udział osoby trzecie. Zatem było to samobójstwo czy morderstwo?

Dodatkową zagadką jest fakt, że drzwi na wieżę kościoła są zamknięte i nikt już od dawna nie widział klucza do nich. W jaki sposób dziewczyna dostała się na górę?
To tragicznie zdarzenie miało miejsce niedaleko mieszkania młodej dziennikarki Anety Sochy. Aneta po studiach wróciła do rodzinnego miasta, gdzie rozpoczyna pracę w miejscowej gazecie. Kiedy tej tragicznej nocy, orientuje się co dzieje się za oknem, wyczuwa że to jest temat, dzięki któremu ma szansę zaistnieć. Dziennikarski instynkt każe jej rozpocząć swoje własne śledztwo. Gdzie zaprowadzi Anetę instynkt? Czy rozwiąże zagadkę śmierci nastolatki?

Wow!!! Jakie to było dobre!!! Uwielbiam pióro Marcina. Każda kolejna książka jest coraz lepsza. Póki co ,,Klucz" jest najlepszy z nich. Akcja rozpoczyna się praktycznie od pierwszych stron. Dzieje się tu bardzo dużo i cały czas wychodzą na jaw nowe poszlaki, dowody czy świadkowie. Rozwiązanie zagadki śmierci nastolatki jest coraz trudniejsze, gdyż policja zaczyna odbiegać od centrum wydarzeń. W całym śledztwie ważną rolę odgrywa Aneta Socha, która pomaga śledczym doprowadzić do rozwiązania zagadki. Ale czy na pewno? Zakończenie jest tak napisane, że daje Czytelnikowi pewność, że będzie ciąg dalszy. A ja zacieram rączki z niecierpliwości, bo już go chcę czytać!

Marcin porusza ważny i trudny temat nastolatków, stających się często ofiarami dorosłych, którzy potrafią nimi manipulować. Młodzież przechodząca fazę buntu żyje we własnym świecie. Staje się podatna na sugestie i manipulacje innych, ale tylko tych, którym udało się do nich dotrzeć. A wtedy może zdarzyć się tragedia. Marcin doskonale to pokazał w swojej książce.

Kończąc polecam Wam tą historię. Jeżeli macie ochotę na naprawdę dobry kryminał, to ta książka będzie świetnym wyborem. Mamy tu wszystko co musi mieć dobry kryminał. Wartka akcja, świetnie wykreowani bohaterowie i chwytliwy temat. Ta książka ma coś w sobie, co sprawia, że nie można jej tak po prostu zostawić. A nawet jak docieramy do końca, czujemy niedosyt i chcemy więcej!!!

Dziękuję za egzemplarz do recenzji.
Polecam

Megan to piękna blondynka, o walecznym sercu. Na co dzień mama cudownego trzyletniego chłopca. A zawodowo pani fotograf. Życie młodej mamy nie jest usłane różami. Los mocno ją doświadczył. Straciła bowiem ona kogoś, kogo kochała nade wszystko, przyjaciela i powiernika, męża. Zabrało go choróbsko. Kobieta w sercu nosi ogromną żałobę, jej sensem życia stał się synek Theo. Megan od śmierci męża nie związała się z żadnym mężczyzną, nawet na chwilę. Kobieta ma przed sobą nie lada wyzwanie, samotne wychowywanie syna i wystawę. To drugie pochłania ostatnio sporo uwagi pani fotograf. Ale na szczęście może liczyć na pomoc i wsparcie rodzeństwa. Jej życie zmienia się, gdy podczas spaceru przez park Megan zostaje zaatakowana przez Maksa, kudłatego czworonoga, który chciał się tylko podzielić swoim szczęściem i śliną. Futrzak szybko skradł serce także małego Theo. Chłopiec do tej pory panicznie bał się psów. Jednak Maks to zmienił. Czy Właściciel czworonoga także skradnie serce Megan? William nie został tak przyjaźnie przyjęty przez kobietę jak jego druh od pierwszego spotkania dostał bure. Jednak uroda kobiety, jej ostry język zawrócił mu w głowie. Czy będzie im się dane jeszcze spotkać? Kim tak naprawdę jest William? James William Collins – aktor świata Hollywood, przystojny, ambitny, pracowity. Rozchwytywany przez płeć piękną. Na co dzień doskonały brat i syn. Mężczyzna mimo swojej sławy ceni sobie prywatność. Z uwagi, że lada moment będzie miał czterdzieści wiosen na karku. Coraz poważniej myśli o założeniu rodziny i ustatkowaniu się. Jednak jego wybranka serca miała inne plany. Podczas przypadkowego spotkania w parku poznaje Megan. Jego głowę ostatnio zaprzątają piękne niebieskie tęczówki i blond włosa kobieta. Jednak mężczyzna się nie łudzi, że jeszcze się spotkają. Aż do premiery kultowego filmu. Czy megan pozna odmienionego Williama? Czy mężczyzna będzie w stanie zawalczyć o kobietę i zburzy mur, którym się otoczyła? Kochani „Focus of the Moment” to cudowna powieść, która chwyta za serce, rozczula i sprawia, że człowiek chce więcej i więcej. Autorka pięknie pokazała nam codzienne problemy samotnej mamy oraz problem gwiazd show-biznesu. Moje serce przede wszystkim skradł mały odważny Theo i jego przyjaźń z Maksem. Ale także to jak ten mały gentlemen dbał o stają mamę. Doskonała fabuła, świetną dynamika akcji, doskonali bohaterowie. Po prostu wow! Książka napisana bardzo lekko, co sprawia, że czyta się ją bardzo szybko. Powieść, która maluje na twarzy czytelnika wachlarz emocji od łez po uśmiech, złość i ciekawość. Ja pochłonęłam tą cudowną historię u mgnieniu oka. Polecam wam z całego serca i zapraszam do lektury.

Trzecia książka pleszewianina Marcina Walczaka. Miejsce akcji Ostrów Wielkopolski. Główna bohaterka dziennikarka Aneta Socha, prokurator Tomasz Drwal, kilku policjantów z ostrowskiego komisariatu, a także postacie pojawiające się wcześniej w Wiedźmie. Doskonale daje się zauważyć pracę nad warsztatem pisarskim autora. Coraz mniej infantylnych dialogów, zwracania uwagi na ciuszki, perfumy, telefony komórkowe, a coraz więcej sensownych i dynamicznych akcji od których przyznam trudno było mi się oderwać, tym bardziej, że lata nauki spędzone w tym mieście pozwoliły mi na poznanie jego różnych zakamarków.
Ginie młoda dziewczyna zafascynowana okultyzmem. Córka policjanta, wypada z wieży kościoła i to nie jest jedyny wątek aby odnaleźć kto stoi za tą okrutną śmiercią. Obok niego rozpoczyna się kilka innych dających szansę na dalsze części, które zapewne autor poukłada sobie w głowie i na kartach powieści. Będę śledziła jego twórczość, bo zapowiada się nietuzinkowa seria. Polecam.

Klucz to bardzo przyjemny i dobrze napisany kryminał z tajemnicą w tle osadzony w Ostrowie Wielkopolskim.
Fabuła książki rozpoczyna się od mocnego wstrząsu. Dyżurny na posterunku policji obserwuje to co widzą kamery miejskiego monitoringu, gdy nagle zauważa w pobliżu kościoła postać, która przypomina jego nastoletnią córkę. Chwilę później, ta sama postać widoczna jest jak spada z wieży kościoła i roztrzaskuje się na chodniku. W kolejnych dniach ginie jeszcze kilka osób, a za wszystkim wydaje się stać okultystyczna grupa, której częścią była pierwsza ofiara. Śledztwo prowadzone jest kilkutorowo. Z jednej strony jest oficjalna policyjna praca, z drugiej, komendant zleca zajęcie się tematem jednemu ze swoich najbardziej doświadczonych śledczych, który oficjalnie jest odsunięty od działań, a z trzeciej, własne śledztwo prowadzi dziennikarka, nowy nabytek lokalnej gazety.
Nie do końca pasuje mi styl autora, ale doceniam dobrze napisany kryminał. Spora część scen wydaje się zupełnie nieprawdopodobna, ale rozumiem, że fikcja literacka rządzi się własnymi prawami. W kilku miejscach znalazły się motywy, które moim subiektywnym zdaniem były zbędne i nic nie wnosiły do fabuły (nie mam tu na myśli ciekawostek o miejscach przedstawionych w powieści, ale choćby akapit poświęcony temu dlaczego Aneta woli soczewki niż okulary ;-) ),ale sama historia była naprawdę wciągająca, a zwroty akcji były tak zaplanowane, że naprawdę zaskakiwały. Na pochwałę zasługują postaci. Są wyraziste, a Aneta jest naprawdę wkurzająca :) Bohaterowie nie są mdli i płascy, ale potrafią wywołać w czytającym emocje.
Książkę miałam okazję przeczytać w ramach booktouru i bardzo dziękuję za możliwość przespacerowania się ulicami Ostrowa razem z bohaterami :)

To już druga pozycja, autora Marcina Walczaka, którą miałam przyjemność przeczytać.
To wciągający, polski kryminał, polecam kaźdemu miłośnikowi ;)

To wciągający, polski kryminał, polecam kaźdemu miłośnikowi ;)

Muszę przyznać, że przepadłam już po kilku stronach, potrafiłam czytać do późnych godzin nocnych żeby tylko skończyć rozpoczęty rozdział. Czułam się tak jakbym odbywała jakiś wirtualny spacer po moim mieście poznając je z innej perspektywy. Myśl o tym , że opisywane wydarzenia rozgrywały się niedaleko mnie jeszcze bardziej potęgowały moje zainteresowanie tą książką. Autor bardzo zręcznie przeplatał fikcję literacką z autentycznymi ulicami i budynkami Ostrowa. Z zapowiedzi na ostatnich stronach wynika, że mają powstać kolejne części tego cyklu po które z ogromną przyjemnością sięgnę. Po lekturze Klucza mogę zdecydowanie stwierdzić, że Pan Marcin ma nie tylko talent muzyczny, ale również pisarski. Akcja powieści rozpoczyna się w momencie w którym z wieży Kościoła wypada młoda dziewczyna. Początkowo uznane zostaje to za samobójstwo. Jednak Aneta Socha dziennikarka, która po wielu latach powraca do swojego rodzinnego miasta i rozpoczyna pracę w Głosie Ostrowskim uważa inaczej. Przypadkowo znajduje telefon ofiary i w ten sposób uruchamia własne śledztwo. Aneta dociera do wielu informacji, które mogą pomóc policji w rozwiązaniu sprawy, nie dziwne więc, że po pewnym czasie do kobiety zgłasza się policjant oraz badający sprawę prokurator. Wspólnie udaje im się ustalić, że na terenie miasta działa sekta okultystyczna kierowana przez osobę zwaną Prorokiem. Niestety odkrycie tych faktów nie zapobiega kolejnym morderstwom. W związku z tym kobieta otrzymuje propozycję która narazi ją na niebezpieczeństwo, ale da też szansę na zaistnienie w dziennikarskiej branży. Książkę gorąco polecam, bo to doskonale napisany kryminał, a dodatkowo ciekawy spacer historyczny bo Autor nawiązuje również do dziejów historycznych Ostrowa Wielkopolskiego.

Ciekawy kryminał. Polecam

Ciekawy kryminał. Polecam