Świadomość sensoryczna. Praktyka przywracania witalności i obecności

Okładka książki Świadomość sensoryczna. Praktyka przywracania witalności i obecności Charles V.W. Brooks, Charlotte Selver
Charles V.W. BrooksCharlotte Selver Wydawnictwo: Ścieżki Mocy ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
Reclaiming vitality and presence. Sensory Awareness as a practice for life
Ścieżki Mocy
2023-09-08
2023-09-08
Anna Kaszyc
ekopsychologia uważność praca z ciałem Świadomość ciała sensoryka somatyka zen świadomość sensoryczna rozwój osobisty zdrowie układ ruchu

„Świadomość sensoryczna” to lektura szalenie inspirująca, bazująca na wiedzy przekazanej przez Charlotte Selver i Charlesa Brooksa.

Autorzy prowadzili przez wiele lat zajęcia ze świadomości sensorycznej, których zadaniem było przekierowanie pełnej uwagi uczestników na doznania zmysłowe. Praktyka ta, umożliwia odnalezienie głębi w prostych czynnościach (tj. stanie, siedzenie, chodzenie, czy oddychanie) i pozwala uczynić je źródłem żywego zainteresowania. Można śmiało określić takie zajęcia przywracaniem zdolności doznawania i odczuwania wszystkiego „tu i teraz”, po których uczestnik czuje się lekki, odprężony i bardziej świadomy wewnętrznej energii, jaką dysponuje.

Mimo że poradnik liczy 330 stron, przeczytałam go dosłownie w jeden dzień, całkowicie zafascynowana tematem odkrywania otaczającej mnie rzeczywistości na nowo. Książka ta pozwala odnaleźć satysfakcję w wykonywaniu codziennych, czasem nielubianych czynności i uczynić je ciekawszymi nawet od zabijania czasu przez oglądanie telewizji.

Trzeba podkreślić, że praktykowanie świadomości sensorycznej to nie forma terapii, choć bardzo często przynosi pozytywne efekty. Autorzy wychodzą tu od eksperymentowania z prostymi czynnościami, znanymi człowiekowi już z wczesnego dzieciństwa, stąd wspomniane wcześniej praktykowanie świadomego stania, siedzenia, leżenia. Znajdziecie w tej książce zbiór prostych doświadczeń, po wykonaniu których, będziecie pod głębokim wrażeniem tego, jak w łatwy sposób można się zrelaksować i zwiększyć swoją wrażliwość odczuwania bodźców. Odkryjecie na nowo wdzięk i magię ludzkiego istnienia. Zyskacie idealne narzędzie do tego, by zamiast oddawać się zniecierpliwieniu czy znudzeniu, stojąc na przykład w długiej kolejce, ukierunkować swoją energię i pełne skupienie na eksplorowanie świadomej obecności. Dowiecie się, jak wiele dynamika oddechu mówi o stanie psychicznym człowieka, poczuciu bezpieczeństwa oraz o tym, co aktualnie przeżywamy.

Poradnik będzie idealny dla osób, którym zależy na osiągnięciu prawdziwego odprężenia i nawiązaniu lepszego kontaktu ze swoim ciałem. Świetnie sprawdzi się również jako pomoc dla osób prowadzących różnego rodzaju zajęcia relaksacyjne, jak również spotkania aktywizujące dla seniorów, gdyż „ćwiczenia” zawarte w książce nie wymagają od uczestników szczególnej aktywności fizycznej. To od nas zależy, czy każda czynność, jaką wykonujemy w ciągu dnia, będzie robiona mechanicznie, czy z zachowaniem pełnej uważności i odczuwania tego, czego się podejmujemy.

Nie sądziłam, że już samo przeczytanie poradnika wniesie w moje życie tak wiele uważności i pozwoli dostrzec rzeczy, które dotąd wydawały się poza zasięgiem wzroku. Jestem o wiele spokojniejsza, zyskałam jasność myślenia i czuję się tak, jakbym wróciła właśnie z udanych wakacji. Książka „Świadomość sensoryczna” to w moim odczuciu przełomowa pozycja na polskim rynku, która poprzez swoją prostotę idącą w parze z zaskakującymi efektami terapeutycznymi, jest w stanie pomóc wielu osobom w odnalezieniu na nowo radości z życia. Eksperymenty w niej zawarte doskonale pobudzają energię, dają głębsze poczucie obecności, pozwalają skupić się na chwili obecnej i oczyścić myśli z nadmiernego analizowania – kotwiczenia ich w przeszłości lub wybiegania w przyszłość. Znajdziecie tu wiele informacji na temat oddychania, pracy z kamieniami, jak również proste ćwiczenia do wykonania w parach. Książka pozwala na nowo odkryć dotyk jako piękne i otwierające doświadczenie. Pobudza ukryte w człowieku uczucie życzliwości i zaufania do drugiej osoby, a przede wszystkim uczy przyjmowania doświadczeń takimi, jakie są.

Podoba mi się rozdział, w którym Charlotte i Charles zwracają uwagę na ogromną rolę stóp w odbieraniu podstawowych bodźców z otoczenia. To część ciała, którą powinniśmy traktować na równi z dłońmi, tymczasem stopy przez całe dnie opakowane są w obuwie, często niewygodne, i nie biorą udziału w odbieraniu bodźców.

Świadomość sensoryczna ma istotne znaczenie w kontekście zdrowia psychicznego i emocjonalnego, dlatego też warto ją praktykować, szczególnie w życiu codziennym. Dzięki doświadczeniom, zawartym w prezentowanej książce, będziecie mogli głębiej zanurzyć się w otaczającym świecie i spojrzycie na najprostsze czynności w sposób o wiele bardziej żywy i dotąd nieznany.

Ponadto książka obfituje w wiele refleksyjnych cytatów autorstwa wspomnianych nauczycieli świadomości sensorycznej – Charlotty i Charlesa. Stale przypominają oni, że najważniejsze zajęcia, podczas których badać możemy naszą świadomość sensoryczną, mają miejsce w codziennym życiu, a nie na sali ćwiczeń.

Jeśli zatem macie ochotę pogłębić swoją zdolność odczuwania, uczynić przeżycia bardziej żywymi i wyrazistymi, to pozwólcie sobie na czułe spotkanie z własnymi zmysłami za pośrednictwem książki „Świadomość sensoryczna”. Dzięki niej odnajdziecie spokój, harmonię i uwolnicie głębsze poczucie obecności. Nauczycie się lepiej gospodarować swoją energią, poczujecie lekkość i dobre samopoczucie. Jedzenie posiłków stanie się bardziej świadome, podobnie jak eksplorowanie pozostałych obszarów otaczającego świata, co zaprowadzi was w efekcie do odczuwania większej radości z prostych chwil.

• Psychologia l

Dodaj cytat z książki Świadomość sensoryczna. Praktyka przywracania witalności i obecności