Pantera. Legendarny czołg

Okładka książki Pantera. Legendarny czołg Thomas Anderson
Okładka książki Pantera. Legendarny czołg
Thomas Anderson Wydawnictwo: Wydawnictwo RM Seria: Sekrety Historii militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Sekrety Historii
Panzer V Panther
Wydawnictwo RM
2023-04-19
2018-01-01
Panther PzKpfw V Wehrmacht czołg II wojna światowa

Słaba "monografia" czołgu Panther, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że książki Thomasa Andersona należy omijać szerokim łukiem. Poziom wiedzy autora można przyrównać do licealisty zafiksowanego na punkcie niemieckiej broni pancernej - po przeczytaniu dwóch książek może o sobie powiedzieć, że jest już "znawcą tematu", lecz w konfrontacji z kimś, kto dysponuje większą wiedzą wypada naprawdę blado. Najbardziej rozbawił mnie podpis pod zdjęciem na stronie 142, cytuję fragment: "Przeznaczenie osobliwych "rydwanów" na drugim planie nie jest jasne". Gwoli wyjaśnienia: te "rydwany" to przewoźne stanowiska km typu Panzernest. Aż dziw bierze, że autor biorący się za temat II wojny światowej popełnia tak żenujące błędy. Merytorycznie jest nijako i bez żadnych konkretnych wniosków. Jedynym plusem tej książki są zdjęcia. Nie polecam.

Ta książka to może nie jakaś wielka, ale jednak porażka. Autor czołgami zajmuje się chyba hobbystycznie, przy czym to jest raczej poziom licealny tego hobby. Więcej i ciekawiej można się dowiedzieć o Panterze z wikipedii. Tutaj na początku są już dawno obalone "prawdy" o tym że Niemców powstrzymał "generał mróz", jakieś ogólnikowe informacje o przyczynach i przebiegu wojny między Hitlerem a Stalinem. Co do samej treści, to o kolejnych fazach rozwoju czołgu Pantera właściwie nie można się zorientować, bo autor chyba sam nie wiedział jaki tok nadać swojej książce. Coś napisał na początku, w środku jeszcze coś innego, a na końcu przypomniało mu się co chciał na wstępie powiedzieć. Najwięcej można się dowiedzieć z opublikowanych w książce fragmentów raportów poszczególnych generałów niemieckich na temat Pantery i w ogóle użycia wojsk pancernych III Rzeszy. Ja się z tej książki nie dowiedziałem nic. Mało ciekawie to wszystko zostało napisane i opowiedziane.

Sięgnąłem po tę pozycję mając w pamięci poprzednią pracę tego autora o Tygrysie. Spodziewałem się tego samego stylu i tak też było. Książka jest napisana głównie na podstawie niemieckich raportów spisanych na bazie doświadczeń z użytkowania tytułowego czołgu. Na tym właśnie skupił się autor, czyli na eksploatacji czołgu w warunkach bojowych popartej materiałami źródłowymi. Nie jest to typowa monografia. W środku mamy sporo ciekawych fotografii oraz kilka kolorowych schematów, tabelek i porównań. Na minus drobne błędy w tłumaczeniu, np. jarzmo armaty nazywane jest tarczą armaty. Ogólnie polecam miłośnikom broni pancernej i nie tylko.

W końcu książka o czołgu w której autor nie podaje rozmiaru śruby na włazie przy silniku. Świetnie się czyta i stanowi doskonały wstęp do bardziej rozbudowanych monografii a i kilku ciekawostek można się z niej dowiedzieć. Całość okraszona ciekawymi zdjęciami i oryginalnymi opisami. Koniec bez wyrazu i w mojej opinii zrobiony na szybko ale to jedyny minus.

Dla zainteresowanych.

Dla zainteresowanych.

"Mała monografia na niemieckim tłuszczu"
Zachęcony poprzednim wydawnictwem o tygrysie, zacząłem czytać. Książka stanowi jakby monografię czołgu na podstawie niemieckich dokumentów. Całość uzupełnia dość duża liczna zdjęć.
Niestety publikacja jest jedynie liźnięciem tematu. Niektóre rozdziały, aż proszę się o rozbudowanie. Zarys działań bojowych Pantery wypada strasznie blado, jakby zrobiony po łebkach.
Porównanie czołgu z innymi również.
Książka wydana ekonomicznym trybem. Klejona. Niezbyt trwała, mój egzemplarz już się rozleciał.
Całość może służyć jako uzupełnienie innych monografii czołgu.
Pomysł świetny ale wykonanie zbyt szybkie i oszczędne...

"Mała monografia na niemieckim tłuszczu"

Książka bardzo ciekawa. Autor opisuje nie tylko czołg Pantera, ale także porównuje kilka innych pojazdów w stosunku do Pantery. Dam ocenę 8 ze względu na brak kolorowych zdjęć i autor nie napisał do jakiej dywizji należą te czołgi.

Panzerkampfwagen V Panther (Sd.Kfz.171),bo taka jest pełna nazwa znanej w Polsce „Pantery”, to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych wozów bojowych II wojny światowej. W naszym kraju pamiętany przede wszystkim z powodu dwóch zdobycznych na wrogu egzemplarzy („Pudel”/”Magda” i „WP”) przez powstańców warszawskich. Nakładem wydawnictwa RM ukazała się druga, po „Tygrysie” monografia tego czołgu autorstwa Thomasa Andersona w ramach serii „Historia broni”. Autor skutecznie rozprawia się z mitami czołgu Pantera, ale także przygląda się jego niewątpliwym zaletom w porównaniu z wozami Aliantów Zachodnich i Sowietów. Jego wady, przede wszystkim tzw. „choroby wieku dziecięcego”, których eliminacja postępowała zbyt wolno, znacząco wpłynęła na rozwój wydarzeń frontowych, co było jednym z elementów porażki III Rzeszy Niemieckiej.

Pełna treść recenzji tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/thomas-anderson-pantera-legendarny-czolg-recenzja

Zawiodłem się na tej książce. Dobre zdjęcia i minimalistyczna treść.

Zawiodłem się na tej książce. Dobre zdjęcia i minimalistyczna treść.

• II wojna światowa
  • Historia - Druga Wojna Światowa