Pantera. Legendarny czołg

militaria, wojskowość
Sergiusz Lipnicki
Panther PzKpfw V Wehrmacht czołg II wojna światowa

Dla zainteresowanych.

"Mała monografia na niemieckim tłuszczu"
Zachęcony poprzednim wydawnictwem o tygrysie, zacząłem czytać. Książka stanowi jakby monografię czołgu na podstawie niemieckich dokumentów. Całość uzupełnia dość duża liczna zdjęć.
Niestety publikacja jest jedynie liźnięciem tematu. Niektóre rozdziały, aż proszę się o rozbudowanie. Zarys działań bojowych Pantery wypada strasznie...

Książka bardzo ciekawa. Autor opisuje nie tylko czołg Pantera, ale także porównuje kilka innych pojazdów w stosunku do Pantery. Dam ocenę 8 ze względu na brak kolorowych zdjęć i autor nie napisał do jakiej dywizji należą te czołgi.

Panzerkampfwagen V Panther (Sd.Kfz.171), bo taka jest pełna nazwa znanej w Polsce „Pantery”, to niewątpliwie jeden z najbardziej znanych wozów bojowych II wojny światowej. W naszym kraju pamiętany przede wszystkim z powodu dwóch zdobycznych na wrogu egzemplarzy („Pudel”/”Magda” i „WP”) przez powstańców warszawskich. Nakładem wydawnictwa RM ukazała się druga, po „Tygrysie”...

Zawiodłem się na tej książce. Dobre zdjęcia i minimalistyczna treść.

Dyskusje

• 2019