Stalowe Fortece

Okładka książki Stalowe Fortece Robert K. Massie
Okładka książki Stalowe Fortece
Robert K. Massie Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Złota Seria [FINNA] militaria, wojskowość
militaria, wojskowość

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Na półkach: , , , ,

Twórczość laureata Nagrody Pulitzera - Robert Massie poznałem dość późno. I choć w Polsce bardziej znany jest jako autor książki „Dreadnought”, to druga w kolejności publikacja również zasługuje na uwagę. Może dlatego, że chyba nie do końca zdajemy sobie sprawy jak współcześni postrzegali początek I wojny światowej. I jak wyglądał wyścig zbrojeń pomiędzy ówczesnymi potęgami morskimi. Konflikt, który w powszechnym mniemaniu miał trwać chwilkę, a tymczasem całkowicie zmienił oblicze Europy, spowodował upadek kilku monarchii i zmienił życie kolejnych pokoleń. Niewątpliwie jest to spojrzenie z nieco egocentrycznego, anglosaskiego punktu widzenia, ale napisane na tyle żywym i plastycznym językiem, że ta opowieść będzie atrakcyjna także dla polskiego czytelnika. I można się tylko zastanawiać, czy naprawdę trzeba było konieczne rozbicie książki aż na cztery tomy.

Właśnie zaczynam IV (ostatni) tom tego wydania. Niestety, od czasu "Dreadnought" wydawnictwo Finna zmieniło tłumacza. Pan Perzyński zdaje się zbyt obficie korzystać z tłumaczy internetowych on-line. To utrudnia czytanie. Zdecydowanie łatwiej czytało się wersję oryginalną.

Powtarzanie w kolejnych tomach tych samych ilustracji też nie wydaje mi się najlepszym pomysłem.

Rozczarowanie. Uwielbiam książki marynistyczne ze wskazaniem na te, które traktują o I i II WŚ. Działania na morzach w tracie I wojny mają dla mnie jeszcze wiele nieodkrytych faktów. Dlatego ucieszyłem się na myśl o przeczytaniu tej pozycji. Ładne wprowadzenie, dobre naświetlenie sytuacji w Europie przed wybuchem wojny. Dobrze przedstawione przyczyny rywalizacji dwóch europejskich potęg morskich - Wlk. Brytanii i Niemiec. Dochodzi do pierwszych działań na morzu. Autor nawet błahym starciom potrafi nadać dramaturgię. To wszystko plusy. Kiedy milkną działa pojawiają się jednak rozwlekłe dywagacje. Częste powtarzanie argumentów. Wnikliwe ale nudne analizy. Rozdział poświęcony problemom z ulokowaniem bazy dla floty brytyjskiej może i zainteresuje Anglika ale poświęcenie mu kilkudziesięciu stron...
Ponadto jest jakiś kłopot z tłumaczeniem bo wielokrotnie zacinałem się w trakcie czytania by po jakimś czasie odkryć, że miejscami składnia jest niezbyt poprawna.
Za jakiś czas spróbuję sięgnąć po kolejne tomy z tej serii. Może będzie lepiej.

NIESTETY POLSKI WYDAWCA NAJPRAWDOPODOBNIEJ PODZIELI KSIĄŻKĘ NA CZTERY TOMY (MINIMUM NA 3 NA 100%). Czyni to zakup wydania polskiego nieopłacalnym i niesympatycznym w odbiorze. Tomy wydawane są w dość dużych odstępach. Jeśli ktoś czyta książki po angielsku to polecam. Za mniej niż jeden tom wydania polskiego można mieć ebooka z całością.
Sama książka jest jest udaną kontynuacją wspaniałego "Dreadnoughta" przenoszącą nas w czas próby dla tak pieczołowicie budowanych flot.

Sama książka jest jest udaną...

• Historia
  • I wojna światowa
  • Marynistyka
  • I Wojna Światowa
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Robert K. Massie Stalowe Fortece Zobacz więcej
Robert K. Massie Stalowe Fortece Zobacz więcej