Stalowe Fortece

Okładka książki Stalowe Fortece Robert K. Massie
Okładka książki Stalowe Fortece
Robert K. Massie Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna Seria: Złota Seria [FINNA] militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Złota Seria [FINNA]
Castles of Steel
Oficyna Wydawnicza Finna
2014-11-05
2014-11-05
Marek Perzyński
I Wojna Światowa okręty historia

Dziennikarz i laureat Nagrody Pulitzera Robert Massie przedstawia w "Stalowych Fortecach" niemiecko-brytyjską rywalizację na morzach podczas pierwszej wojny światowej. W polskiej edycji pierwszy tom opowiada o walkach w 1914 roku. No i przyznam, że jest to fascynująca lektura. W dużej mierze jest to opowieść o najważniejszych postaciach marynarek wojennych tamtego okresu - Johnie Jellicoe, Davidzie Beattym, Johnie Fisherze, Maksymilaianie von Spee, Ludviku Battenbergu. Poznajemy ich życiorysy, sposób w jaki postrzegali flotę, ich miejsce w pewnego rodzaju marynarskim ekosystemie. Sporo miejsca autor poświęca również nowinkom technicznym jak miny, ale też sposobom w jaki sposób fortyfikowano (lub nie) morskie bazy jak Scapa Flow. Najważniejszym jednak tematem książki są działania wojenne. Autor przedstawia takie wydarzenia jak ucieczka Goebena, bitwa koło Helgolandu czy bitwa pod Coronel. Wszystkie opisane w niezwykle barwny oraz interesujący sposób i jednocześnie Massie potrafił w ciekawy sposób pokazać osobiste tragedie takich postaci jak Ernest Troubridge czy Christopher Cradock. Ocena jest obniżona ze względu na niechlujność polskiego wydania. Już pal sześć to sztuczne dzielenie publikacji, ale niestety tłumaczowi często brakowało konsekwencji. Klasy okrętów raz są przedstawiane jako city, town lub miasta, Maksymilian von Spee jest tytułowany count, Maurycy nagle przeistacza się w Maurice'a, zatoka Złoty Róg tutaj na ilustracjach widnieje jako Golden Horn. No i przy takiej pozycji, aż prosi się o większą liczbę map, zwłaszcza dotyczących bitew. Tutaj mamy kilka map ogólnych, do tego nieprzetłumaczonych na język polski.

Książka w chronologiczny i dość rzeczowy sposób przedstawia ruchy marynarki Niemiec jak i Brytyjskiej podczas pierwszych miesięcy I wojny światowej. Jest to dzieło, które szczególnie przypadnie do gustu wszelkim pasjonatom marynarki. Niektóre fragmenty były ciekawe - historia floty podwodnej, ucieczka niemieckich liniowców na M. Śródziemnym i manewry na oceanie Spokojnym, aż po Amerykę Południową.

Twórczość laureata Nagrody Pulitzera - Robert Massie poznałem dość późno. I choć w Polsce bardziej znany jest jako autor książki „Dreadnought”, to druga w kolejności publikacja również zasługuje na uwagę. Może dlatego, że chyba nie do końca zdajemy sobie sprawy jak współcześni postrzegali początek I wojny światowej. I jak wyglądał wyścig zbrojeń pomiędzy ówczesnymi potęgami morskimi. Konflikt, który w powszechnym mniemaniu miał trwać chwilkę, a tymczasem całkowicie zmienił oblicze Europy, spowodował upadek kilku monarchii i zmienił życie kolejnych pokoleń. Niewątpliwie jest to spojrzenie z nieco egocentrycznego, anglosaskiego punktu widzenia, ale napisane na tyle żywym i plastycznym językiem, że ta opowieść będzie atrakcyjna także dla polskiego czytelnika. I można się tylko zastanawiać, czy naprawdę trzeba było konieczne rozbicie książki aż na cztery tomy.

Właśnie zaczynam IV (ostatni) tom tego wydania. Niestety, od czasu "Dreadnought" wydawnictwo Finna zmieniło tłumacza. Pan Perzyński zdaje się zbyt obficie korzystać z tłumaczy internetowych on-line. To utrudnia czytanie. Zdecydowanie łatwiej czytało się wersję oryginalną.

Powtarzanie w kolejnych tomach tych samych ilustracji też nie wydaje mi się najlepszym pomysłem.

Rozczarowanie. Uwielbiam książki marynistyczne ze wskazaniem na te, które traktują o I i II WŚ. Działania na morzach w tracie I wojny mają dla mnie jeszcze wiele nieodkrytych faktów. Dlatego ucieszyłem się na myśl o przeczytaniu tej pozycji. Ładne wprowadzenie, dobre naświetlenie sytuacji w Europie przed wybuchem wojny. Dobrze przedstawione przyczyny rywalizacji dwóch europejskich potęg morskich - Wlk. Brytanii i Niemiec. Dochodzi do pierwszych działań na morzu. Autor nawet błahym starciom potrafi nadać dramaturgię. To wszystko plusy. Kiedy milkną działa pojawiają się jednak rozwlekłe dywagacje. Częste powtarzanie argumentów. Wnikliwe ale nudne analizy. Rozdział poświęcony problemom z ulokowaniem bazy dla floty brytyjskiej może i zainteresuje Anglika ale poświęcenie mu kilkudziesięciu stron...
Ponadto jest jakiś kłopot z tłumaczeniem bo wielokrotnie zacinałem się w trakcie czytania by po jakimś czasie odkryć, że miejscami składnia jest niezbyt poprawna.
Za jakiś czas spróbuję sięgnąć po kolejne tomy z tej serii. Może będzie lepiej.

NIESTETY POLSKI WYDAWCA NAJPRAWDOPODOBNIEJ PODZIELI KSIĄŻKĘ NA CZTERY TOMY (MINIMUM NA 3 NA 100%). Czyni to zakup wydania polskiego nieopłacalnym i niesympatycznym w odbiorze. Tomy wydawane są w dość dużych odstępach. Jeśli ktoś czyta książki po angielsku to polecam. Za mniej niż jeden tom wydania polskiego można mieć ebooka z całością.
Sama książka jest jest udaną kontynuacją wspaniałego "Dreadnoughta" przenoszącą nas w czas próby dla tak pieczołowicie budowanych flot.

Sama książka jest jest udaną...

• I wojna światowa
  • Marynistyka
  • I Wojna Światowa
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Robert K. Massie Stalowe Fortece Zobacz więcej
Robert K. Massie Stalowe Fortece Zobacz więcej