Geografia głodu

Okładka książki Geografia głodu Josué de Castro
Okładka książki Geografia głodu
Josué de Castro Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX pozostałe
283 str. 4 godz. 43 min.
Kategoria:
pozostałe
Tytuł oryginału:
The geography of hunger
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1954-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
283
Czas czytania
4 godz. 43 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Roman Kutyłowski
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na świecie 1/1977 (69) Manuel Ferreira, Malcolm Lowry, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Ronald de Carvalho, Josué de Castro
Ocena 0,0
Literatura na ... Manuel Ferreira, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
261
261

Na półkach:

Wielce interesująca książka która, zapewne, jako pierwsza poruszyła sprawę geograficznego głodu na świecie. Należy od razu jednak zaznaczyć, że autor, brazylijski badacz, nie opisuje głodu który wynika z braku pożywienia i towarzyszy ludzkości od początków dziejów. Na warsztat trafia tu tzw. głód utajony czyli innymi słowy głód który wynika z braku właściwego odżywiania.
Jak zauważa autor brak w diecie ludzi pewnych składników (witamin, wapnia, tłuszczy, soli itp.) prowadzi do wielu chorób i wykoślawień tak cech fizycznych jak i psychicznych ludzi. Dziś nie jest to wielkim odkryciem, ale w chwili powstania książki siła jej oddziaływania miała inny kaliber.
Zarazem autor zauważa, że głód utajony nie jest winą przyrody czy wzrastającej populacji. Według niego winę za to ponosi człowiek prowadzący złą gospodarkę żywnościową która wyniszcza mieszkańców lądów nią dotkniętych.
I choć pozycja ma już swoje lata i czuć jej wiek to wciąż jest w znacznym stopniu aktualna (jak choćby głód na świecie spowodowany niewłaściwą dystrybucją żywności, a nie liczbą ludności świata czy choćby fakt, że głód utajony powoduje wzrost przyrostu naturalnego - paradoksalnie ma to głęboki sens bowiem źle odżywieni rodzice przekazują gorszy materiał genetyczny potomstwu i natura zwiększa przyrost by wyrównać straty demograficzne wynikające z mniejszej szansy przeżycia potomstwa).
Trudno nieraz powiedzieć na ile wywody autora są słuszne. Brak nowszych pozycji poruszających ten temat od takiej samej strony zmusza człowieka do zawierzenia autorowi, zarazem jednak nakazuje pewną dozę nieufności. Nie zmienia tego język autora który nieraz brzmi jak kalka z dawnych demoludów, bowiem pamiętajmy, że autor, Brazylijczyk z pochodzenia, był przedstawicielem narodu na którym kolonializm odcisnął swoje piętno i na pewne sprawy zarzucił inną percepcję. Tak samo przypisywanie nieraz całego zła głodowi i temu co go wywołuje nie zawsze musi być obiektywne. Warto jednak poświęcić chwilę temu dziełu, bo choć niewolne od pewnych mankamentów to rzuca nowe światło na pewne sprawy wcześniej pomijane w publicystyce naukowej.

Wielce interesująca książka która, zapewne, jako pierwsza poruszyła sprawę geograficznego głodu na świecie. Należy od razu jednak zaznaczyć, że autor, brazylijski badacz, nie opisuje głodu który wynika z braku pożywienia i towarzyszy ludzkości od początków dziejów. Na warsztat trafia tu tzw. głód utajony czyli innymi słowy głód który wynika z braku właściwego odżywiania....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Geografia głodu


Podobne książki

Przeczytaj także