Okładka książki Reformacja tom 1 Historia i teologia luterańskiej odnowy Kościoła w Niemczech w XVI wieku, cz. 1 Łukasz Barański, Jerzy Sojka
Łukasz BarańskiJerzy Sojka Wydawnictwo: Augustana religia
religia
Augustana
2016-01-01
2016-01-01
reformacja historia kościoła luteranizm kościół ewangelicko augsburski

Okładka książki Luterański katechizm dla dorosłych Łukasz Barański, Wojciech Froehlich, Grzegorz Giemza, Marcin Hintz, Adrian Korczago, Adam Malina, Marcin Rayss, Jerzy Sojka, Marek Uglorz
Luterański kat... Łukasz Barański, Wo...
Okładka książki Reformacja tom 2. Historia i teologia luterańskiej odnowy Kościoła w Niemczech w XVI wieku, cz. 2 Łukasz Barański, Jerzy Sojka
Reformacja tom... Łukasz Barański, Je...

Naprawdę dobry podręcznik dotyczący reformacji i jej źródeł. Podręcznik dlatego, bo rzeczywiście przypomina taki podręcznik "szkolny". Jest dużo zdjęć i tabelek z wyjaśnionymi terminami, papier też jest taki "podręcznikowy". Z drugiej strony jednak jest dużo tekstu i treść nie jest "szkolna".

Co do tego tekstu - bardzo dobry, chronologiczny układ. Na początku bardzo klarownie są wyjaśnione lutrowe źródła - każde w innym rozdziale - wcześniejsi reformatorzy (Waldo, Wiklif, Hus),nominalizm, mistyka nadreńska. Potem mamy wydarzenia związane z reformacją, potem opisana w kilku rozdziałach teologia Lutra, jego podejście do grzeszności człowieka, do usprawiedliwienia z łaski przez wiarę i do uczynków, potem rozwój wydarzeń związanych z wyklarowaniem Wyznania Augsburskiego, a potem kwestie duchowości, Pisma Świętego, a także roli diabła w teologii Lutra. Każdy rozdział jest, jak już wspomniałem, opieczętowany tabelkami i zdjęciami, jest także sporo cytatów z pism reformatora, często we własnym tłumaczeniu, wraz z odpowiednim komentarzem. Na końcu większości rozdziałów jest też opisany krótki biogram jakiejś ważnej postaci związanej z reformacją (czasami jednak jest to dość luźno związane z danym rozdziałem). Problemem w treści są jednak dość częste - mam wrażenie - powtórzenia, czasami innymi słowami, ale jednak wiele rzeczy się trochę powtarza. Ma to może jednak taką zaletę, że po prostu treści się te łatwiej zapamiętuje. Ogólnie w podręczniku jest sporo historii i teologii, trzeba też przyznać, że jest on napisany naprawdę bardzo zrozumiałym językiem i jeśli ktoś chce zapoznać się z postacią Lutra (naprawdę warto podkreślić dobrze opisaną jego teologię) i początkiem reformacji, to zdecydowanie jest to dobry wybór. Nie ma tutaj też jakiejś taniej apologetyki, chociaż kilka kwestii jest tutaj wyjaśnianych (pisma przeciwko chłopom, kwestia zmiany tłumaczenia Rz 3,28). Książka warta polecenia

Co do tego tekstu - bardzo dobry, chronologiczny układ. Na początku bardzo...

Świetne opracowanie wątku samej niemieckiej reformacji. Z zalet książki od razu należy wymienić co najmniej

- ujęcie samej niemieckiej reformacji, możliwości pokazania też mniej znanych teologów, bądź postaci z reformacją związanych. Zwykle w tego typu opracowaniach Autor(zy) próbują objąć całość zjawiska, co utrudnia im analizowanie, bo obejmują reformacje niemiecką, szwajcarską, często anabaptyzm a do tego dochodzą różne lokalne odłamy. Tu mamy wątek korzeni, rozwoju i rozkwitu reformacji niemieckiej przez około 100 pierwszych lat od wystąpienia Marcina Lutra
- powtarzalny układ rozdziału, podejście problemowe, omówienie kwestii. Potem cytat z jakiegoś dzieła silnie związanego z daną tematyką i krótkim opisem jego znaczenia, a na koniec krótkie bio osoby związanej w jakiś sposób z daną tematyką. Do tego liczne słowniczki, wprowadzania pojęć. Książkę czyta się jak wyborny przewodnik po zagadnieniu, ale przez fakt że pogłębiamy tu jeden temat (Reformacje w Niemczech) to nawet osoby zaznajomione sporo się dowiedzą.
- dwuwymiarowy układ – tj reformacje mamy w ujęciu historycznym, ale także etyczno-wyznaniowym. Ten drugi wątek nawet być może zbyt bardzo dominuje, niemniej to ważne, Autorzy nie uciekają od kwestii opisywania wrażliwych zagadnień związanych z wiarą. Łatwo uciec od tego i opisać reformacje jako zjawisko czysto historyczno-polityczne (po Weberowsku można by rzecz),niemniej wymiar czystej wiary był tu szalenie istotny, a spory tak trudne do zażegnania.
- przyjemny układ, tabelki, ramki, sporo informacji ale Autorzy robią sporo, by Czytelnika nie przytłoczyć.

Z wad z kolei – chyba zbyt mało wątku historycznego, ale to chyba dlatego że inny cel był tej książki

• Reformacja
  • historia