Tuptozaur

Okładka książki Tuptozaur Rachel Bright, Chris Chatterton
Okładka książki Tuptozaur
Rachel BrightChris Chatterton Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: PICTUREBOOK opowieści dla młodszych dzieci
32 str. 32 min.
2023-05-31
32 min.
Barbara Supeł

Okładka książki Pandki, które obiecały Rachel Bright, Jim Field
Pandki, które ... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Zuchozaur Rachel Bright, Chris Chatterton
Zuchozaur Rachel Bright, Chri...

Jestem wręcz zakochana w tych ilustracjach! Są idealne. A sama historyjka też wspaniała. Każdy z nas jest czasami takim tytułowym tuptozaurem, złośnikiem małym, co wszystko go denerwuje, no dosłownie cały świat jest przeciwko. Książeczka ta pokazuje nam co robić, kiedy właśnie takie chwile w życiu nastają. :D

Macie czasem tak, że od razu po przebudzeniu coś idzie nie tak, wszystko zaczyna drażnić, uwierać i irytować? Zdarzają się takie poranki, ale czy to znaczy, że cały dzień musi zostać spisany na straty?

Tuptozaur ma właśnie taki poranek, najpierw młodszy brat zirytował, pościg za nim przyniósł małą kontuzję (jakoś dobrze znam tego typu zdarzenia 😂),a na domiar złego Mama podała na śniadanie coś innego, niż nasz bohater by chciał. Złość zaczyna w nim narastać, buzować, wręcz kipieć, aż Tuptozaur wybucha z ogromną siłą. Gdy wreszcie sam zdaje się być zmęczony własną złością przychodzi czas na chwilę refleksji. Złość jest jedną z trudniejszych emocji, potrafi zmęczyć nie tylko otoczenie, ale i nas samych. I chociaż bywa czasem trudna do opanowania to warto dać sobie chwilę na oddech i próbę spojrzenia z innej perspektywy.

Ta urocza, rymowana historyjka pokaże dzieciom także, jak wielką i dobroczynną moc, ma umiejętność przepraszania, a na wszelkie smutki i złości dobry jest... porządny przytulas.

Bardzo lubię tą serię, uroczy bohaterowie, tekst w przekładzie Basi Supeł płynie lekko i podoba się dzieciom, a ilustracje przyciągają uwagę Maluchów. Do tej pory poznaliśmy Zmartwiozaura, Przytulozaura, teraz Tuptozaura i czekamy na kolejne części i emocje.

To kolejna wspaniała seria, której autorka jest Rachel Bright i która przez sympatyczne i jakże życiowe opowieści porusza temat dziecięcych emocji.

Bohaterem tej książki jest pewien mały dinozaur, Tuptozaur i jak zapewne nie trudno się domyślić, że tuptnie jest jego sposobem na okazanie złości z każdego, nawet najmniejszego powodu. Nawet jeśli Tuptozaur zacznie dobrze dzień to jedna mała iskra sprowadza na wszystkich lawinę jego gniewu, krzyków, ryków i jęczenia, która ciężko mu opanować.

Wtedy wszystko jest poprostu nie tak! Wszystko jest źle, każdy jest straszny, a dzień najgorszy i okropny. A ta tocząca się kula złości wyczerpuje go sprowadzając na niego w ostateczności smutek.

Wszystko jednak się zmienia, gdy pewnego dnia Tuptozaur słyszy kilka cennych podpowiedzi, które mogą odmienić jego dzień i nastawienie.

Tuptozaur to kolejna już część, która przystępnym rymem opisują dziecięce zmagania ze złością oraz wartość przeprosin, które mogą wiele zmienić. Łatwo wpadająca w ucho historia może być inspiracją dla młodych czytelników, która pomoże ukoić nerwy i znaleźć drogę do lepszego nastroju.

Tuptozaur" to niesamowita książka autorstwa Rachel Bright z uroczymi ilustracjami Chrisa Chattertona. To ujmująca opowieść o emocjach, która skupia się na niezwykle ważnym temacie, jakim jest radzenie sobie ze złością i negatywnymi uczuciami.

Spokojna drzemka Tuptozaura zostaje zakłócona w momencie, gdy młodszy brat rzuca w niego poduszką i szybko ucieka. Podczas pościgu za wymykającym się bratem, w niefortunnym obrocie wydarzeń, Tuptozaur potyka się i rani w mały palec u łapy, co wywołuje w nim przemożną frustrację. Jego gniew narasta, zwłaszcza gdy odkrywa, że śniadanie nie spełnia jego oczekiwań. Ten punkt kulminacyjny wyzwala wybuch skumulowanych emocji. Mały Dinozaur płacze, tupie z całej siły i krzyczy wywołując przerażenie u swoich przyjaciół.

Czy to oznacza, że dzień jest już stracony?
Bohater zdaje sobie sprawę z błędów, jakie popełnił i uczy się, jak zachować się w przyszłości odkrywając uzdrawiającą moc magicznego słowa "przepraszam".

Tekst napisany przyjemnym rymem ożywia lekturę, nadając jej lekki i kojący rytm. Urocze, kolorowe i całostronicowe ilustracje znakomicie współgrają z narracją dopełniając tekst tworząc niezapomniane doświadczenia wizualne. Wyrazista i bogata forma wizualna przenosi czytelnika w magiczny świat opowieści, gdzie wyobraźnia intensywnie rozkwita.
Wspaniałe ilustracje, pełne detali i zaskakujących elementów, pobudzają ciekawość i zachęcają do długiego zanurzenia się w historii. Dzieci z uśmiechem na twarzy będą bacznie przyglądać się każdemu szczegółowi na obrazkach, odkrywając nowe elementy przy każdej lekturze.
Kojący rytm słów w połączeniu z urokliwymi ilustracjami tworzą spokojną atmosferę, która łagodzi napięcie i przywraca równowagę. Dzięki temu tekst staje się nie tylko formą zabawy i nauki, ale także narzędziem relaksacji i odprężenia.

"Tuptozaur" umiejętnie przekazuje historie emocji i wyzwań, przed którymi stają najmłodsi oraz zapewnia cenne wskazówki, jak radzić sobie z falami narastających negatywnych uczuć. Ta serdeczna opowieść nie tylko wciąga, ale także działa kojąco, zachęcając dzieci do zrozumienia i rozwijania inteligencji emocjonalnej.

Czytanie o emocjach motywuje do rozmowy, zabawy i budowania bliskości. Na tego typu wydania zawsze znajdzie się miejsce w naszej biblioteczce. Tematyka złości jest niesamowicie trudna, a książka “Tuptozaur” pomoże ją zrozumieć, a następnie okiełznać.

Każdemu z nas zdarzają się dni, które nie idą pomyślnie od samego rana. Tak dzieje się w przypadku Tuptozaura. Śniadanie mu nie smakuje, braciszek dokucza, uderza się nawet w palec. Ta cała mieszanka doprowadza go do skrajnych emocji, skupianiu się na negatywnych zdarzeniach, a w rezultacie do krzyków, robieniu przykrości innym, a po wszystkim już smutku. Pojawia się jednak dobra duszyczka, która podpowiada Tuptozaurowi, że ma prawo wybrać, jak się czuje. Wystarczy parę oddechów i zmiana perspektywy, a przede wszystkim dobroć serca. Gackozaur pomaga rozładować złość nowego przyjaciela i dokonać fantastycznyvh wyborów w stosunku do bliskich rozzłoszczonego dinozaura.

To mądra i pouczająca książka, która pięknie zabiera się za popracowanie z dziećmi nad tematem złości. Ilustracje są fantastyczne, a historię czyta się lekko i przyjemnie. Przedszkolaki na pewno będą zadowolne, zwłaszcza te, które są fanami dinozaurów.

W serii dotychczas pojawiły się tytuły:
“Zmartwiozaur” i Przytulozaur”

Polecam!

Uwielbiamy całą serię. Tuptozaur okazał się "lekarstwem" na złość, na nadmiar emocji.

O zdroworozsądkowym podejściu do złości. Szkoda tylko, ze w moim wypadku opanowanie przychodzi po kilku dniach.

• Dla dzieci
  • Czytane wielokrotnie