Diary of a Void

Emi Yagi Wydawnictwo: Viking literatura piękna
Viking
2022-08-09
2022-08-09

Nieco dziwna, krótka powieść, przede wszystkim o samotności, a także o kłamstwie, które zaczyna niepokojąco żyć własnym życiem, o wyzysku w japońskich korporacjach, o ciężkim losie ciężarnych kobiet i młodych matek, pozbawionych wsparcia ojców ich dzieci (a zatem znowu wracamy do samotności). Ostatni z wymienionych wątków, choć poruszający, nie wnosi według mnie nic odkrywczego – niemniej jednak to ogromnie smutne, że wciąż trzeba o tym mówić i pisać, że wciąż patriarchat ma się dobrze, a depresja poporodowa jest wypierana ze zbiorowej świadomości. Zaś co do niezwykłego kłamstwa, na którym osadza się cała fabuła - ten wątek ostatecznie mnie rozczarował, liczyłam chyba na inne zakończenie, ale sam pomysł bardzo oryginalny i z potencjałem.

Odnoszę wrażenie, że popularne japońskie powieści wydawane w ostatnich latach są do siebie dość podobne, bohaterowie rozmawiają i zachowują się w pewien sposób, który odbieram jako nienaturalny, ale być może w Japonii właśnie tak jest – nie mam kompetencji, by to ocenić, w każdym razie styl bycia bohaterów tej, jak i innych książek, odbieram jako sztuczny.

Fanom Japonii zdecydowanie polecam, innym – nie odradzam.

2039

Młoda kobieta Shibata pracuje w wielkiej firmie, nie rzuca się w oczy, nikt się nią nie interesuje. Mieszka w Tokio, daleko od domu rodzinnego i doskwiera jej samotność. Brak zobowiązań, dziecka czy rodziny powoduje, że inni współpracownicy ja wykorzystują, cedują na nią nadprogramowe obowiązki, a kierownictwo nie docenia zaangażowania. .Dlatego pewnego dnia kłamie, że jest w ciąży. nagle wszyscy zaczynają jej nadskakiwać, odpuszczają dodatkowe zlecenia, na swój sposób starają się nia opiekować. Kobieta czuje się zaskakująco komfortowo, zaczyna śledzić literaturę o ciąży, stara sie lepiej odżywiać, wkręca się w mistyfikację symulując mdłości, wypychając biustonosz i brzuch. Stopniowo w jej umyśle zaciera się granica między iluzją a prawdą. Dochodzi do różnych niewytłumaczalnych zdarzeń, usilna wiara bohaterki że Shibata naprawdę jest w ciąźy przynosi niespodziewany zwrot fabuły. Coraz więcej absurdu i groteski. przejmujący obraz kobiecej samotności, anonimowości, jej niedostrzegania na wielu płaszczyznach, czy Shibata nadal będzie przezroczysta, do czego doprowadzi eskalacja kłamstw?
W kompaktowej formie, na marginesie nieoczywistej fabuły, autor przedstawia nam życie kobiet we współczesnej Japonii, ograniczenia, którym podlegają, ich niski status społeczny. To właśnie kobiety ponoszą główny ciężar japońskiej kultury pracowniczej, to one rezygnują z kariery w momencie zaręczyn, ślubu czy urodzin dziecka. nie są jakoś specjalnie chronione na rynku pracy.

Seria z żurawiem to świetny pretekst, by poznać wartościową literaturę z najróżniejszych zakątków świata. Kolejna świetna pozycja w serii.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa, czasem mam ochotę na takie nieoczywiste lektury. Czuję, że będę o niej jeszcze jakiś czas rozmyślać - jak to się w końcu potoczyło? Co było prawdą, a co działo się tylko w wyobraźni?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejna japońska książka jaką przeczytałem i znowu pozytywne zaskoczenie. W sumie tyle. Niech zainteresowane osoby przeczytają lub sięgną po recenzję bo trochę trudno opisać samą powieść. Jest kobieta, jest kłamstwo w postaci nieistniejącej ciąży, jest korporacja. Sam fakt wymyślenia ciąży i jej "prowadzenia" brzmi trochę surrealistycznie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kłamstwo kobiety przyczynkiem do opisu życia wielu kobiet we współczesnej Japonii. 4/6

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historia zaczyna się od kłamstwa, co zapowiadało się bardzo interesująco, ale wyszło moim zdaniem tak średnio.
Powieść pokazuje problemy kobiet we współczesnym świecie. Spodziewałem się opowieści poruszającej ważne problemy podobnie jak "Dziewczyna z konbini", ale tu mi wyraźnie czegoś zabrakło.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie umiem ocenić tej książki. Dziwna trochę. Niepokojąca.

Nie umiem ocenić tej książki. Dziwna trochę. Niepokojąca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ta książka jest tak słaba, że aż szkoda mi czasu na opinię. Jest kobieta, która postanawia udawać ciążę. 150 stron o niczym. W wielu innych książkach można poczytać o hierarchii korporacyjnej.

2.5 ⭐️

2.5 ⭐️