Dorosłość. Wyznania

2023-05-17
2023-05-17
Milena Skoczko-Nakielska

Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Opowieść wigilijna, czyli kolęda prozą Lisa Aisato, Charles Dickens
Opowieść wigil... Lisa Aisato, Charle...
Okładka książki Młodość. Wyznania nastolatków Lisa Aisato, Linn Skåber
Młodość. Wyzna... Lisa Aisato, Linn S...

Ani to ciekawe, ani nic nie wnoszące w moje życie czytadło .

Ani to ciekawe, ani nic nie wnoszące w moje życie czytadło .

Gdyby nie rysunki Lisy Aisato... gdyby nie one, ta książka nigdy nie trafiłaby do moich rąk...

ale po kolei.
oto Dorosłość Linn Skaber. pięknie wydana ksiązka będąca tak na prawdę zbiorem ni to przemyśleń, ni to refleksji, ni to pamiętnikowymi wpisami z codzienności. Jest tu o dorosłym synu, który wylatuje na studia i którego ona, mama, żegna na lotnisku. patrzy na niego, na dorosłe dziecko, na JEJ dziecko i nie może uwierzyć w czas i jego przemijanie i bieg wskazówek zegara. wskazówek, które przy okazji wyrzeźbiły na jej twarzy zmarszczki i zmieniły ciało. on dorósł, ona się zestarzała. ciało nie to, samopoczucie nie to, zdrowie tym bardziej. Dorosłość? tu już starość wedle Linn zagląda. a przecież - co mnie mierzi okropnie - pięćdziesiątka to nie starość. to piękny wiek na pograniczu, wiek, w którym wiele decyzji ma znaczenie. styl życia, podejście do siebie, podejście do innych, bliscy i znajomi i GŁOWA. własna głowa!!!

Linn pisze o zajęciach z jogi, o zakupach, o koleżankach, o pracy... o zdrowiu i swoim ciele. martwi ją wiek - jej wiek - 50 (!) lat na barkach. i to umartwienie w niej stało się prowodyrem do pisania owej Dorosłości. mało tu radości z życia, z codzienności, nie ma żartów z samej siebie, nie ma tej lekkości i swobody, jaką cenię i jaką chłonę ja. nie ma akceptacji codzienności z jej bolączkami i normalnością. nie ma hamulca i odpoczynku, a nawet jeśli są, to do głowy wskakują wspomnienia ni to ludzi, ni to słów, jakie powiedzieli... ale to też prowadzi do utyskiwania. bo ktoś nie żyje, bo kogoś już nie spotka, bo czas... bo klepsydra przesypuje piasek...
Linn szuka kropek, które łączy ze sobą, a które tworzą napis STAROŚĆ. i taki powinna nadać tytuł tej książce. stara 50-tka?

Gdyby nie rysunki Lisy Aisato, gdyby nie ich wdzięk, piękno i perfekcja, nie sięgnęłabym po tą publikację. i pewnie narażę się tym, którzy się nią zachwycają, ale to piękna książka, jakich wiele. o niczym konkretnym. czytasz i zapominasz szybciej, niż czytałaś. nic w tobie nie zostanie po niej prócz rysunków, które są tak pełne piękna i szczegółów, że częstokroć na długo przykuwają spojrzenie. i te rysunki zapamiętasz, nie teksty ani ich treść. A szkoda, bo nastawiasz się na synchronizację pięna kreski z głębiąsłów i co?

#agaKUSIczyta

ale po kolei.

Ani emocjonujące, ani emocjonalne, ani ciekawe, ani odkrywcze. Do tego tytułowa Dorosłość zaczyna się u autorki w okolicach pięćdziesiątki.

I nawet nie ma w tym nadziei na ten wiek. Smutek, zrezygnowanie, odstawienie przez społeczeństwo, jakby życie się właśnie kończyło.

Chciałam kupić mamie na otuchę, ale te teksty to by jej zafundowały powrót stanów depresyjnych. Nie kupujcie w ciemno.

„Dorosłość. Wyznania" Lunny Skaber to moja nagroda.
🌟"Dorosłość to kalejdoskop życiowych scenariuszy, które Lunn Skaber uchwyciła z właściwą sobie uważnością i szczerością. W którym z nich odnajdujesz siebie?”
🌟Krótkie opowiadania o rodzicielstwie, rozstaniach, miłości, przyjaźni, samotności, tęsknocie, wygranej i przegranej, ale przede wszystkim o nas. W pięknej oprawie z rysunkami doskonale współgrającymi z treścią, która przyciąga, interesującym stylem, powtarzalnością podkreślającą wartość wybranych słów. Nie należy jej czytać na jednym wdechu, powinno się nią delektować, rozważać, analizować, szukać czegoś więcej, tylko wtedy dostrzeżemy metafory i jak czarująco autorka żongluje słowem. Dorośli, dorastający, dojrzali (nie mylić z określeniem stanu dojrzałości fizycznej),jakkolwiek się nie nazwiemy, jesteśmy przemijaniem. Nie zawsze będą owacje i laurki, za to zawsze jest tu i teraz, a powtórek nie będzie. Nie da się przewidzieć przyszłości. Należy ją stworzyć zbierając po drodze wszystkie doświadczenia, nauki, potykając się czasem, jednak idąc, kto wie, może staniemy się dorośli. Autorka jako świetny obserwator otaczającego ją świata, ale przede wszystkim ludzi, subtelnie momentami bardzo dotkliwie z lekką nutą humoru opisuje, pokazując, czym jest budowanie własnej dorosłości. Widzimy też, że znane powiedzenie  „zrozumiesz, jak dorośniesz", które na pewno niejedno z Was w życiu słyszało, mimo lat przybywających, wcale zrozumiałe nie jest. Nie ma w tej książce mojego scenariusza, ale świetnie się ją czytało.
🌟Polecam piękną książkę o dążeniu do zmian, a co najważniejsze do ich zatrzymania.

„Dorosłość. Wyznania" Lunny Skaber to moja nagroda.

Trudno mi ocenić tę książkę. Oj bardzo trudno. Zauważyłam, że pięknie wydane książki tzw "dobre na prezent", robią mi tę trudność.
Wydanie jest bardzo ładne. Twarda okładka, dobry papier. Rysunki są zachwycające. Tylko tekst częściej słaby niż dobry. I to rzutuje na cały odbiór. Autorka często odnosi się do realiów swojego kraju. Te różnice kulturowe mogą powodować komplikacje w odbiorze i poczuciu treści. Prawdy przedstawione są uniwersalne i każdy coś dla siebie odnajdzie. Czytelnik nie raz, nie dwa na pewno się uśmiechnie do siebie lub zasmuci na pewne wspomnienia ze swojego życia.

Rzadko mam okazję trafić na książkę tak całkowitą, zachwycającą i dopracowaną w każdym calu jak Dorosłość Linn Skäber. Po lekturze Młodoścj domyślałam się, że ta także wyjątkowo przypadnie mi do gustu, nie spodziewałam się jednak, że będzie to zachwyt takich rozmiarów. O ile, Młodość była nostalgicznym powrotem do wnętrza mnie z czasów dzieciństwa i czasów nastoletnich, tak tym razem odnalazłam w niej odbicie własnych rozterek, myśli i problemów.

Gdy ma się te 16-17 lat to wyczekuje się pełnoletności. Pamiętam, że w dzień moich 18. urodzin czekałam prawie do północy, do dokładnej daty kiedy się urodziłam i...nic się nie wydarzyło. W tym momencie trudno mi przypomnieć sobie czego właściwie oczekiwałam. Później zmiany zachodzą niepostrzeżenie, tak jak doskonale obrazują to opowiadania z tej książki i nagle okazuje się, że dochodzisz tydzień do siebie po zarwaniu nocy, na której piłaś jedynie herbatę i wodę, boli cię w krzyżu, a kolejne lata przelatują ci przed oczami jak błyskająca światłami karuzela.

Linn Skäber w doskonały sposób opowiada o dorosłości. O tych wszystkich piętrzących się nad głową problemach, o małżeństwach, w których nie ma już motyli w brzuchu tylko zbyt swojska przewidywalność, o rozwodach, dzieciach, niepowodzeniach, przemijaniu, starzeniu się, ale też o tym, że często zastanawiamy się nad opinią innym, brak nam spontaniczności i zachwytu, który według innych uchodzi tylko małym dzieciom. To książka jak wianek na głowie kobiety z okładki upleciona z wszystkich drobnostek, porażek i bolesnych doświadczeń, z pełni tego na co składa się dorosłość. W lirycznych, pełnych czułości i wyrozumiałości opowiadaniach wzorowanych na przeżyciach realnych ludzi, autorce udało się uchwycić całą pogmatwaną istotę dorosłości z wszystkimi jej cieniami i blaskami. Nie sposób się nie zachwycić, ciężko nie wzruszyć, a w połączeniu z dotykającymi najczulszych strun w duszy ilustracjami Lisy Aisato to po prostu mistrzostwo świata.

Czy polecam? Nie, ja was wręcz obliguję do sięgnięcia po tę książkę, podarowania jej na prezent i mówienia o niej jak największej ilości osób. Cudowna!

"Dorosłość", podobnie jak "Młodość", składa się z miniopowiastek (nie nazwałabym ich opowiadaniami – prędzej scenkami). Dorosłość to tutaj bardziej wiek średni – bohaterowie mają zwykle 40-50 lat i, jak się okazuje, zmiany przypisane do tego etapu życia mogą być równie burzliwe, trudne i... zaskakujące jak te z okresu dojrzewania.

Opowiastki są nierówne - jedne przemówiły do mnie bardziej (nie miałam trudności ze zrozumieniem bohaterów, nawet jeśli moje doświadczenia i sytuacja życiowa są odmienne),inne zupełnie nie trafiły, ale niektóre wręcz poraziły swoją prawdziwością, dotknęły niewygodnych, bolesnych miejsc... Ta, która na pewno ze mną zostanie, to "Domy" (poleciłabym ją każdemu bez względu na wiek, ale generalnie uważam, że jest to książka dla dorosłych, młodzież nie odbierze jej tak wyraziście).

Pomimo wszechobecnej norweskości, doświadczenia dość uniwersalne. Ogólny wydźwięk często przygnębiający, choć niepozbawiony pewnej dawki humoru.

Co do ilustracji, podobnie jak w poprzedniej części – wiem, że cieszą się ogromnym uznaniem i obiektywnie są chyba niezłe, ale subiektywnie po prostu mi się nie podobają, to nie moja estetyka. Lubię tylko tę postać na okładce. Potrafię się z nią utożsamić, choć wyglądam całkiem inaczej.

Jeśli miałaby powstać część trzecia, "Starość", na pewno przeczytam, ale już się jej boję.

Opowiastki są nierówne - jedne przemówiły...

Niektóre chwytają za serce treścią, niektóre bardziej cieszą oko... TE dwie wyśmienite książki oddziałują na nas na obu tych płaszczyznach.

Zacznę od fantastycznych, ekspresyjnych i pełnych niejednoznaczności ilustracji Lisy Aisato obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Niesamowicie oddają treść tekstów oraz pobudzają wyobraźnię. Kolory i styl, jakimi posługuje się artystka tak bardzo przemawiają do mnie, że mogłabym godzinami podziwiać jej dzieła. To piękno samo w sobie, które w towarzystwie doskonałych tekstów zostaje z nami na długi czas i z chęcią się do niego powraca.

"Młodość" i "Dorosłość" autorstwa Linn Skaber to zbiór wyznań, ludzkich historii, wspomnień, marzeń i wyobrażeń. Pierwsza odnosi się do wieku młodzieńczego. Ukazuje sytuacje, z którymi młodzież mierzy się podczas okresu dorastania. Ta książka to Nastolatek i jego problemy, radości, smutki, zawody, marzenia, oczekiwania... Polecam szczególnie rodzicom do wspólnego czytania z młodymi ludźmi. Będzie to doskonała okazja do rozmów, które nierzadko bywają krępujące dla obu stron.

Druga pozycja to swego rodzaju zderzenie z dorosłością oraz próby przeciwstawienia się bohaterów z nieuchronnie zbliżającą się starością. To opowieści o życiu... życiu DOROSŁYCH.

Linn Skaber doskonale ubiera te wszystkie historie w słowa. Stosuje porównania i metafory, które czytelnik może interpretować na wiele sposobów. Autorka daje nam możliwość utożsamiania się z bohaterami oraz przestrzeń do przemyśleń nad własnym istnieniem.

Obie książki są idealnym pomysłem na prezent.

Bardzo mądra książka z przepięknymi ilustracjami.

Bardzo mądra książka z przepięknymi ilustracjami.

⭐ 4,5
mm.. meh