Alex Neptun. Złodziej smoków

Okładka książki Alex Neptun. Złodziej smoków David Owen Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Alex Neptun. Złodziej smoków
David Owen Wydawnictwo: Wilga Cykl: Alex Neptun (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Alex Neptun (tom 1)
Wilga
2023-03-22
2023-03-22
2022-12-08

Wyróżniona opinia i

Alex Neptun. Złodziej smoków

przeczytanych książek 290 napisanych opinii 289

„Bo nawet, gdy wszystko sprzysięgnie się przeciwko tobie, nawet gdy boisz się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, musisz z całych sił walczyć o to, w co wierzysz!”

Głównym bohaterem jest Alex Neptun, chłopiec, który od dzieciństwa boi się oceanu. Trzyma się z dala od wody, co wcale nie jest łatwe, gdy mieszka się w nadmorskim miasteczku Haven Bay. Wydarzenie mające miejsce pewnej nocy sprawia, że musi zmierzyć się ze swoim lękiem, gdyż wraz z przyjaciółmi
przyjdzie mu ratować wodnego smoka uwięzionego w starym miejskim akwarium na szczycie wzgórza. Z pomocą Zoe – utalentowanej technicznie dziewczyny, Anila – miłośnika legend i świetnego nurka, wyjątkowo silnej siostry, dziadka, ośmiornicy o imieniu Kraken, czterech zabawnych wydr i mewy, Alex zaplanował brawurową akcję ratunkową.
Czy uda im się zwrócić wolność morskiemu potworowi? Czy chłopiec odkryje skrywaną przed nim tajemnicę?

To historia dla czytelników lubiących: legendy, magię, przygodę, morskie stworzenia, dreszczyk emocji i nadmorski klimat.
Historia ma dobre tempo. Jest czytelna, łatwa w odbiorze i porywająca. Czyta się ją z zapartym tchem, gdyż ma wartką akcję, wyrazistych bohaterów, dobre dialogi i idealnie łączy elementy świata rzeczywistego z nadprzyrodzonym. Uczy, że na przyjaciół zawsze można liczyć, należy być otwartym na nowe znajomości, lęk można pokonać i warto walczyć o to, w co się wierzy.
Autor wplótł w nią również wątek zanieczyszczenia oceanów i wód oraz konsekwencji, jakie ono za sobą niesie. Ten element dydaktyczny idealnie łączy się z całą historią.
„Jeśli będziemy dbać o bezpieczeństwo oceanu i jego dobry stan, on odwdzięczy się tym samym”
Historia wydaje się przewidywalna, bo bohaterowie wykradną smoka, ale sposób w jaki to robią… już nie jest taki oczywisty.

Idealnie nadaje się zarówno do samodzielnego jak i do rodzinnego czytania. Polecam na długie, zimowe wieczory.

[ współpraca @Wydawnictwowilga ]

Miło spędziłam czas na tej przygodowej książce. Szybko się czytało, nawet wciągnięta byłam w akcję. Gratuluje pomysłowości autorowi, bawiłam się świetnie. :)

Czy w wieku, kiedy dzieciaki wyrastają już z wiary w magię i fantastyczne stworzenia warto podsuwać im historie o morskich potworach, smokach i niezwykłych mocach? Jak najbardziej! W końcu nie trzeba wierzyć w prawdziwość magii, by z lubością oddawać się lekturze opowiadających o niej książek. A jeśli jeszcze mamy do dyspozycji historie takie jak Alex Neptun. Złodziej smoków Davida Owena, to nie ma co się wahać.

Chyba najlepszym określeniem dla tej historii będzie... brawurowa. Bo jest to opowieść, która ma dobre tempo, wiele zwrotów akcji, wyrazistych bohaterów i świetnie łączy elementy świata rzeczywistego z nadnaturalnym. Do tego autor sprawnie łączy literackie motywy, tworząc historię oryginalną, porywającą i wciągającą.

Mamy tu młodego bohatera, który pozornie niczym się nie wyróżnia. To zwykły dzieciak z małego miasteczka, który nie jest ani specjalnie popularny, ani nie pochodzi z majętnej rodziny. Mimo to nie waha się działać, i to jeszcze zanim odkryje, że drzemią w pewne moce. Owen tym samym pokazuje młodym, że warto działać i warto walczyć w to, w co się wierzy.

Oprócz Alexa mamy tu więcej sympatycznych postaci. Bardzo polubiłam Zoe z jej zacięciem do konstruowania wynalazków, co często kończy się w nieprzewidziany sposób. Strasznie przypomina mi pod tym względem jednego z moich ulubionych bohaterów z dzieciństwa - małego szalonego konstruktora z filmu Goonies. Ten duet wieloletnich przyjaciół świetnie uzupełnia Anil, "ten nowy" w klasie, ekscentryczny, przyjacielski i szczery. Dorzućmy do tego siostrę-siłaczkę, której obecność dodaje akcji komizmu, ale jest naprawdę sympatyczną postacią.

Choć w opowieści roi się od elementów fantastycznych, dawnej klątwy, nietypowych mocy w połączeniu z fantastyczną istotą jaką jest morski smok, książka ma też swój wydźwięk społeczny, jako że zwraca uwagę na dewastowanie środowiska i konsekwencje, jakie mieć może np. dla nadmorskiej miejscowości.

Cała historia napisana jest z lekkością, a dzięki wartkiej akcji pełnej twistów i podlanej dawką humoru, jest atrakcyjną propozycją dla młodych czytelników. To pełna przygód opowieść o ratowaniu niesamowitej istoty, jaką jest smok, przyjaźni, wspólnocie, rodzinnych tajemnicach i sile, jaką znaleźć można we wspólnocie.

Lubicie opowieści, których akcja rozgrywa się w małym nadmorskim miasteczku? Ja bardzo!!

"Alex Neptun, złodziej smoków" to świetna rozrywka dla młodszych wielbicieli fantastycznych morskich stworzeń. Jednak starsi czytelnicy też miło spędzą z nią czas ☺️
Jest tu mnóstwo humoru, akcji i zwariowanych zwierzaków, np. przeurocza mała ośmiornica, "tańczące" kraby, czy też cztery zwariowane wydry morskie. I to nie koniec! Sami się przekonajcie co jeszcze można spotkać na stronach tej książki 😏

Na uwagę zasługują też świetnie wykreowani bohaterowie, których od razu się lubi i którym się kibicuje (zwłaszcza młoda Zoey, której odzywki lub wynalazki potrafią zaskoczyć 😉).

Sama historia niby jest schematyczna i przewidywalna, ale naprawdę dobrze się bawiłam czytając ją. W powieść wpleciony jest też wątek ochrony środowiska, który jest tu dosyć ważny, ale na szczęście nie jest zbyt nachalny, przynajmniej takie mam odczucie 🤔

Jestem przekonana, że całość przypadnie do gustu czytelnikom w każdym wieku ☺️ ale tym ok. 8-11 roku życia najbardziej 😏
Mam też nadzieję, że to dopiero pierwszy tom przygód Alexa oraz jego przyjaciół 😁 gdyż z chęcią znowu poczytam o ich perypetiach.

Alex boi się oceanu i ma wrażenie, że ocean od zawsze chce mu zaszkodzić. Już od początku czytelnik odczuwa, że to nie jest tylko takie wrażenie chłopca, ale faktycznie coś jest na rzeczy. Do czasu... A konkretnie do momentu, w którym chłopiec razem ze swoją przyjaciółką Zoey odkrywają, że w starym miejskim akwarium przetrzymywany jest wodny smok. Postanawiają go uwolnić, tym bardziej, że Alex czyje pradawną więź z tym morskim stworem.

„Alex Neptun. Złodziej smoków” to wciągająca książka pełna przygód i zwrotów akcji. Jest zaskakująca i bardzo przyjemna w odbiorze. Czyta się ją z dużym zainteresowaniem, a także w napięciu i obawie o losy bohaterów. Podoba mi się, że autor pokazuje, jaką siłę ma przyjaźń i że warto otwierać się na nowe znajomości.

Książka dedykowana jest dzieciom w wieku 9-12 lat, ale myślę, że ciut młodsi i ciut starsi (no może więcej niż ciut 😉) też dobrze spędzą z nią czas.

Jeśli Wasze pociechy lubią smoki, morskie stworzenia i niezwykle przygody, to ta książka je zachwyci. Idealnie się nada do rodzinnego czytania.

2052

1. Grudzień 2022 - DNF 21% ENG - zniknęła z abonamentu w trakcie słuchania.

2. Maj 2023 - Na szczęście wyszło po polsku i nawet pojawiło się audio, więc udało się skończyć. Bardzo przyjemna -historia, chociaż dla mnie trochę za bardzo moralizuje. Nie wiem, czy to kwestia samego tekstu, czy sposobu czytania przez lektora, ale ja osobiście czułam się momentami atakowana. Pod przykrywką magicznej opowieści o chłopcu, który uważa, że woda chce go skrzywdzić, co ostatecznie kończy się na ratowaniu smoka i... tego nie mogę powiedzieć ;) kryje się przekaz o ratowaniu środowiska i dbaniu o morza, oceany i wszystko to, co kryje się pod powierzchnią. I ja to doceniam, ale można było to zrobić w mniej nachalny sposób. Znam książki, które propagują ochronę środowiska i są przy tym cudowne, ale ta momentami okropnie przynudzała i zaczynała mnie irytować.

1. Grudzień 2022 - DNF 21% ENG - zniknęła z abonamentu w trakcie słuchania.

Alex Neptun choć mieszka w nadmorskim miasteczku, został wychowany w lęku przed wodą. Nic dziwnego, skoro morze przy każdej okazji traktuje go jak wroga. Wystarczy, że choć muśnie wodę, a ta już płata mu mniejsze lub większe psikusy. O przyczynie takiego stanu nie mówi się w rodzinie chłopca, a jak długo nie zbliża się on do brzegu, tak długo jest bezpieczny. Tyle że niespodziewanie miejscowe legendy okazują się prawdą, a grupa dzieci (z niewielką pomocą dorosłych) zmuszona jest uratować Wodnego Smoka, od którego życia zależy równowaga w przyrodzie. Oznacza to tyle, że lęk Alexa będzie musiał zejść na dalszy plan, a wsparcie przyjaciół oraz rodzinne dziedzictwo będą musiały wystarczyć, by stawić czoła chciwym ludziom.

„Złodziej Smoków“ to typowa historia, gdzie grupa dzieciaków zmuszona jest przeciwstawić się dorosłym, których działania są szkodliwe. Bardzo czarno-białe podejście, które ma uwypuklić przesłanie. Jest w tym siła przyjaźni oraz pokonywanie lęków. Ale. Siła tej historii tkwi jednak w potępieniu niszczenia środowiska. Zaśmiecaniu i zanieczyszczaniu wód. W łączeniu sił istot, którym zależy na równowadze w przyrodzie. Dzięki temu całość pachnie świeżością podaną w przystępnej formie, zdecydowanie dla młodszego czytelnika.

Pewnego rodzaju naiwność wpisana jest w literaturę dziecięcą, ale u Davida Owena lubi ona przybierać twarz głupiutką. Najchętniej, gdy mowa o drobnostkach, szczegółach świata, na które chętnie przymyka się oko. Nadaje to dodatkowej lekkości i podkreśla humor, ale też sprawia, że ukazane problemy prezentują się zdecydowanie zbyt niepoważnie. To jednak perspektywa dorosłego czytelnika, który dostrzega więcej niż grupa docelowa. Dorosłego, który odrobinę kręci nosem na prozę Owena, a jednak dobrze się dzięki niej bawił.

przekł. Ewa Rosa

"Alex Neptun. Złodziej smoków" to historia o chłopcu, który jest przekonany, że ocean go nienawidzi i chce go zabić. Wszystko zmienia się, gdy poczuł zew, wezwanie oceanu i Wodnego Smoka, który jak sugeruje okładka - nie jest jedynie stworzeniem z legend. Razem z niepowtarzalną ekipą przygotowuje akcję ratunkową, która odmieni jego życie.

Historia z tej książki jest bardzo prosta, schematyczna i przewidywalna, ale za to niezwykle komfortowa, co właśnie dla młodszych czytelników często jest najcenniejsze.

Mamy tu świetny klimat nadmorskiego miasteczka, a ja, jako że uwielbiam morskie i wodne klimaty, nie mogłam przejść obok niego obojętnie 😍 z chęcią odwiedziłabym to miejsce!

W książce występuje sporo stworzeń związanych z morzem, plażą czy oceanem, a o niektórych z nich autor przemycił fajne ciekawostki 😁

Jednak to, co moim zdaniem jest w tej powieści najlepsze to bohaterowie! Są baaaardzo zróżnicowani i często niezwykle zabawni.

Alex to prosty i lekko strachliwy chłopak, który wraz z upływem historii przełamuje swoje lęki. Nieustannie towarzyszy mu jego najlepsza przyjaciółka - Zoey. To moja ulubienica, jest naprawdę świetna! Pomysłowa, odważna, infantylna i przez to bardzo zabawna!

Jej pierwsza kwestia - "Nawet majki mam mokre" po brodzeniu w wodzie na plaży, to jedynie zwiastun tego, co jeszcze śmiesznego ta mała jeszcze powie. Często poprawiała mi humor lub wywoływała uśmiech i myślę, że wiele osób podzieli moje zdanie 😁

Do tego jest jeszcze Anil ich wspólny kolega z niereformowalną mewą, która składa mu dary z ukradzionego jedzenia w zamian za wcześniejsze uratowanie życia. Swoją rolę ma też siostra Alexa, która jest sztangistką 😅 oraz specyficzny, ale bardzo wspierający dziadek 😁

Świetnie bawiłam się przy tej książce i myślę, że miłośnicy wodnych klimatów, prostych historii oraz zabawnych, zapadających w pamięci postaci również będą zadowoleni ♥️

Historia z tej książki jest bardzo...

audiobook

• Pod naszym patronatem
  • Dla młodzieży
  • Serie
  • Dla dziecka

Dodaj cytat z książki Alex Neptun. Złodziej smoków