Od mitów do nauki

Okładka książki Od mitów do nauki Rebecca Lewis-Oakes, Max Rambaldi
Okładka książki Od mitów do nauki
Rebecca Lewis-OakesMax Rambaldi Wydawnictwo: Harperkids Seria: Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
popularnonaukowa dziecięca
Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej
Harperkids
2023-02-22
2023-02-22
32 min.
Kazimierz Pytko

Mity i legendy towarzyszą nam od wieków. Przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowiły niegdyś podstawę rozumienia świata i dawały odpowiedzi na wiele niewiadomych. W ten sposób nasi praprzodkowie poszerzali swoją wiedzę. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym ustąpiły powoli miejsca naukowo potwierdzonym faktom.
Wierzenia starożytnych ludów i prawdy potwierdzone naukowo połączyła Rebecca Lewis-Oakes w zaskakująco ciekawej książce pt. „Od mitów do nauki”, która powiększyła serię edukacyjnych książek dla najmłodszych czytelników „Chcę wiedzieć więcej!” Akademii Mądrego Dziecka Wydawnictwa Harperkids.
Jaki kształt ma świat? Dlaczego księżyc świeci na niebie? Skąd się bierze tęcza? Dlaczego prognozy pogody czasem nas zaskakują? Czym są grzmoty i błyskawice?
Zajrzyjcie do wspaniałego mitycznego świata, który zachwyca różnorodnością słowa. Skonfrontujcie dawne wierzenia z najnowszymi odkryciami naukowców. Ta niewątpliwie interesującą publikacja zabierze was w podróż w czasie, pokaże jak zmieniło się ludzkie pojmowania świata i wszechświata na przestrzeni wieków, a przede wszystkim dostarczy wielu ciekawych informacji.
Polecam serdecznie!

Wierzenia starożytnych ludów i prawdy potwierdzone naukowo...

"Od mitów do nauki" to wyjątkowy zbiór wierzeń dotyczących różnych zjawisk w porównaniu z wiedzą naukową.

Ludzie od zawsze próbowali zrozumieć otaczający nas świat. Zastanawiali się, czym są grzmoty i błyskawice; skąd się bierze tęcza; dlaczego niebo nie spada; gdzie chowa się Słońce. Przez tysiące lat ich cieakawość zaspokajały legendy i mity, a każda z kultur wykształciła swoje przekonania na temat natury świata. I choć dziś wszelkie zjawiska rozumiemy dzięki nauce, warto poznać wierzenia naszych przodków i przekonać się, jak zmieniło się ludzkie rozumowanie przez tysiące lat.

Książka skierowana do dzieci, które chcą zaspokoić swoją ciekawość w kreatywny i intrygujący sposób. Książka skierowana jest dla starszych przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Dzięki bogatym, kolorowym ilustracjom i ciekawej formie książki wpisują się w zdobywający popularność nurt edukacji edutainment (od angielskiego education - nauka oraz entertainment - rozrywka),którego podstawowym celem jest edukacja poprzez rozrywkę.

W ramach serii "Chcę wiedzieć więcej" ukazały się tytuły: „Sekrety zmarłych”(opinia na profilu),„Jak zostać szpiegiem”, „Wycieczka po mózgu”, „Co robimy, gdy śpimy".

Dawniej wierzono w mity i legendy, to na ich podstawie rozumowano świat. Po latach, kiedy ludzie zaczęli w nie wątpić, zaczęła powstawać nauka. Czym różniły się dawne wierzenia z dzisiejszymi? Jakie bardzo zmieniło się postrzeganie świata? W co wierzono dawniej i nadal się wierzy? To tylko jedne z nielicznych pytań, na jakie odnajdziemy odpowiedzi w książce.

Zdecydowanym plusem książki jest fakt, że na stronie znajdziemy pytanie np. „Słońce wschodzi?”, a dalej odpowiedzi w formie tego, w co wierzono dawniej, czyli mitów, legend itp. oraz co na to nauka. Takie rozwiązanie sprawia, że poznajemy odpowiedzi z różnych perspektyw.

Pytania, jakie znajdziemy w książce, są naprawdę ciekawe, a przy tym niebanalne. To świetne rozwiązanie, ponieważ takie pytania zachęcają dziecko do sięgania po książkę, nie są nudne, czy też takie, które można znaleźć w wielu pozycjach dla dzieci.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Znajdziemy w niej dużo ilustracji. Przyciągają one wzrok i zachęcają do sięgania po nią.

„Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej” to seria przeznaczona dla dzieci w wieku szkolnym, czyli 7+. Moim zdanie książeczki są świetnie do nich dostosowane, pozwalają poszerzać wiedzę i to w sposób naprawdę ciekawy.

„Od mitów do nauki. Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej” to rewelacyjna książka, która bawi i uczy. Moim zdaniem zdecydowanym warto dołączyć ją do domowej biblioteczki i z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/03/odmitowdonaukiwydawnictwoharperkids.html

Zdecydowanym...

Wiedza na temat świata systematyzowana była niegdyś poprzez wierzenia, mity i legendy. Dzięki temu każda z kultur wykształciła swoje przekonania na temat otaczających nas zjawisk. Pierwsze wątpliwości dały zaczątek powstania nauki, która stawiała tezy w opozycji do tych, opartych na zmysłach i wierzeniach. "Od mitów do nauki" to kolejna propozycja serii Akademia Mądrego Dziecka, która przeciwstawia mity z nauką i jednocześnie tłumaczy, dlaczego przestaliśmy zgadywać, a zaczęliśmy rozumieć.

"Od mitów do nauki" odpowiada na najbardziej nurtujące pytania z różnych dziedzin nauki. Zrozumiale i w przystępny sposób wyjaśnia, dlaczego m.in. Ziemia nie jest płaska, skąd się bierze tęcza, czym są chmury, skąd się biorą błyskawice i dlaczego słońce wschodzi. Każda z tych odpowiedzi, wyjaśniona w naukowy sposób, zestawiona jest z mitem, który funkcjonował niegdyś w danej kulturze. Niektóre mity są znane (a nawet funkcjonujące do dziś),inne były dla mnie zupełną nowością.

Dla dzieci wczesnoszkolnych to świetna pozycja, która tłumaczy, jak trudna musiała być droga od powstania mitów, do zdobywania wiedzy. Jednocześnie zwraca uwagę na różne kultury, wyjaśniając funkcjonowanie danego mitu w każdej z nich. Dodatkowo jest dobrze wydana i bardzo ładnie zilustrowana.

Bardzo polecam!

Dzisiaj mam dla Was coś zupełnie innego! Za sprawą genialnego zabiegu jakim było podzielenie serii Akademia Mądrego Dziecka na różne grupy wiekowe, mam przyjemność pokazać Wam publikację dla tych starszych dzieci. 😉

Dzięki uprzejmości @harperkids_polska dotarła do nas książka "Od mitów do nauki", czyli zbiór historii rodem z mitologii, legend czy wierzeń, wyjaśniających konkretne zjawiska w naszym świecie.

W czasie gdy świat trwał w braku dobrych źródeł wedzy ludzie tlumaczyli nawet te najbardziej banalne w niezwykły, ale obrazowy sposób. 🙂

Z książki Ty, lub Twoje dziecko dowiecie się dlaczego niebo nie spada nam na głowę, albo czym są wyładowania atmosferyczne.
Krocząc ścieżką różnych ludów masz możliwość spojrzenia na tematykę szersza perspektywa i odkryć wszystko to, co zmieniło się przez mijające setki lat.

Jak podoba się Wam grafika?
Trzeba przyznać, że tu zdecydowanie wszystko wydaje się być niesamowicie klimatyczne i na właściwym miejscu.

to druga książeczka, która wchodzi w skład serii Akademia Mądrego Dziecka.
Czy wiecie jak kiedyś ludzie próbowali tłumaczyć zjawiska zachodzące na naszej planecie? Nie było wtedy teleskopów, lunet i innych urządzeń, które dzisiaj służą do poznania otaczającego nas świata. Kiedyś objaśniano świat za pomocą magicznych opowieści, zwanymi mitami. Z tej książeczki dowiemy się, że nie zawsze uwarzono, że Ziemia jest kulą. Myślano, że jest płaska. Powstały również niesamowite legendy o tym dlaczego słońce wschodzi, czym jest księżyc i dlaczego niebo nie spada? Czym są chmury, tęcza, grzmoty i błyskawice. Zaskakujące jest jak kiedyś spostrzegano świat. To co nam się bardzo spodobało w tej książce, to zestawienie tego jak ludzie kiedyś wyobrażali sobie wszystko co dzieje się w przyrodzie, z tym co donosi nauka. Książka oprócz ciekawych opowieści i odkryć naukowych zawiera również piękne ilustrację pozwalające najmłodszym czytelnikom puścić wodze wyobraźni i dać się porwać zarówno nauce jak i pradawnym wierzeniom. Bardzo ciekawa książeczka, która pozwoli nie tylko dzieciom, ale i nam dorosłym dowiedzieć się wielu interesujących i ważnych rzeczy.

to druga książeczka, która wchodzi w skład serii Akademia Mądrego Dziecka.

„Od mitów do nauki” to kolejna książka z serii Chcę wiedzieć więcej! Akademii Mądrego Dziecka Wydawnictwa HarperCollins. Pozwalająca dzieciom zaspokoić swoją ciekawość w różnych dziedzinach nauki w niecodzienny i intrygujący sposób. Ze względu na tematykę oraz realistyczne i sugestywne zilustrowanie omawianych zagadnień książka jest adresowana do czytelników powyżej ósmego roku życia.

W tej książce w sposób zrozumiały dla młodych czytelników przedstawiono różne ciekawe zjawiska, tj. czym jest Ziemia, dlaczego wstaje słońce, czym są burze itd. Jak rozumiano i postrzegano otaczający świat w różnych kulturach i okresach. Nasza wiedza wraz z postępem nauki się zmieniała, jak długi i interesujący sposób możemy zobaczyć dzięki tej książce. Wspomina się tu wiele różnych wierzeń, mitów, które miały duży wpływ na to, jak kiedyś, ale także i dziś patrzymy na rzeczy i zjawiska. Są tu opisane wierzenia starożytnych Egipcjan, Słowian, Inków, ale i mniej znanych ludów tj. Joruba z Afryki, Yolngu z Australii.

Oczywiście książka tylko je wspomina, ma to zachęcić do zagłębianie wiedzy na temat wierzeń i mitów dawnych ludów. Myślę, że to bardzo interesująca lektura dla dzieci. Książkę jest ciekawie ilustrowana przez Maxa Rambalidiego.
MJ
Szkolny Klub Recenzenta

Człowiek od początków swojego istnienia próbował wyjaśnić różne zjawiska, usystematyzować świat, oswoić go za pomocą opowieści, które początkowo miały źródła w bogatej wyobraźni. Niesamowite historie przeradzały się w pierwsze religie, a te z czasem znajdowały sceptyków, którzy chcieli zbadać otoczenie i pokazać jak faktycznie działa przyroda. Pierwsze wątpliwości i pytania o początki świata przyczyniły się do powstania matki nauk, filozofii. To w jej ramach próbowano w naukowy sposób opisać otoczenie. Pierwotna metodologia była taka jak narzędzia którymi dysponowali starożytni: dysponowała zmysłami oraz analitycznym umysłem, interpretacją jak na określone zjawiska reaguje ciało. Każdy kolejny myśliciel wzbogacał wiedzę, modyfikował ją i wyznaczał nowe ścieżki. Z czasem narodziła się wiedza szczegółowa, a samą filozofię zaprzęgnięto, do czegoś od czego miała uwalniać ludzi: do religijnych fantazji. Pogłębianie wiedzy, polepszanie narzędzi, wysnuwanie hipotez doprowadziło nas do obecnego stanu różnorodności w nauce oraz gotowości na falsyfikację każdej teorii w imię dążenia do prawdy. Nie zawsze tak było. Droga od mitów do obecnego stanu wiedzy była trudna, wyboista i posiadała przeszkody w postaci przepisów chroniących wierzenia, stawiających prawdy wiary przed odkryciami.
Rebecca Lewis-Oakes zabiera nas do świata, w którym mity zestawiono z nauką. Jest to spojrzenie bardzo proste, potoczne, można by rzec, że wypaczające istotę nauki, bo to nie ona jest tu przedmiotem opisu. Autorka przeciwstawia ze sobą dwa spojrzenia: mityczny (religijny) i stan wiedzy (informacji, które mamy dzięki dążeniom naukowców). Zabrakło mi pokazania, że wiara jest czymś co każe wyznawcom nie zmieniać spojrzenia, a nauka dążeniem do wątpienia i ciągłego wyjaśniania, poszukiwania lepszych hipotez, tworzenia doskonalszych teorii. No, ale to publikacja dla dzieci, więc takie potoczne rozumienie nauki pomaga wiele zrozumieć.
Sama książka jest bardzo ciekawa, bogato ilustrowana, zawiera zestawienia mitów z wiedzą, którą posiadamy na określony temat. Młodzi czytelnicy będą mogli zobaczyć, w jaki sposób dawniej postrzegano świat. Opowieść zaczyna się od wizji Ziemi, obecności ciał niebieskich „na niebie” i dlaczego obecnie inaczej patrzmy na naszą planetę, zjawiska na niej zachodzące, powstawanie dnia i nocy, złudzenia świecenia Księżyca, niespadającego nieba, pojawiającej się tęczy, istnienia Słońca i jego trwałości. Nie zabraknie też opowieści o chmurach, ich rodzajach, opadach, i tym, w jaki sposób są wywoływane. Przyjrzymy się burzy, a także zostaniemy wprowadzeni w świat przewidywania pogody. Dowiemy się, jakie doświadczenia oraz narzędzia pomogły zweryfikować wiedzę podsuwaną w mitach, jakie opowieści funkcjonowały w różnych kulturach. Plusem jest to, że mamy tu przegląd różnych wierzeń, podań. Wchodzimy w mitologie kultur znajdujących się w różnych częściach świata.
Całość piękna, barwna i wprowadzająca w świat symboli kulturowych zestawionych z naukowym spojrzeniem. Prosty język wprowadza w świat trudnych pojęć i zjawisk. Publikacja uświadamia młodym czytelnikom, że wszystko da się zbadać i wyjaśnić, jeśli posiada się odpowiednie narzędzia. Tekst urozmaicają ciekawe i przyciągające wzrok ilustracje Maxa Rambaldkiego. Śliski papier bardzo dobrze zszyto i oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu lektura jest estetyczna i trwała. Zdecydowanie jest to publikacja godna uwagi.

• Dla dzieci
  • Pop-naukowe
  • S - kupić
  • Samodzielne
  • Wyd. Egmont/HarperKids
  • 2023 Czytanie na głos

Dodaj cytat z książki Od mitów do nauki