Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody

Okładka książki Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody Catherine Ard
2022-03-23
2022-03-23
56 min.
Paulina Błaszczykiewicz

Ciekawie zilustrowana książka, która zachęca do aktywnego spędzania czasu na dworze i samodzielnego poznawania przyrody. Kilka pomysłów zaczerpniętych z tej książki uatrakcyjniło nam spacery po parku (leśne grzechotki były super i dla prawie dwulatka i dla pięciolatka). Warto przeczytać i zagłębić się w naturze.

Książka ma charakter edukacyjny i zachęca do wyjścia na świeże powietrze i zabawy. Oprócz tego pojawia się tam wątek ekologiczny. Podoba mi się to, że książka zachęca do samodzielności młodych czytelników i pozwala im na poczucie sprawstwa.

Książkę polecam każdemu młodemu przyrodnikowi. Ponadto publikacja może być świetną inspiracją dla nauczycieli edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej.

"Chodź na dwór" to zbiór inspiracji do eksplorowania świata przyrody i świetnej zabawy. Autorka zadbała o ich różnorodność. W książce można znaleźć zabawy o charakterze plastyczno- technicznym, zabawy rozwijające zmysły, percepcję słuchową i wzrokową. Ponadto dzieci zamieniają się przyrodniczych detektywów, odkrywają różne ciekawostki i uczą się nowych umiejętności....

W dobie dzisiejszej fascynacji dziecka sprzętem elektronicznym, grami lub bajkami, bywa że napotykamy opór, gdy chcemy po prostu pójść z nim na spacer. Dzieci mają w sobie duszę badacza i chcą odkrywać ciągle coś nowego. Park, las, góry, łąka to idealne miejsca do eksploracji. Natura ma w sobie ogromny potencjał, a co najważniejsze jest dostępna dla każdego bez wyjątku! Co więcej przyroda stwarza takie możliwości przez cały rok, o każdej porze roku. No dobrze, ale co jest w książce?
We wstępie znajdziemy krótką instrukcję, przed wyjściem z domu. Są także bardzo ważne informacje o zachowaniu w różnych przyrodniczych okolicznościach. Dziecko zachęcane jest do wyostrzenia swoich zmysłów, przy jednoczesnym zachowywaniu bezpieczeństwa. Autorka zwraca się z propozycją zabrania na takie wyprawy notesu i zapisywania w nim swoich doświadczeń i spostrzeżeń, czy nawet rysunków. Ale to nie wszystko! Ta książka obfituje w szereg ćwiczeń i zabaw z użyciem przyrody, np.: leśne grzechotki, hotel dla owadów, drzewne odbitki, leśne bazy, ognisko, mapy, szyszkowe karmniki, zabawy ruchowe w terenie i podchody. Brzmi świetnie, prawda?
Są także propozycje zadań odnoszących się do obserwacji chmur, drzew, tropów zwierząt czy gwiazd.
Ta książka pomoże zaplanować Wasz atrakcyjny pobyt na największym placu zabaw: NATURZE!

W taki dzień jak dziś zapraszam do lektury i zabawy z książką "Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody" od Wydawnictwa Kropka. 💁 To książka, która zachęca dzieci do zabaw na świeżym powietrzu i odkrywania uroków natury dzięki pomysłowym aktywnościom. Rozejrzyjcie się wokół i znajdźcie miejsca, które można wykorzystać do zabaw w plenerze. Może to być ogród, park, pobliski las lub zagajnik. Takie miejsca są pełne sensorycznych, naturalnych elementów czekających na ciekawe świata dzieci. 👏 Zabawy na łonie natury mogą pozwolić dzieciom odkryć nowe, nieodkryte dotąd możliwości oraz miejsca. Autorki książki przedstawiają w niej być może znane rodzicom pomysły, które warto pokazać dzieciom. Dzięki nim będą mogły się poczuć jak Indiana Jones oraz odkryć nowe możliwości, które daje plener przy okazji zwracając uwagę na moc i znaczenie natury. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/06/chodz-na-dwor-praktyczne-cwiczenia-z.html

Jeśli macie ochotę na praktyczne zgłębianie tajników przyrody krok po kroku, przyda Wam się niezbędnik w postaci książki Catherine Ard „Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody”.
Jak się przygotować do wyprawy, w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo, jak nie zachowywać jak olbrzym, na co zwracać uwagę, co obserwować, czego nie przegapić, z kim się zaprzyjaźnić i pomagać…
Wyjdźmy do parku i nad rzekę! Zostawmy laptopy, telefony, konsole, wyłączmy telewizory … Odnajdźmy ścieżki, którymi chodzą mrówki, policzmy dźwięki ptaków, zbudujmy tamę nad strumieniem, przypatrzmy się chmurom tym delikatnym i tym podłużnym, liczmy gwiazdy i nie przegapmy tej spadającej. Twórzmy z gwiazd wymyślone rysunki zwane gwiazdozbiorami.
Wybierzmy się na pole i łąkę! Zróbmy z przyjaciółmi leśne grzechotki, hotel dla owadów i szyszkowe karmniki , drzewne odbitki, a na koniec ukryjmy się w leśnej bazie.
Biegnijmy do lasu! Zapraszam na bieg z przeszkodami, podchody, wspinaczkę po drzewach, wyprawę z własnoręcznie narysowaną mapą i odpoczynek w leśnej bazie.
Las, park, plac zabaw wszystkie te miejsca czekają na każdego z Was. Nie siedźcie w domu! Ruszajcie na dwór! Wyjdźcie na spotkanie z przyrodą! Nie zapomnijcie zabrać do plecaka książki z wydawnictwa KROPKA z mnóstwem pomysłów na świetną zabawę. POLECAM 🙂

• Dziecko
  • Dla starszaka
  • Chcę kupić
  • Przeczytane 2022
  • Dziecko - Hania
  • .2022
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Chodź na dwór! Praktyczne ćwiczenia z przyrody