Zawidzmy oczami dziecka

poradniki
Warszawska Firma Wydawnicza
2022-10-17
2022-10-17

„Zawidźmy oczami dziecka to debiut literacki Michała Turczyńskiego. Ja zawsze najchętniej do kolejnej lektury wybieram debiuty literackie, gdyż dla mnie jest to okazja do poznania nowych autorów, którzy później bardzo często zostają ze mną na dłużej. W tym przypadku raczej tak nie będzie, bo niestety ale książka nieco mnie rozczarowała. Sięgając po ten tytuł spodziewałam się, że otrzymam pewien pogląd na świat oczami dziecka. Miałam nadzieję, że autor w pewien sposób pozwoli nam, choć w małym stopniu spojrzeć na świat oczami dziecka, spróbować zrozumieć jego tok myślenia, poznać priorytety, którymi w życiu często się kieruje. Generalnie myślałam, że książka będzie naszym spojrzeniem na świat ze strony dzieci i że choć w niewielkim stopniu pozwoli nam zrozumieć pewne kwestie. Jakież było moje rozczarowanie, już na samym początku, gdy tylko zaczęłam czytać książkę. Zupełnie odbiega ona od tego, czego od niej oczekiwałam.

Autor zadaje wiele życiowych pytań o byt, rację istnienia. Pyta, co kieruje ludźmi? Co powoduje ten życiowy pęd, za którym momentami już sami przestajemy nadążać. Zadaje niezwykle ważne pytania, które dotyczą życia każdego z nas. Dzisiejsza, nieustanna pogoń w życiu każdego z nas jest na porządku dziennym. Zaniedbujemy rodziny, wyjeżdżamy na całe lata za granicę, aby żyło nam się lepiej. Nie zauważamy tego, że goniąc za dobrem materialnym tracimy to co duchowe. Ile jest ojców, którzy swoje malutkie dzieci widzą raz na miesiąc, a często nawet rzadziej. Jedyny ich kontakt to ten wirtualny, ze zdjęć czy wideo - rozmów. A czy naprawdę tak ważne są pieniądze, czy nie lepiej skromniej, ale razem… Odpowiadając na te pytania autor odnosi się w dużej mierze do cytatów z Pisma Świętego.

Autor w książce zastosował podział na rozdziały. Dla mnie jest to zdecydowanie wygodniejsza forma czytania, bo tematy są podzielone i odpowiednio ułożone. Niemniej jednak w tej pozycji niektóre mają zaledwie kilka zdań. Cała książka nie jest długa, ale wydzielanie odrębnych rozdziałów, dla napisania dwóch zdań, które niewiele wnoszą do całości, dla mnie było zdecydowanie zbędne.

W dużej mierze autor opierał się w swojej książce na cytatach z Biblii, których zdecydowanie nie brakuje. Osobiście jestem osobą wierzącą, dlatego one nie były dla mnie problem, niemniej jednak myślę, że osoby niewierzące nie odnajdą się w tej pozycji. Zbyt duże oparcie na religii, którą notabene autor podkreśla. Zaznacza, że niezależnie od naszego wyznania, to jednak każdy z nas w coś wierzy, w mniejszym, bądź większym stopniu. Wiara daje nam siłę do działania, do tego aby móc działać, bo to dzięki wierze w to, że uda nam się osiągnąć założony cel, dążymy do jego realizacji.

Moje rozczarowanie tym tytułem być może spowodowane jest tym, że oczekiwałam czegoś zupełnie innego. Jestem rodzicem, mamą dwójki wspaniałych szkrabów i sięgając po ten tytuł miałam nadzieję, choć w niewielkim stopniu, że pomoże mi ona zrozumieć tok dziecięcego myślenia. Otrzymałam psychologiczne wywody autora, na temat dzisiejszego życia, pędu i chęci posiadania. Myślę, że gdyby moje nastawienie było nieco inne, być może wtedy i mój odbiór książki znacznie by się różnił. Dlatego nie zachęcam specjalnie do sięgnięcia po ten tytuł, ale i nie odradzam, szczególnie, że gusta są różne. Każde z nas oczekuje od literatury czegoś innego.

Za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki serdecznie dziękuję portalowi sztukater.pl.

Tytuł poradnika Michała Turczyńskiego "Zawidzmy oczami dziecka" to na pierwszy rzut oka zachęta do tego, aby spojrzeć na świat oczami dziecka. Takie rozumienie tego tytułu może być jednak zwodne, gdyż nie oddaje ono jednak sensu przekazu, zawartego na kartach książki. Ten zaś sprowadza się do refleksji na temat istoty ludzkiej egzystencji, wejrzenia w siebie, poszukiwania ukojenia problemów w duchowości. To niezwykle inspirujący poradnik, który próbuje odpowiedzieć na pytanie, co i dlaczego pozwala nam doświadczać i odczuwać, co kształtuje nasze wartości, co wpływa na nasz sposób postrzegania rzeczywistości. To przewodnik po ludzkim wnętrzu, który zaprasza czytelnika do spojrzenia szerzej, głębiej, dalej. Autor, Michał Turczyński, zabiera Czytelnika w fascynującą podróż po własnej duchowości, po to by odkryć, dlaczego pewne kanony wartości i działania, jeszcze niedawno oczywiste i stałe, zdają się rozmywać.
Autor w swoim poradniku koncentruje się na licznych porównaniach do dziecięcego sposobu postrzegania świata, by uzmysłowić czytelnikowi siłę tkwiącą w prostocie. Sięga przy tym często do filozoficznych, czy wręcz religijnych punktów odniesienia, by w ten sposób nadać jeszcze głębszy sens prowadzonej przez siebie narracji.
Poradnik podzielony został na kilka rozdziałów, z których każdy ma przynieść odpowiedź na istotne życiowo pytania. Stąd pojawiają się rozważania odwołujące się do równości ludzkich istnień, czemu służyć ma posłużenie się koncepcją paraboli Istnienia czy paraboli podróży. Dalej porusza kwestie istoty konfliktów i sposobów ich rozwiązywania, problematyka skuteczności terapii psychologicznych, podatności na popadnięcie w nałóg, przypisanemu każdemu człowiekowi praca do szacunku czy miłości, a wreszcie pochylenie się nad samotnością, ciężarem grzechu, czy wpływem przeszłości na teraźniejszość. Turczyński stawia pytania trudne pytania i nie unika na nie odpowiedzi, przeciwnie poszukuje ich w bogactwie treści płynących z Ewangelii. To one stają się dla niego drogowskazem i to w nich upatruje zasadności wysuwanych przez siebie wniosków, traktując je często jako prawdy objawione i odpowiedź na problemy współczesne, które za ich przyczyną można rozwiązać.
Chociaż jest to krótki poradnik to zawiera on w sobie ogrom treści, które z pewnością przekonają osoby wierzące lub poszukujące i staną się dla nich okazją do pogłębienie swej duchowości. Książka ta może stać się również wyzwaniem dla agnostyków skłaniając ich do dyskusji nad rozwiązaniami zaproponowanymi przez Autora. Turczyński przekonuje czytelnika, że w życiu ważne są wyznawane wartości, gdyż to one kształtują ludzką rzeczywistość, sprawiając, że staje się bardziej indywidualna i naznaczona sensem.
Tym zatem, którzy poszukują wsparcia i pokierowania nimi w zmaganiach z życiem poradnik Turczyńskiego oferuje praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak odzyskać naszą wewnętrzną równowagę i spojrzeć na świat bez obciążeń właściwych dorosłym, z zatem przez pryzmat dziecka. Pokazuje nam, że warto docenić prostotę i nieskomplikowane podejście do życia, które często zaniedbujemy, angażując się w dorosłe obowiązki i problemy.
Jednym z ważnych punktów omawianych przez Turczyńskiego jest również rola empatii w zmieniającym się świecie. Autor podkreśla, że zdolność do zrozumienia i współodczuwania innych ludzi jest kluczem do budowania harmonijnych relacji społecznych w obliczu niepewności i zmian. Pokazuje nam, jak ważne jest, aby przywrócić empatię i zrozumienie do naszych codziennych interakcji, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
„Zawidzmy oczami dziecka" jest cennym poradnikiem dla każdego, kto pragnie odnaleźć równowagę w rzeczywistości. To przypomnienie, że warto przyjrzeć się temu, co nas otacza z perspektywy prostoty i niewinności, by nie zgubić się w gąszczu zmian i codziennych zmartwień. Turczyński wskazuje wreszcie w ciekawy i przystępny sposób, dlaczego pewne kanony wartości i działania zdają się rozmywać w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Wszystkim poszukującym z pewnością przypadnie ona do gustu.

• Popularnonaukowe
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Zawidzmy oczami dziecka