To nie sztuka dać się zabić. Wspomnienia piekarskiego powstańca.

Okładka książki To nie sztuka dać się zabić. Wspomnienia piekarskiego powstańca. Emil Baron, Dariusz Pietrucha
Emil BaronDariusz Pietrucha Wydawnictwo: Gmina Piekary Śląskie militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Gmina Piekary Śląskie
2020-01-01
2020-01-01
militaria powstania śląskie Górny Śląsk Piekary Śląskie wspomnienia

Okładka książki Piekary Śląskie i okolice. Przyroda i zabytki. Dariusz Gacek, Dariusz Pietrucha, Adam Szczepańczyk
Piekary Śląski... Dariusz Gacek, Dari...
Okładka książki Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk" - Historia, Przewodnik Piotr Adamczyk, Tomasz Biskup, Szymon Hrebenda, Tomas Kamensky, Waldemar Machoń, Dariusz Pietrucha, Adam Polczyk, J. Ptaszkowski, Michał Sindera, Tomasz Śmiałek, Tomasz Szemalikowski, Petr Taborsky, Mirosław Warwas
Fortyfikacje O... Piotr Adamczyk, Tom...

Na półkach: , , , , , ,

O czym? - Wspomnienia uczestnika Powstań Śląskich i września '39, opatrzone komentarzem i wyjaśnieniami współczesnego historyka.

Dla kogo? - dla Piekarzan i mieszkańców okolicznych miejscowości, Ślonzoków, historyków.

Wartość - Relacje Barona dają wyobrażenie, jak wyglądała walka ale i życie codzienne podczas tzw. Powstań Śląskich. Z wyjaśnień Pietruchy wynika, że nie o wszystkim wiedziano - Baron zatem rzuca nowe światło i podaje nowe fakty, co dla historyków jest zapewne bezcenne.

Mankamenty - Baron spisywał swe wspomnienia po upływie 50 lat. Po takim czasie pamięć może zawieść - Pietrucha wskazuje kilkukrotnie o mieszaniu faktów i osób. W zależności od podejścia do spisywanych relacji, minusem może okazać się czarno-białe spojrzenie Barona na relacje polsko-niemieckie a jeszcze większym są propagandowe prlowskie wstawki autora wspomnień (na co Pietrucha zwraca uwagę).

Opowieść - Wspomnienia Barona momentami bardzo ciekawe, pisane zaskakująco; dłuższe fragmenty jednak się ciągną, brakuje polotu. Baron jednak nie jest pisarzem, odczucia są tu zależne od podejścia czytelnika co do spisywanych relacji. Wyjaśnienia Pietruchy dużo wnoszą, uzupełniają wiedzę o wydarzeniach, prostują i cechują się bezstronnością.

Język - Język Barona jest trudny w odbiorze, pisany językiem potocznym, momentami autor próbuje pisać po ślonsku (mam wrażenie, że kaleczy),czasem jakby sili się na zbyt pięknie po polsku. Pietrucha rzeczowy i konkretny.

Wydanie - Całkiem ładne, opatrzone wieloma fotografiami historycznymi - ówczesnymi i wcześniejszymi - a także współczesnymi. Opracowanie graficzne komponujące się w całość. Wszystko na śliskich kartkach - dla mnie in minus (nie lubię).

Podsumowanie - Ciekawa książka, szczególnie zestawiając wspomnienia Powstańca z wyjaśnieniami historyka. Momentami trudna w odbiorze, ale warto było przeczytać jak wyglądało życie, walka i światopoglądy oraz wydarzenia sprzed stu lat w mieście z którego pochodzę. Ciekawe również było zestawienie propolskiego nastawienia autora w kontekście z prlowskim spisywaniem tychże wspomnień i z dzisiejszą wiedzą.

• GŚ O/S
  • II RP
  • GŚ kole mie
  • Regal p.

Dodaj cytat z książki To nie sztuka dać się zabić. Wspomnienia piekarskiego powstańca.