rozwińzwiń

To nie sztuka dać się zabić. Wspomnienia piekarskiego powstańca.

Okładka książki To nie sztuka dać się zabić. Wspomnienia piekarskiego powstańca. Emil Baron, Dariusz Pietrucha
Okładka książki To nie sztuka dać się zabić. Wspomnienia piekarskiego powstańca.
Emil BaronDariusz Pietrucha Wydawnictwo: Gmina Piekary Śląskie militaria, wojskowość
194 str. 3 godz. 14 min.
Kategoria:
militaria, wojskowość
Wydawnictwo:
Gmina Piekary Śląskie
Data wydania:
2020-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2020-01-01
Liczba stron:
194
Czas czytania
3 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395880506
Tagi:
militaria powstania śląskie Górny Śląsk Piekary Śląskie wspomnienia
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Piekary Śląskie i okolice. Przyroda i zabytki. Dariusz Gacek, Dariusz Pietrucha, Adam Szczepańczyk
Ocena 7,0
Piekary Śląski... Dariusz Gacek, Dari...
Okładka książki Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk" - Historia, Przewodnik Piotr Adamczyk, Tomasz Biskup, Szymon Hrebenda, Tomas Kamensky, Waldemar Machoń, Dariusz Pietrucha, Adam Polczyk, J. Ptaszkowski, Michał Sindera, Tomasz Śmiałek, Tomasz Szemalikowski, Petr Taborsky, Mirosław Warwas
Ocena 8,7
Fortyfikacje O... Piotr Adamczyk, Tom...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
405
4

Na półkach: , , , , , ,

O czym? - Wspomnienia uczestnika Powstań Śląskich i września '39, opatrzone komentarzem i wyjaśnieniami współczesnego historyka.

Dla kogo? - dla Piekarzan i mieszkańców okolicznych miejscowości, Ślonzoków, historyków.

Wartość - Relacje Barona dają wyobrażenie, jak wyglądała walka ale i życie codzienne podczas tzw. Powstań Śląskich. Z wyjaśnień Pietruchy wynika, że nie o wszystkim wiedziano - Baron zatem rzuca nowe światło i podaje nowe fakty, co dla historyków jest zapewne bezcenne.

Mankamenty - Baron spisywał swe wspomnienia po upływie 50 lat. Po takim czasie pamięć może zawieść - Pietrucha wskazuje kilkukrotnie o mieszaniu faktów i osób. W zależności od podejścia do spisywanych relacji, minusem może okazać się czarno-białe spojrzenie Barona na relacje polsko-niemieckie a jeszcze większym są propagandowe prlowskie wstawki autora wspomnień (na co Pietrucha zwraca uwagę).

Opowieść - Wspomnienia Barona momentami bardzo ciekawe, pisane zaskakująco; dłuższe fragmenty jednak się ciągną, brakuje polotu. Baron jednak nie jest pisarzem, odczucia są tu zależne od podejścia czytelnika co do spisywanych relacji. Wyjaśnienia Pietruchy dużo wnoszą, uzupełniają wiedzę o wydarzeniach, prostują i cechują się bezstronnością.

Język - Język Barona jest trudny w odbiorze, pisany językiem potocznym, momentami autor próbuje pisać po ślonsku (mam wrażenie, że kaleczy),czasem jakby sili się na zbyt pięknie po polsku. Pietrucha rzeczowy i konkretny.

Wydanie - Całkiem ładne, opatrzone wieloma fotografiami historycznymi - ówczesnymi i wcześniejszymi - a także współczesnymi. Opracowanie graficzne komponujące się w całość. Wszystko na śliskich kartkach - dla mnie in minus (nie lubię).

Podsumowanie - Ciekawa książka, szczególnie zestawiając wspomnienia Powstańca z wyjaśnieniami historyka. Momentami trudna w odbiorze, ale warto było przeczytać jak wyglądało życie, walka i światopoglądy oraz wydarzenia sprzed stu lat w mieście z którego pochodzę. Ciekawe również było zestawienie propolskiego nastawienia autora w kontekście z prlowskim spisywaniem tychże wspomnień i z dzisiejszą wiedzą.

O czym? - Wspomnienia uczestnika Powstań Śląskich i września '39, opatrzone komentarzem i wyjaśnieniami współczesnego historyka.

Dla kogo? - dla Piekarzan i mieszkańców okolicznych miejscowości, Ślonzoków, historyków.

Wartość - Relacje Barona dają wyobrażenie, jak wyglądała walka ale i życie codzienne podczas tzw. Powstań Śląskich. Z wyjaśnień Pietruchy wynika, że nie o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Historia
    1
  • GŚ O/S
    1
  • II RP
    1
  • GŚ kole mie
    1
  • 2022
    1
  • Regal p.
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki To nie sztuka dać się zabić. Wspomnienia piekarskiego powstańca.


Podobne książki

Przeczytaj także