Świerszcz azjatycki

Bohaterami trzydziestego numeru kolekcji "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" są tym razem świerszcze. Tradycyjnie czytelnik może poznać budowę ciała świerszczy, ich występowanie na mapie świata, rozmnażanie, i odżywianie. Ponadto opisano owady, które padają ofiarami świerszczy wraz z nadejściem zmierzchu oraz głównych wrogów, którzy świerszczami się żywią. W rozdziale "Mistrzowie śpiewu" opisano strydulację, czyli umiejętność wydawania przez świerszcze dźwięków bliżej znane jako typowe "cykanie".

Opinia opublikowana na moim blogu:

"Dźwięki wytwarzane przez świerszcze są przedmiotem badań naukowych". Nic w tym dziwnego, bo już sam sposób ich wydawania jest niezwykle interesujący. Świerszcze to ciekawe zwierzęta, a prawdziwy okaz takiego bezkręgowca został dołączony do trzydziestego numeru z serii "Owady, pajęczaki i inne robaki", a ów numer zajmuje się właśnie świerszczami.
Numer rozpoczyna dział "Z bliska..." z dwoma artykułami. Pierwszy, jednostronicowy i wstępny nosi tytuł po prostu "Świerszcze". Drugi jest dłuższy, dwustronicowy o tytule "Wariacje na temat" i przedstawia budowę świerszczy. W dziale "Środowisko" znajdziemy dwustronicowy artykuł pt. "Bujna roślinność". Artykuł mówi o środowiskach życia świerszczy i ukazuje ich wybranych przedstawicieli. Dział "Zwyczaje" reprezentuje artykuł pt. "Ukryte w ciemnościach". Artykuł informuje głównie o pieśniach, składaniu jaj, diecie i osobnikach młodocianych u świerszczy. W dziale "Obrona i atak" umieszczony został dwustronicowy artykuł pt. "Doktor Jekyll i Mister Hyde". Artykuł mówi głównie o wrogach i ofiarach świerszczy. W dziale "Niezwykła natura" czytelnik odnajdzie dwa artykuły. Pierwszy, dłuższy, dwustronicowy pt. "Mistrzowie śpiewu" omawia przede wszystkim zjawisko wydawania dźwięków u świerszczy. Drugi, krótszy, jednostronicowy, ale bardzo dobry artykuł o tytule "Niebezpieczne związki" zajmuje się powiązaniami ludzi świerszczy. Ostatnia strona (z niej pochodzi pierwsze zdanie tej opinii) przekazuje najważniejsze informacje, które związane są z okazem owada dołączonego do omawianego tu numeru.
Dużo ciekawych informacji o świerszczach. Wiele znakomitych ilustracji. Numer otrzymuje wysokie noty.

Numer rozpoczyna dział "Z...

• 🏡Posiadam $
  • 🔚Ukończone w roku 2023▶
  • Gatunek: literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Świerszcz azjatycki