Z epizodów wojen napoleońskich. Diamond Rock (1804-1805)

Okładka książki Z epizodów wojen napoleońskich. Diamond Rock (1804-1805) Marcin Gubała
Okładka książki Z epizodów wojen napoleońskich. Diamond Rock (1804-1805)
Marcin Gubała Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Pola Bitew historia
historia
Pola Bitew
INFORTeditions
2022-07-01
2022-07-01
wojny napoleońskie

Świetna pozycja opowiadająca o mało znanym, egzotycznym epizodzie wojen napoleońskich, a mianowicie brytyjskiej blokadzie Martyniki poprzez uczynienie z kawałka gołej niemal skały wystającej u wybrzeży tej wyspy w fort z artylerią szachującą żeglugę francuską.
Sama historia jest niezwykła, wyczyn godny powieści i filmów, porywająca akcja specjalna Royal Navy, a do tego autor przedstawia ją w bardzo przejrzysty, konkretny sposób, z dobrym piórem, rzetelnie pod kątem źródeł i wzbudzając zainteresowanie czytelnika. Jest to z jednej strony solidne opracowanie historyczne, ale z drugiej sensacyjna niemal opowieść o wyczynie garstki śmiałków. Książka przy tym została bardzo dobrze opracowana także od strony graficznej, bo mamy ryciny z epoki, zdjęcia aktualnego wyglądu tytułowej Diamond Rock, mapy i np. schemat pokazujący sposób wciągania dział ze statku na skały.
Jednym słowem jeden z najlepszych tytułów w serii.

Bardzo ciekawa książka, nie sądziłem, że taka historia miała miejsce w trakcie wojen napoleońskich. To dowód na to, że trzeba wciąż szukać interesujących wydarzeń i że można je znaleźć.

8/10

8/10

Kolejna bardzo dobra książka Pana Marcina Gubały. Autor w swych publikacjach podejmuje się tematów mało znanych na polskim rynku wydawniczym. Pierwszą książką tego autora, którą miałem przyjemność przeczytać był Panipat 14 I 1761 . Tym razem autor przenosi nas w okres wojen napoleońskich. Teatrem morskich działań wojennych jest niewielka wyspa Diamond Rock. Książka zwiera bogate opisy zarówno teatru działań wojennych jak również tła politycznego ówczesnych zdarzeń. Na uwagę zasługują również ilustracje oraz mapy. Ogrom pracy autora zasługuje na szczególne uznanie i najwyższą ocenę. Polecam.

O epoce napoleońskiej wydano w Polsce wiele książek, ale pozycja Marcina Gubały pokazuje, że wciąż można odkrywać inspirujące tematy o tym okresie. Diamond Rock, skała - okręt Royal Navy w pobliżu Martyniki stałą się areną zmagań Francuzów i Brytyjczyków na przełomie 1804 i 1805 roku. Autor wprowadza nas pokrótce w historię Martyniki, pokazuje jak wyglądało zajęcie Diamond Rock przez Brytyjczyków oraz późniejsze francuskie ataki aż po jej kapitulację 3 czerwca 1805 roku. Nie brakuje też szerszego tła politycznego, opisu przygotowań do inwazji na Wielką Brytanię czy także innych walk na Karaibach. Książka jest o tyle ciekawa, że pokazuje logistyczne oraz techniczne problemy z jakimi mierzyli się Brytyjczycy, począwszy od wciągania armat na skałę aż po zaopatrzenie garnizonu w proch i słodką wodę. Autor pokrótce opisał również najważniejszych bohaterów dramatu z obydwu stron, przedstawił jak wyglądało życie żołnierzy na skale, warunki sanitarne czy jakimi rozrywkami raczyli się przebywający na Diamond Rock żołnierze. Książkę polecam nie tylko miłośnikom epoki, ale wszystkim tym, którzy lubują się w egzotycznych, ciekawych i mniej znanych starciach.

• Elitki
  • 0. Posiadam
  • P. Epoka napoleońska
  • Marynistyka
  • Wojny morskie, piraci, korsarstwo
  • Środkowa

Dodaj cytat z książki Z epizodów wojen napoleońskich. Diamond Rock (1804-1805)