Trafiony, zatopiony! Jak pomóc dziecku (i sobie) przejść przez powódź emocji

Okładka książki Trafiony, zatopiony! Jak pomóc dziecku (i sobie) przejść przez powódź emocji Allison Edwards
Allison Edwards Wydawnictwo: Wydawnictwo Levyz poradniki
poradniki
Flooded. A Brain-Based Guide to Help Children Regulate Emotions
Wydawnictwo Levyz
2022-08-01
2022-08-01
Anna Alochno-Janas
poradnik psychologiczny mózg umysł regulacja emocji emocje neuronauka ciało migdałowate

Okładka książki Marcysia czuje za dużo Valeria Docampo, Allison Edwards
Marcysia czuje... Valeria Docampo, Al...

Okładka książki #sexedpl. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał, Anja Rubik, Agnieszka Stein
#sexedpl. Dora... Barbara Baran, Alic...
Okładka książki Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny. Wsparcie dla dorosłych dzieci z trudnych domów. John Friel, Linda Friel
Jak uwolnić si... John Friel, Linda F...
Okładka książki Emocjonalne wsparcie dla kobiet z ADHD Michelle Frank, Sari Solden
Emocjonalne ws... Michelle Frank, Sar...
Okładka książki Moje ciało jest okej! Aleksandra Górecka, Anna Natasza Górecka
Moje ciało jes... Aleksandra Górecka,...

Bardzo dobra cieniutka książeczka z esencją w zawartości. Jeśli szukasz wsparcia w podejściu do rozwiązywania trudnych sytuacji, wspierania jednostki w grupie, odnajdywania ścieżki prowadzącej do komunikacji to będzie to pomocna propozycja. Polecam do popołudniowej kawy lub herbaty.

Jedyne z czym się nie zgadzam to karanie dziecka i to po fakcie. (spadł papierek na podłogę). Uważam, że jest to niewyhowawcze i zwłaszcza po czasie niczego dziecka nie uczy. Z tego powodu zabieram jedną gwiazdkę w ocenie.

Jeśli, w swojej rodzicielskiej trosce, po kolejnym, (nazwijmy to eufemistycznie) "akcie niezadowolenia dziecka" stawiasz sobie pytania:
🧐"O co chodzi z tą złością, skąd ta agresja?"
🧐"Skąd w nim/niej nagle ta narastającą frustracja?"
🧐"Przecież próbuje na spokojnie, tłumaczę, nic nie działa. Co robię nie tak?"

Tu znajdziesz odpowiedź.👇☺️

Na te i wiele innych pytań, które my rodzice "rozkminiamy" z intensywnością...przemiany materii ryjówki.😬🫣

🧠"Trafiony zatopiony!" 🧠
Jak pomóc dziecku (i sobie) przejść przez powódź emocji.

Autorka: Allison Edwards 🧠
Wydawnictwo Levyz Books 🥰
Projekt okładki: Izabela Tempka 🤩

Poradnik praktyczny, dedykowany rodzicom, nauczycielom, pedagogom i psychologom. Oparty na NEURONAUCE.
Czyli interdyscyplinie naukowej, która bada OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy) w prostym przekładzie: bada mechanizmy działania umysłu.

To właśnie tam, w 🧠 jest początek tego co nazywamy "reakcją emocjonalną".🤓
Reakcją, która uruchamia 3 TYPY PRZETRWANIA:
🤯WALKĘ
🤯UCIECZKĘ
🤯ZAMROŻENIE

Jeśli teraz myślisz: "A to nie, my tak nie mamy", pozwól, że doprecyzuję. 😁

WALKĘ = atak, złość, obrażanie, obwinianie.
UCIECZKĘ= panika, strach, unikanie, sabotaż
ZAMROŻENIE= zamknięcie się w sobie, poczucie zagubienia, uległość , milczenie.

Mhm...😬😁🫣

Kiedy dziecko "tonie"(jego umysł) w tych emocjach, NIE JEST RACJONALNE. Jeśli do niego mówisz, a to co mówisz jest prawdą, to jest to poprostu BEZPRODUKTYWNE , nie zostanie przez dziecko odebrane racjonalnie.

Dorośli TEZ TAK MAJĄ!😬
Kiedy "toniemy":

😤wyciągamy surowe konsekwencje
😤nie chcemy słuchać
😤krzyczymy
😤grozimy i manipulujemy

No tak, czy nie?🫣😬

Autorka pozwala nam, dorosłym na (całkiem konkretną) chwilę refleksji nad samym sobą. Daje sposobność do poznania mechanizmów naszych działań, żeby zrozumieć reakcje naszych dzieci. Porusza tematy zranień z dzieciństwa i warunków genetycznych.
Fajnie co?🤓

To zestawienie było dla mnie bardzo cenne.

I nie zostawia nas z tą wiedzą, o nie!
Daje nam PRAKTYCZNE POMYSŁY NA:

❤️pomaganie dzieciom w radzeniu sobie z emocjami w domu.
❤️Uczenie dzieci samoregulacji emocjonalnej.

Istota tkwi w umiejętnym oddziaływaniu na zmysły i mądrym przeczekiwaniu. Działania oparte na szacunku do dziecka i jego emocji. Z wyznaczaniem granic w duchu miłości i świadomości dziecka, że to, co się z nim dzieje jest NORMALNE.🥰

"Trafiony Zatopiony" stanowi część serii.
Poza poradnikiem, są jeszcze dwie bajki psychoedukacyjne:

🧠"Marcysia czuje za duzo."

🧠"Diego czuje za mocno."( Recenzje znajdziecie w poście poniżej☺️)

Dedykowane dzieciom. Piękne wprowadzają do poznania i praktykowania sposobów regulowania emocji trudnych, ciężkich do wyjaśnienia, stanowiacych JEJ/JEGO integralną część. Będących całkowicie NORMALNYMI.

To źródło przydatnej wiedzy, rozwijającej inteligencję emocjonalną naszą i naszych dzieci. 🥰

🧐"O co chodzi z tą złością, skąd ta agresja?"
🧐"Skąd w nim/niej nagle ta narastającą frustracja?"
🧐"Przecież próbuje na spokojnie, tłumaczę, nic nie działa. Co robię nie tak?"

Tu znajdziesz odpowiedź.👇☺️

Na te i wiele innych pytań, które...

Czytając ten poradnik, wręcz zostałam TRAFIONA i ZATOPIONA 😍
Zostałam trafiona wiedzą opartą na neuronauce oraz doświadczyłam ze strony autorki akceptację, zrozumienie. Zostałam zatopiona, gdyż nagle mnie olśniło! I to zatopienie choć takie symboliczne, uzmysłowiło mi jak jeszcze niewiele wiem o tym, co dzieje się ze mną, z dorosłymi i z dziećmi podczas przeżywania niektórych emocji.

Trafiony zatopiony to poradnik dla rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych. Poradnik, który w niewielkim rozmiarze przekazuje nam taki ogrom wiedzy na temat biologii emocji, strategii, jak sobie poradzić z nadmiarem swoich emocji, ale też u innych. Książka zawiera 5 rozdziałów, każdy z nich poświęcony jest innej tematyce.

Cała recenzja: https://bluefingersbywiola.blogspot.com/2022/08/trafiony-zatopiony-seria-o-emocjach.html

Czytając ten poradnik, wręcz zostałam TRAFIONA i ZATOPIONA 😍

• Poradniki