rozwińzwiń

Okładka książki Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny. Wsparcie dla dorosłych dzieci z trudnych domów. John Friel, Linda Friel
John FrielLinda Friel Wydawnictwo: Feeria Seria: Nowy początek poradniki
1990-01-01

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Książka otwiera oczy i faktycznie pokazuje rodzaje dysfunkcyjności, o których nawet bym nie pomyślała, że takie istnieją w systemie jaki tworzy rodzina. Jednak z drugiej strony, w realnym świecie trudno znaleźć taką rodzinę, w której żadne dysfunkcje nie występują. Książkę można przeczytać właśnie po to, żeby uświadomić sobie jakie rodzaje dysfunkcyjności mogą występować na naszym własnym podwórku i czy można jakoś je naprostować czy uzdrowić.

Czytając tę książkę, kilka razy miałam uczucie, jakby ktoś uderzył mnie pięścią w brzuch.
Niektóre fragmenty były boleśnie rozpoznawalne.

Ogólnie idea 12 kroków nie przemawia do mnie i nie zgadzam się z autorami książki, twierdzącymi, że "siła wyższa" wspomniana w tradycjach i zasadach nie jest związana z żadną konkretną religią. Może w Stanach wygląda to inaczej (w co wątpię ;) ). Warto wiedzieć, że istnieją też grupy wsparcia naprawdę niereligijne, gdzie nabożeństwa (i to bynajmniej nie ekumeniczne) nie są częściami zjazdów.

Pomijając moje przekonania na temat formalnych religii, warto przeczytać tę książkę, choćby dla elementu poznawczego terapii. oczywiście lektura nie zastąpi grzebania w bebechach podczas psychoterapii, ale może być jej wsparciem.

Niektóre fragmenty były boleśnie rozpoznawalne.

Na półkach: , , , , ,

Moim zdaniem książka wcale nie jest zbyt przydatna. Po pierwsze jest już trochę nieaktualna. Po drugie przez to, że autorzy wyszli z założenia, że prawie każdy jest z toksycznej rodziny, niektóre przykłady "toksyczności" są zupełnie przesadzone. Nie zawsze usprawiedliwione jest obwinianie swoich rodziców za własne błędy. Dodatkowo wbrew tytułowi książka wcale nie podsuwa żadnej odpowiedzi na pytanie "jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny", a może po prostu porady są tak płytkie i tak uproszczone, że ich nie odnalazłam?

Jedna z najlepszych książek, które może przeczytać dorosła osoba z rodziny z "przeszłością". Ogrom ważnych informacji.

O dorosłych dzieciach alkoholików (DDA) mówi się często, natomiast o dzieciach z rodzin dysfunkcyjnych chyba rzadko lub nigdy. Dysfunkcyjna rodzina to m.in. taka, gdzie dominują inne nieprawidłowości, a nie sam alkohol. Definiując to trochę bliżej: O rodzinie dysfunkcyjnej mówimy wówczas, gdy relacje pomiędzy jej członkami są trwale zaburzone i rzutują na samopoczucie psychiczne oraz fizyczne zarówno rodziców, jak i dzieci. Dysfunkcjonalność rodziny może dotyczyć różnych jej zadań oraz różnego jej zakresu i siły natężenia zaburzeń w wypełnianiu funkcji rodzicielskich. Stąd też wyróżnić możemy: dysfunkcję ekonomiczną rodziny, dysfunkcję socjalizacyjną, wychowawczą, opiekuńczą, emocjonalną. W rodzinie dysfunkcyjnej zaburzony jest kontakt między rodzicami a dziećmi. Rodzice przejawiają nieprawidłowe postawy rodzicielskie. Są to: unikająca – zauważa się obojętność uczuciową rodziców, przebywanie z dzieckiem nie sprawia im przyjemności, bywa odczuwane przez nich jako trudne.
Łącząc ze sobą teorię i praktykę kliniczną, John i Linda Friel dostarczają wyjaśnienia tego, co się z nami stało, wychowując się w dysfunkcyjnym domu i jak możemy to naprawić. Książka "Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny" napisana została przez terapeutów należących do grupy dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych - fachowców z zakresu tematyki DDA/DDD. Ten poradnik jest doskonałym kompendium wiedzy na temat tego, jak dorosłe dzieci radzą sobie z rzeczami, których nauczyły się od swoich dysfunkcyjnych rodzin, już jako dorośli.
W tej lekturze bardzo podobały mi się przedstawione przykłady „z życia” pacjentów, które doskonale obrazowały czym są rodziny dysfunkcyjne nie tylko z definicji. Dorastając w takim dysfunkcyjnym domu często nie widzimy ile złego i ile konsekwencji tego pojawia się w dorosłym życiu. Już jako samodzielnie żyjące osoby, nawet po wyprowadzce z domu, mamy problemy z nawiązywaniem relacji, rozwiązywaniem konfliktów, mówieniem o swoich uczuciach. Cierpimy na różne zaburzenia, mamy anoreksje, wpadamy w uzależnienia, nie potrafimy radzić sobie ze stresem.
W książce znajdziemy listę, która pomoże nam ocenić poziom dysfunkcji w naszej rodzinie, jakie kwestie obecnie sprawiają najwięcej problemów, a także pomoże ustalić, jaki rodzaj pomocy zawodowej lub grup wsparcia może pomóc nam w posuwaniu się naprzód. Tak jak wspominałam wcześniej, dobrze, że w tej książce zostały też umieszczone przykłady zachowań, a nie tylko teoria – pozwala nam to lepiej wczuć się w sytuację bohatera i przejrzeć się w nim jak w lustrze, odkrywając własne deficyty. Autorzy mówią też o zdrowym systemie rodziny, co da nam pewne wskazówki, w którą stronę prowadzić nasze dorosłe życie.
Bardzo polecam „Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny. Wsparcie dla dorosłych dzieci z trudnych domów”, ponieważ jest to lektura, która da nam szansę na rezygnację ze schematów, które znamy od dzieciństwa, która pozwoli na zbudowanie domu, rodziny opartej na nie-dysfunkcyjnych relacjach. Daje też dobre podstawy do szukania pomocy czy korzystania ze wsparcia terapeuty, którzy pomogą uporać nam się traumami i dzięki temu będziemy mieć szansę na budowanie zdrowych zachowań. Nie zawsze wszystko można szybko wyleczyć czy zmodyfikować, ale znając nasze deficyty czy dysfunkcje rodziny, w której się wychowywaliśmy, jesteśmy w stanie działać tak, by ich nie powielać.
Moja ocena: 7/10

Genialna książka, widać, że autorzy znają się na robocie. Trudna. Zwłaszcza dla osób, które jeszcze nie zaczęły zdrowieć.

Na półkach: , , , , ,

Bardzo przystępna pozycja w zasadzie dla każdego. Jeśli wydaje nam się, że możemy pochodzić z rodziny dysfunkcyjnej, ta pozycja pozwoli nam się przyjrzeć swojemu dotychczasowemu życiu, zastanowić, czy nie prezentujemy objawów współuzależnienia, czy aby nie skorzystamy na podjęciu jakiejś formy leczenia. Pozycja o wspomnianych zagadnieniach traktuje w sposób bardzo obrazowe, przystępny dla laika. Polecam!

Na półkach: , , , ,

Szacuje się, że w dysfunkcyjnych domach dorastało aż 34 miliony ludzi. Nie chodzi tutaj tylko o domy, w których dominował alkoholizm – dysfunkcyjnym czyni go również perfekcjonizm, pracoholizm, kompulsywne przejadanie się, problemy intymne, depresja, problemy z wyrażaniem uczuć oraz wszystkie inne cechy osobowości, które mogą stworzyć system rodzinny podobny do alkoholowego.

Niezliczone miliony z nas codziennie zmagają się z tego rodzaju dysfunkcjami, często nawet nie będąc tego świadomym. Łącząc ze sobą teorię i praktykę kliniczną, John i Linda Friel dostarczają wyjaśnienia tego, co się z nami stało, wychowując się w dysfunkcyjnym domu i jak możemy to naprawić.

Dorastając w domu, w którym alkoholizm, uzależnienia, nadużycia lub zaburzenia odżywiania były powszechne, jest bardzo prawdopodobne, że wpojono nam wiele niezdrowych relacji. W rezultacie często jesteśmy nieświadomi, jak wchodzić w relacje z innymi ludźmi, jak budować bliskie relacje lub jak rozwiązywać konflikty w sposób, który chroni nasze relacje. Autorzy wyjaśniają, że poziom tych doświadczeń może mieć różne nasilenie, powodując fizycznie i psychicznie skutki dla całej rodziny.

Ta książka w skrócie porusza również temat niezdrowego systemu rodziny i tego, jak na całą rodzinę może wpływać uzależnienie lub nadużycie jednego członka. Podręcznik ten zawiera listę, która pomoże nam ocenić poziom dysfunkcji w naszej rodzinie, jakie kwestie obecnie sprawiają najwięcej problemów, a także pomoże ustalić, jaki rodzaj pomocy zawodowej lub grup wsparcia może pomóc nam w posuwaniu się naprzód. Wreszcie, ta książka omawia problem współuzależnienia, ponieważ autorzy uważają, że nawet ludzie, którzy są alkoholikami lub uzależnionymi od innych substancji, mają do czynienia z problemem współuzależnienia.

„Robert Subby i John Friel zdefiniowali współuzależnienie jako dysfunkcyjny wzorzec życia wyuczony na podstawie zasad obowiązujących w systemie rodzinnym”.

Gorąco polecam tę książkę jako wprowadzenie do tematu DDA/DDD i jako swego rodzaju przewodnik, aby „wejść na drogę do zdrowienia”. Prawdopodobnie istnieje cała masa książek, które są bardziej ukierunkowane na udzielanie pomocy w określonych obszarach, ale ta książka to bardzo dobry początek w tym kierunku. Powinien przeczytać ją każdy przynajmniej raz ze względu na jej spostrzeżenia na temat zachowań emocjonalnych. Myślę, że czytelnicy, którzy mogą skorzystać z tej książki to: dorośli, młodzież, zdrowi dorośli (pomagają zobaczyć drugą stronę i poszerzyć wiedzę oraz zrozumienie doświadczeń dorosłych dzieci z rodzin dysfunkcyjnych). Jak poradzić sobie z traumą z dzieciństwa? Ta książka jest niezwykle pomocna. Autorzy świetnie poradzili sobie ze scharakteryzowaniem systemów rodzinnych i tego, jak wpływa on na rozwój dziecka, który później może doprowadzić do powstania deficytów, w dorosłym wieku przybierając również różne współzależności i uzależnienia.

„Zdrowienie z problemów dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej jest osobistym doświadczeniem. Aby jak najlepiej pomagać innym, musisz wejść na tę drogę. Stanie się, to kiedy naprawdę uwierzysz, że dawanie przykładu jest najpotężniejszym sposobem pomagania”.

• Psychologia
  • 2022
  • 2021
  • 2023
  • Poradnik

John Friel Jak uwolnić się od ciężaru dysfunkcyjnej rodziny. Wsparcie dla dorosłych dzieci z trudnych domów. Zobacz więcej