Tosia i Julek czekają na brata

Okładka książki Tosia i Julek czekają na brata Magdalena Boćko-Mysiorska
Okładka książki Tosia i Julek czekają na brata
Magdalena Boćko-Mysiorska Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Tosia i Julek (tom 7) opowieści dla młodszych dzieci
14 str. 14 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Tosia i Julek (tom 7)
Dwukropek
2022-06-15
2022-06-15
14 min.

'Tosia i Julek czekają na brata' to książka z twardymi stronami, więc do oglądania już nawet dla mniejszych dzieci. Na początku poruszona jest kwestia trudnych emocji dziecka, ponieważ mama w ciąży nie może bawić się we wszystkie zabawy.
Cała akcja dzieje się jeszcze przed przyjściem dzidziusia na świat. Jest to bardziej przygotowanie na nieznane. Na końcu znajdziemy kilka słów od autorki, pedagożki, o tym, o czym warto pamiętać podczas oczekiwania na młodsze rodzeństwo, aby ułatwić sobie i dziecku ten czas oraz jak można wspierać dziecko przed pojawieniem się dzidziusia.

Głównymi bohaterami są Tosia i Julek- rodzeństwo. W tej części uczą się, jak radzić sobie z emocjami, które w nich narastają w związku z oczekiwaniem przyjścia na świat ich brata. To bardzo wymagający czas, zarówno dla nich, jak i dla mamy. Jak zareagują na to, że nie ma ona aż tyle siły, by się z nimi bawić?

Książeczka ma wygodny, nieduży format. Jest całokartonowa. Treść napisaną w sposób zrozumiały dla kilkulatków, dopełnieniają urocze, kolorowe ilustracje, rozbudzające ciekawość małego czytelnika i świetnie oddające emocje postaci.

„Tosia i Julek czekają na brata” to już siódma część serii " (Nie) tacy sami". Książeczki te powstały, aby wspierać zarówno dzieci, jak i rodziców w trudnych momentach. Pomagają budować relacje oparte na bliskości, empatii, zaufaniu oraz bezwarunkowej miłości. Dzięki temu nasze pociechy od początku będą wzmacniać poczucie własnej wartości.

Należy pamiętać, jak ważne jest, aby nie pospieszać swoich dzieci, zaakceptować je takimi, jakie są oraz nie stawiać zbyt wysokich wymagań, napędzanych swoimi ambicjami.
Każde z nich ma swój czas. Niestety często rodzic słyszy od znajomych lub bliskich irytujące pytania "To on jeszcze nie chodzi?", "Dalej zakładacie pampersy? Powinniście już go odpieluchować"... Chyba każdy z nas miał takie sytuacje. Warto jednak pamiętać, że to my znamy najlepiej własne pociechy i wiemy, kiedy będą gotowe na poszczególne umiejętności. Trzeba więc umieć wyrazić swoje zdanie i słuchać głosu własnego serca.

Książeczka ma wygodny, nieduży format. Jest całokartonowa. Treść...

"Tosia i Julek czekają na brata" opowiada o tym, że mama Tosi i Julka jest w ciąży, a to dość specyficzny okres, często trudny dla kobiety. W książce możemy przeczytać, jak dzieci radzą sobie z tym, gdy mama nie ma już tyle sił, by się z nimi bawić. Jak poradzą sobie z emocjami związanymi z przyjściem na świat nowego brata? Warto wspomnieć, że seria opowiada o rodzeństwie, które różni się między sobą i inaczej reaguje na różne sytuacje. W tej części czytelnicy mogą zaobserwować, że Tosia z radością czeka na nowego braciszka, z kolei jej brat Julek szybko wpada w złość i nie rozumie, dlaczego mama nie może się już bawić tak jak poprzednio. W książce istotną rolę pełni też tata, który łagodzi nastroje i wspiera rodzinę. Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/09/nie-tacy-sami-tosia-i-julek-czekaja-na.html

Tosia i Julek czekają na brata, to już siódma część cyklu kartonowych książeczek. Najnowsza z nich opowiada o bardzo ważnym etapie, jakim jest oczekiwanie na nowego członka rodziny.

Dzieci w historii prezentują dwie różne postawy. Tosia okazuje ekscytację i radość, z przyjemnością głaszcze brzuch i rozmawia z nienarodzonym braciszkiem, ma również dużo wyrozumiałości dla ograniczeń mamy. Julek niestety nie jest w stanie zrozumieć, że mama nie może aktualnie bawić się jak dawniej, odmowę skakania na piłce bierze bardzo osobiście, szybko wpada w złość i smutek. W książce występuje postać taty, który z cierpliwością i spokojem wspiera i łagodzi trudne sytuacje. W tekście padają również ważne słowa, że noworodek nie będzie się od razu bawił ze starszym rodzeństwem, ponieważ na początku będzie dużo spał i jadł.

Książka oprócz historii dla młodych czytelników, posiada na końcu podpowiedzi od autorki (pedagożki i promotorki Rodzicielstwa Bliskości),jak ułatwić dziecku czas oczekiwania na bobaska oraz w jaki sposób można wspierać dziecko, aby czuło się cały czas zaangażowane i kochane.

Tosia i Julek czekają na brata, to książka która wciągnęła moje córki… Jako, że niedługo pojawi się dziecko u kuzynki, moje dziewczyny są zaciekawione etapem ciąży oraz wspominaniem czasów, gdy to one były jeszcze w brzuchu. Książka na pewno będzie wartościowym wsparciem dla rodzin oczekujących.

To bliskościowa i wspierająca pozycja dla przedszkolaków i młodszych dzieci, która wspiera je w przeżywaniu tego okresu.

Tytułowi bohaterowie oczekują narodzin braciszka. Pewnego dnia gdy mama nie chce uczestniczyć z dziećmi w skokach na piłce, Julek ze złości przewraca się na mamine nogi. Rodzice nie krytykują zachowania synka, mama spokojnie tłumaczy mu, że nie może wykonywać już pewnych czynności ze względu na rosnący brzuch, a także daje jasny sygnał, że zachowanie Julka sprawiło jej ból. Gdy chłopiec z płaczem udaje się do swego pokoju pomocną dłoń, a właściwie swoją obecność i otwarte ramiona oferuje mu tata. Po chwili rozmowy, wspólnie dostrzegają motywy jego działania i omawiają sposób na radzenie sobie z emocjami.

To genialna książeczka, która w prosty sposób potrafi zrozumieć dzieciom naturalne zmiany zachodzące w rodzinie w związku z ciąża, a potem narodzinami małego człowieka.

Oprócz uroczej historyjki dla dzieci,
w książce znajdziemy również garść wskazówek, które pomogą rodzicom w zrozumieniu emocji starszej pociechy, a także wesprą ich w pełnym bliskości towarzyszeniu dziecka w tym niewątpliwie trudnym dla niego momencie.

A mowa o książce “Tosia i Julek czekają na brata” @magdalenabockomysiorska_pl . Książka należy do serii “Nie tacy sami”. Bardzo podobają się nam książeczki z tej właśnie serii, a mamy już o myciu ząbków i chodzeniu do przedszkola.

Tosia i Julek to bliźniacy, ale bardzo różnią się od siebie. A niedługo na świecie ma się pojawić ich braciszek. Tosia jest z tego powodu bardzo szczęśliwa, niestety Julek już nie, zwłaszcza, że mama nie może z nimi wszystkiego robić. Na szczęście w pobliżu jest tata, który tłumaczy chłopakowi, dlaczego mama gorzej się czuje.

Myślę, że ta książeczka będzie pomocna, aby wytłumaczyć dzieciom, że mama w ciąży może się czuć się gorzej, że nie zawsze będzie chciała wszystko robić. I tutaj bardzo ważna jest rozmowa, która pozwoli dziecku zrozumieć co się dzieje, że mama nadal je kocha, ale po prostu nie ma siły na zabawę.

Sama wiem jak ciężko było zrozumieć Antkowi, że nie zawsze mam siłę z nim się bawić, że po prostu muszę chwilę się przespać. A w końcówce ciąży, gdy większość czasu musiałam leżeć, jeszcze bardziej się denerwował. I właśnie dużo z nim rozmawiałam, tłumaczyłam, dlaczego tak jest.

Na końcu pojawia się parę porad dla rodziców, to też jest ważne, aby rodzic wiedział, jak przygotować swoją pociechę na pojawienie się rodzeństwa.

Szkoda, że ta książka powstała tak późno, na pewno łatwiej było mi z jej pomocą wytłumaczyć Antkowi co się ze mną dzieje, czemu czasami nie mam siły.

Ten tom skupiła się na etapie oczekiwania na dzidziusia. Ciekawa jestem, czy pojawi się również tom, w którym rodzeństwo pojawia się już na świecie.

• Dla Mai
  • Dziecięce