Okładka książki Nigdy nie odpuszczę. Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem (okładka twarda) Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
Bartosz BartosikAdam Bodnar Wydawnictwo: Agora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Agora
2022-01-01
2022-01-01

Okładka książki Obywatel PL Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
Obywatel PL Bartosz Bartosik, A...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019 Sowa Barbara, Adam Bodnar, Emma Brockers, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Przemysław Kozłowski, Magdalena Lemańska, Ida Linde, Renata Lis, Małgorzata Majewska, Jakub Małecki, Paweł Pieniążek, Kaja Puto, Maciej Robert, Adrian Stachowski, Marek Szymaniak, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marcin Wicha, Ludwika Włodek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Sowa Barbara, Adam ...

Jestem pod ogromnym wrażeniem inteligentnych wypowiedzi Adama Bodnara, jego społecznego doświadczenia oraz empatycznego podejścia do drugiego człowieka. Z książki wyłania się obraz człowieka z bardzo "proludzkim" podejściem do polityki. Co ciekawe książkę słuchałem w trakcie formowania się koalicyjnego rządu i skończyłem ją słuchać kiedy TVN opublikował domniemaną ministerialną obsadę dlatego z całej tej karuzeli nazwisk najbardziej cieszy mnie fakt, że ministrem sprawiedliwości zostanie właśnie Adam Bodnar. Będzie ciekawie przez te cztery nadchodzące lata. Książka świetna ale lektor fatalny. Autorzy powinni dać tą książkę profesjonalnemu lektorowi, a nie samemu się męczyć z czytaniem.

Bardzo ważna książka. Szkoda, że ludzi o takim spojrzeniu na sprawy publiczne nie ma więcej. Lektura obowiązkowa.

Naprawdę bardzo dobra książka, która w świetny sposób pokazuje postać Pana Adama Bodnara, instytucji rzecznika praw obywatelskich i zarazem ciekawego spojrzenia na ostatnie wydarzenia w Polsce. Zdecydowanie wartościowa książka.

Książkę "Nigdy nie odpuszczę" przeczytałam z zainteresowaniem. Na pierwszą część składa się krótki dziennik Adama Bodnara jako Rzecznika Praw Obywatelskich. Druga część to wywiad właściwy, w których poruszana jest kwestia sądów/praworządności, pandemii, protestów, mediów publicznych, wojny. Poruszyła mnie jego głęboko humanistyczna wrażliwość na krzywdę ludzką, prawo do wolności i godności. To niby takie oczywiste, ale trzeba umieć to wyrazić i stać po stronie swoich poglądów i zaświadczać je czynem. Nie jestem przedstawicielką środowiska prawniczego, więc oceniam to z perspektywy amatorki. Po rozmowie ze znajomym, który reprezentuje organy ścigania (ale nie jest ziobrystą),wiem, że profesjonaliści z tego środowiska postrzegają działania Bodnara jako szkodliwe, bo komplikują ich pracę szczególnie w sytuacji ścigania przestępstw najcięższego kalibru i mogą uniemożliwić skazanie. Traktują byłego RPO jako teoretyka, a nie praktyka. Być może jest w tym jakaś racja, bo zwykle osoby, które nie pracują w danym obszarze, a teoretyzują na jego temat, nie potrafią skonfrontować się z konkretnymi realnymi problemami. Nie czuję się jednak władna, żeby oceniać i wypowiadać się na ten temat. Zostawiam to profesjonalistom.

Dla każdego czytelnika choć odrobinę zaangażowanego społecznie - mus!
Dla ignorantów ;) po stokroć lektura obowiązkowa!

Dla każdego czytelnika choć odrobinę zaangażowanego społecznie - mus!
Dla ignorantów ;) po stokroć lektura obowiązkowa!

Bardzo dobra książka. Podręcznik walki o demokrację. Kapitalny człowiek. Mieliśmy szczęście,że to Pan Bodnar był rzecznikiem w tak trudnych czasach. Miło się czytało. Nie mogłem się oderwać.

Adam Bodnar to jedna z osób, które najbardziej szanuję. Człowiek o niezwykle otwartym umyśle, empatii, dla którego drugi człowiek i jego prawa są rzeczą niepodważalną.
Wywiad-rzeka jeszcze lepiej obrazuje postać Rzecznika Praw Obywatelskich, któremu przyszło funkcjonować w naprawdę trudnych czasach. Warto. Zdecydowanie warto.

Bardzo szanuję i lubię byłego Rzecznika Praw Obywatelskich. Człowiek mądry, odważny, empatyczny, skromny. Książka jest podzielona na dwie części. W pierwszej dziennik Adama Bodnara, w drugiej rozmowa z nim. Rozmowa o obecnej sytuacji w Polsce - reformie sądownictwa, mediach, nagonce na osoby LGBT, polityce, aferach. Jest tu też pochylenie się nad zwykłym człowiekiem, często żyjącym na prowincji, bezsilnym wobec obojętności rządzących. Bodnar wierzy w siłę jednostki, w moc każdego człowieka. Ma plany na przyszłość, szuka dobrych rozwiązań na wyjście z obecnej sytuacji...

(cd recenzji na fb)

Książka pana Adama Bodnara to de facto wywiad rzeka, w którym poruszany jest szereg tematów związanych z pracą Rzecznika Praw Obywatelskich. Dobrze napisana książka, którą przyjemnie się czyta jest równocześnie bardzo ważna. Za mało mówi się w Polsce o pracy Rzecznika Praw Obywatelskich, za mało ludzie wiedzą o tym jakie to jest ważne stanowisko. Pan Bodnar nie tylko opowiada o tym co to robił jako Rzecznik, ale również dodaje swój komentarz do otoczenia, w jakim przyszło mu działać - nieprzychylnej mu władzy i antydemokratycznych, pełzających zmian. Książka jest zarówno ciekawa jak i potrzebna.

• Audiobooki
  • Biblioteka