Obywatel PL

reportaż
MANDO
2020-05-06
2020-05-06
wywiad Polska polityka demokracja ustrój państwo sądownictwo społeczeństwo praworządność prawa obywatelskie prawa człowieka

Okładka książki Nigdy nie odpuszczę. Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem (okładka twarda) Bartosz Bartosik, Adam Bodnar
Nigdy nie odpu... Bartosz Bartosik, A...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (16) / kwiecień 2019 Sowa Barbara, Adam Bodnar, Emma Brockers, Magdalena Kicińska, Tomasz Kontny, Przemysław Kozłowski, Magdalena Lemańska, Ida Linde, Renata Lis, Małgorzata Majewska, Jakub Małecki, Paweł Pieniążek, Kaja Puto, Maciej Robert, Adrian Stachowski, Marek Szymaniak, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marcin Wicha, Ludwika Włodek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Sowa Barbara, Adam ...

Bardzo wartościujące wywiad. Zgadzam się z panem Bodnarem w sprawie wartości chrześcijańskich. Sama nie jestem wierząca, ale historia Polski jest idealnym przykładem jak religia i kościół szeroko wpłynęły, ba, nadal wpływają na społeczeństwo czy to negatywnie czy tez pozytywnie. Jest to nasza kultura i w pewien sposób tożsamość i uważam, iż nie jesteśmy tego w stanie zupełnie wykluczyć, co lewica usiłuje zrobić. Podzielam też podobne przekonanie o mniemaniu jakie mają polscy politycy, jak pragną przewodniczyć innym wschodnim krajom, być godnym reprezentantem krajów słowiańskich w Europie. Problemem, iż nieudolnie nam to wychodzi i być też może brak nam kompetencji do tego. Zgadzam się całkowicie z fragmentem, gdzie mówi się o stopniowym odbieraniu demokracji, co sprawia też, że ludzie wydają milczącą zgodę, czy tez nie zauważają po pewnym czasie, iż prawa zostały im odebrane lub ograniczone. Każdy z nas powinien być szczególnie wrażliwy na tego typu działania ze strony władzy. Bardzo tez ważne jest zbliżenie obywateli z politykami, inicjowanie spotkań i rozmów, gdyż to MY tworzymy ten kraj i kapitał, więc zwracajmy uwagę na to co się dzieje wokół nas, alarmujmy innych, wypominajmy błędy i proponujmy rozwiązania. Nie pozwólmy na ograniczenie naszego podstawowego prawa w życiu, czyli zabierania głosu.

Bardzo mądra rozmowa, czego oczywiscie należało się spodziewać. Książka warta przeczytania

Pana Adama Bodnara znam tylko z wypowiedzi udzielanych różnym środkom przekazu i na tej podstawie uważam za przyzwoitego człowieka.
Z książki wyłaniam nam się postać bardzo podobna .
W tej kilkuset stronicowej rozmowie odsłania swoje podejście do transformacji 1989 - co się udało , co nie , czy można było lepiej .
Podsumowuje również politykę PiS , wie co robią lepiej i dlaczego im się to udaje.
Jest osobą walczącą o teraźniejszość i ceni działania chroniące od zapomnienia nasze tradycje .
Zastanawia się co nas łączy , czy nadal jest to wspólnotowość.
Podkreśla wagę edukacji antydyskryminacyjnej.
Zauważa takie plagi jak bezdomność , kryzys klimatyczny , migracje.
Wskazuje na potrzebę kontaktu władzy z ludem , wsłuchanie się w głos społeczeństwa.
Nie podobają Mu się zasady praworządności i integracji europejskiej w polskim wydaniu.
Przewiduje scenariusze , które już niestety stały się faktem ( od wydania minął dopiero rok ).
Mówi głośno , że " ....w pewnym momencie rzeczy niewydarzalne stają się rzeczywistością ... "
Demokracja to pojęcia , które pojawia się w tej książce wiele razy .
Doskonale tłumaczy dlaczego Zenon Martyniuk i Jego muzyka nie mogą być zaliczani do tzw. kultury wysokiej.
Grzecznie , elegancko , w białych rękawiczkach , ale bardzo konkretnie .

OBYWATEL PL TO TY .
WOLNOŚĆ JEST W TOBIE.

Z książki wyłaniam nam się postać bardzo podobna .
Podsumowuje również politykę PiS , wie co robią lepiej i...

Wiele spraw i wiele wątków jest tematem rozmowy dziennikarza z byłym RPO. Z każdą stroną podziwiałam erudycję i takt rozmówcy.

Tak też według mnie pozycja ta jest dla osób, które chcą być wrażliwe. Chcą poznać światopogląd innej osoby, choćby dla samego odmiennego spojrzenia, poszerzenia horyzontów.

Wiele opinii, wiele tematów, wiele stron do zapoznania się. Czy wszystko czytałam z wielkim zainteresowaniem? Nie. Niektóre wypowiedzi, chodź dotyczyły ważkich tematów, były dla mnie zbyt poprawne, zbyt powierzchowne. Rozumiem, że wypowiedzi dotyczyły spraw głębokich i zawiłych i wiedza czy doświadczenie nie uproszczają rozmowy. Książka też nie jest objętościowo pokaźna....

Książka wyszła z rok temu więc jest dosyć aktualna. Ciekawy wywiad, w którym Bodnar wypada jako człowiek na właściwym miejscu, któremu zależy i na którego niezasłużenie spada tak duży hejt, a to chyba dlatego, że w sprawach konfliktowych jest gdzieś po środku i nie kieruje się osobistymi poglądami, tylko występuje jako obiektywny Rzecznik, a sprawy jakimi się głównie zajmuje są w większości małe, o których w skali kraju się nie mówi.

A sama książka jest lekkim swobodnym wywiadem bez żadnych kontrowersjnych wypowiedzi. Poruszane są tematy burzącej się wolności i demokracji, konstytucji, niezawisłości sądów. Bodnar dużo mówi o tym jak ważne jest edukowanie społeczeństwa i zacieranie granic między nim, a instytucjami i urzędnikami. O tym jak ważne są lokalne samorządy i nawet jednostki, które mając możliwość działania mogą zdziałać wiele.
Jest mowa o klimacie, o protestach, o aborcji, o kościele, o lgbt i o wojujących między sobą skrajnych grupach obywateli.

Jest też kultura, Olga Tokarczuk czy też ulubione seriale Bodnara.

Bardzo ciekawa książka, ale raczej bez żadnych przełomowych informacji. Dużo o tym jak powinno być i co powinno się zmienić, ale bez konkretów jakie działania wykonać w tym kierunku.

Bardzo ciekawa rozmowa. Chociaz nie interesuja mnie tematy polityczne, to tematy spoleczne, o ktorych rowniez byla mowa, dotycza kazdego z nas. Warto miec na ich temat pewna wiedze.

Pana Bodnara bardzo lubię i uważam go za właściwego człowieka na własciwym miejscu. Jest naprawdę bezstronny i nie jestem w stanie powiedzieć jakie de facto ma osobiste poglądy.

Niestety ksiązką 'Obywatel PL' w ogóle mnie nie porwała. Nie znalazłam w niej nic odkrywczego i zwyczajnie nudziłam się. Cieszę się, ze jakoś w końcu dobrnęłam do końca. Polecam komuś, kto żyje na księzycu i nie miał dostępu do informacji przez ostatnie kilka lat. Albo komuś kto nie szczególnie rozumie demokrację.

Czy demokracja jest w Polsce zagrożona? A co z prawami mniejszości i dyskryminacją? Czy przetrwają niezależne sądy? Skąd tyle podziałów wśród Polaków? Na te i inne, ważne dla każdego Polaka pytania odpowiada Adam Bodnar, były Rzecznik Praw Obywatelskich, w szczerej rozmowie z Bartoszem Bartosikiem. Jego kadencja jako rzecznika przypadła na bardzo ciekawe i różnorodne w naszym kraju czasy. Bodnar w tej rozmowie rzeczowo i bez agresji wyjaśnia i tłumaczy. Wytyka wady transformacji ustrojowej, przypomina zasady demokracji, ubolewa nad niewydolnością sądów i utratą niezależności sędziów, mówi o błędach władzy (nie tylko obecnej),ale chwali też za trafne decyzje np. nowe programy społeczne. Książka-wywiad "Obywatel PL" podzielona jest na kilka rozdziałów, a każdy z nich ma temat przewodni. Szczególnie bliski jest mi rozdział o bohaterach i strachach transformacji. Bodnar z nadzieją mówi w nim o sędziach, którzy zrozumieli, że powinni zbliżyć się do obywateli. Coraz dłuższa staje się też lista sędziów niepokornych, tworzona przez Ewę Siedlecką, którzy zrozumieli, na czym polega ich rola w demokratycznym państwie. Kolejny interesujący rozdział dotyczy bezpieczeństwa. I nie chodzi o tak nagłaśniane zbrojenia, a klimat. Bo na zmiany mentalne i realne w kwestii klimatu nie mamy już czasu. Książka "Obywatel PL" to nie jest wywiad z Rzecznikiem Praw Obywatelskich o piastowanym urzędzie i załatwianych sprawach. To książka o nowoczesnym człowieku, który dostrzega zagrożenia współczesnego świata i zwyczajnie się martwi. To także obraz skromnego człowieka, który marzy o społecznym dialogu, by dyskusja znów była dyskusją, a jej uczestnicy szanowali odmienne poglądy swoich rozmówców. A na koniec anegdota prosto z życia... Jarosław Gwizdak, były sędzia RP i prezes Sądu Rejonowego Katowice–Zachód wspomina wspólne zwiedzanie z Adamem Bodnarem wystawy „Zajawka”, dotyczącej dekady śląskiego hip-hopu, w Muzeum Śląskim. Uważa, że Adam Bodnar zna się na hip-hopie niemal tak samo, jak na prawie, a jednym z najważniejszych momentów jego zawodowego życia było spotkanie z tysiącami uczestników 23. edycji Przystanku Woodstock jako gość Akademii Sztuk Przepięknych. Do udziału w tym spotkaniu zaprosił go Adam Bodnar.

124/180/2022
Przyjemna lektura, i wbrew rzeczywistości, podnosząca na duchu. O konstytucji, wspólnocie, solidarności, dyskryminacji i dialogu. Niby żadnej Ameryki nie odkrywa, ale przyjemnie poczytać rozmowy dwóch mądrych panów.

124/180/2022

• Przeczytane w 2021