Przez Cierpienie do Gwiazd. Od Serca do Nieskończoności

Okładka książki Przez Cierpienie do Gwiazd. Od Serca do Nieskończoności Mariusz Pabjasz
Okładka książki Przez Cierpienie do Gwiazd. Od Serca do Nieskończoności
Mariusz Pabjasz Wydawnictwo: Wydawnictwo Sowello poezja
poezja
Wydawnictwo Sowello
2021-01-01
2021-01-01
poezja poezja współczesna

„Przez cierpienie do gwiazd" to dzieło młodego poety, Mariusza Pabjasza, który przelewa w nie ogromną dawkę swojego życia - ciężar doświadczeń i emocji, które mu towarzyszą. Dlaczego piszę tu o ciężarze? Nietrudno się domyślić nawet po samym tytule. Nie są to wiersze pełne ślepej miłości do ukochanej, zachwalające piękno świata i wylewające na czytelnika ogrom optymizmu, od którego w pewnym momencie może być aż mdło. Wręcz przeciwnie, to utwory o żalu, tęsknocie, cierpieniu, samotności i niesprawiedliwości, czyli pokazujące świat takim, jaki jest w rzeczywistości.
Kilka zasługuje na szczególną uwagę.
„Współczesność" i „Ślepota" ukazują prawdę o dzisiejszym świecie, są brutalnie szczere i dzięki temu tym bardziej docierają do czytelnika. Pokazują bunt przeciwko biernym postawom ludzi, pozornie walczących o lepszą przyszłość, choć tak naprawdę pełnych ignorancji, egoizmu i obłudy. „Kruk" prowadzi nas przez ciemne zakamarki naszej duszy. Jako symbol śmierci, zguby, ciemnej gwiazdy, na nasze życzenie ukazuje nam prawdę, jaką sami przed sobą ukrywamy - pełną mroku, chęci zemsty i pustki w sercu. Natomiast „Przez cierpienie do gwiazd", czyli, jak sam przyznał autor, jego motto życiowe i myśl przewodnia tomiku, ukazuje samotność, udrękę i cierpienie. Bohater wpatruje się w niebo i myśli o śmierci, chcąc dołączyć do innych przeklętych, zgromadzonych między gwiazdami. Marzy o tym, że stamtąd uda mu się nieść miłość i pocieszenie wszystkim cierpiącym duszom, które tak jak on wpatrują się w niebo.

Polecam wielbicielom szczerej poezji, chcącym przekształcić swoje trudne doświadczenia w drogę prowadzącą do gwiazd.

Mariusz w fenomenalny sposób łączy poezję i doświadczenia życiowe młodego człowieka. Wiersze są przesiąknięte prawdą i egzystencjalną refleksją dotyczącą przemijania. Piękny tomik młodego poety.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dodaj cytat z książki Przez Cierpienie do Gwiazd. Od Serca do Nieskończoności