Ocalona

Okładka książki Ocalona Diana Palmer
Okładka książki Ocalona
Diana Palmer Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Wyoming Men (tom 10) literatura obyczajowa, romans
Wyoming Men (tom 10)
HarperCollins Polska
2022-04-27
2022-04-27
Marian Leon Kalinowski

Ida Merridan była już dwukrotnie zamężna. Młoda kobieta nie cieszy się dobrą reputacją. Po miasteczku krążą plotki o jej licznych podbojach. Mało kto jednak wie, że to fortel, by uniknąć niechcianych zalotów nachalnych mężczyzn. Była dwukrotnie zamężna i dwukrotnie się zawiodła. Nie planuje popełnić po raz trzeci tego błędu. Nie chce się już z nikim wiązać i zamierza sama spędzić resztę życia. Los ma jednak dla niej inny plan.
Jake McGuire ciężko pracował na swój sukces, prowadząc rancho. Jedynym zagrożeniem dla jego wygodnej egzystencji jest ostatnia kobieta, której kiedykolwiek powinien pragnąć. Mężczyzna dobrze zna Idę i jej fatalną reputację. Początkowo trochę nią gardzi, z czasem jednak przekonuje się, że jej nieśmiałość i skromność nie pasują do zasłyszanych plotek, a ona wydaje się bardziej płochliwa niż powinna być kobieta żądna przygód z mężczyznami. Ida robi na nim coraz większe wrażenie i choćby bardzo chciał, to nie może o niej zapomnieć.
Co jakiś czas sięgam po książki Diany Palmer. Są one schematyczne, niewiele jest w stanie mnie w nich zaskoczyć. Tym razem było tak samo. Wszystko mogłam przewidzieć, wiedzieć jak się zakończy historia... Dlaczego więc czytam książki autorki? Są w nich ogromne pokłady ciepła, a historie są bardzo uniwersalne, zawsze można znaleźć w nich morał, a bohaterowie posiadają głębię - mają swoje problemy, trudną przeszłość i mnóstwo uczuć. Tak też było i tym razem. Do tego, pomimo przewidywalności, nie mogłam narzekać na nudę, bo coś się ciągle działo. Ta powieść niczym nie różni się od innych wychodzących spod pióra autorki i właśnie to w jej historiach kocham. Są idealne na każdą porę roku.

Autor: Diana Palmer
Tytuł: Ocalona
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Książki autorki czasem napisane są w specyficzny sposób, dlatego nie wiedziałam, czy mi się spodoba.

Fabuła prowadzona jest dobrze, nie nudziłam się podczas czytania. Autorka w kilku momentach trzymała mnie w niepewności. Nie mogłam doczekać się nowych informacji na temat bohaterów.
Atmosfera między nimi była bardzo ciekawa, co sprawiło, że trochę się do nich zbliżyłam. Czasem to, co robili działało mi na nerwach.
Większość elementów fabuły była dobra, jednak miałam wrażenie nie do końca mnie przekonała.
Mimo wszystko była to przyjemna książka.
Ocena 7/10

Autor: Diana Palmer
Tytuł: Ocalona
Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Atmosfera między nimi...

Powieść "Ocalona" urzekała mnie ciepłem historii, cudownie zbudowany związek na bazie przyjaźni, która z początku nie była zbyt oczywista. Bohaterowie nie darzyli się sympatią a wręcz byli do siebie wrogo nastawieni a nieufność wręcz z nich biła. A wszystko przez plotki.

Ida Merridan wdowa i rozwódka w jednym, po latach wraca do swojej rodzinnej posiadłości, śmierć pierwszego męża sprawiła, że kobieta jest bogatą i niezależną osobą. Jednak jej życie nie jest tak kolorowe jakby się mogło zdawać. W miasteczku krążą plotki o jej rozwiązłości, przez co przyciąga uwagę, ale niekoniecznie spojrzenia którymi obrzucają ją ludzie są pozytywne… Kobieta zbudowała wokół siebie mur obronny, przez który postanawia się przebić, Jake McGuire. Hodowca bydła, właściciel rancha i bardzo bogaty biznesman. Mężczyzna jest ciekaw kobiety, która z jednej strony ma być rozwiazła i szalona a z drugiej jest zamknięta w sobie i raczej nie dostępna.
Gdy bohaterowie bliżej się poznają, wychodzą na wierzch ich problemy, traumy. Oboje nie mieli łatwo w życiu, każde z nich cierpiało, nie tylko psychicznie ale i fizycznie.
On były żołnierz walczący w wielu bitwach, prawie zginął, po wypadku wraca do rodzinnego domu i rozkręca jeden biznes za drugim, jednak całym sercem kocha swoje rancho i tam spędza najwięcej czasu.
Ona kobieta po przejściach, po wypadku, szuka spokoju, stabilizacji ale absolutnie nie szuka związku. Wręcz boi się mężczyzn, uważa że nie jest w stanie ich obiektywnie ocenić. Dlatego też postanawia żyć samotnie na prowincji, z ukochanym kotem, hodując konie.
Łączy ich tak wiele a zarazem dzieli przepaść. Ich przeszłość, tak różna naznaczyła ich, skrzywdzone duszę, które szukają jednego, ukojenia.

Książka była bardzo dobra, ciepło które biło z każdej strony było niezmiernie przyjemne. Napięcie które budowała od początku autorka było zniewalające, bardzo lubię przyglądać się ludziom, którzy tworzą związek nie tylko z powodu pożądania, ale też przyjaźni. Tu trochę szybko wszystko poszło jednak, gdy dwie tak podobne osoby się spotykają to wiadomo, że łączy ich przeznaczenie. Uwielbiam wątek hate to love. Tu może nie ma typowego hate, ale jest wrogość, która zbudowana jest na plotkach i pogłoskach, przez co łatwiej ją obalić.

Podsumowując książka bardzo przyjemna, mądra i czarująco słodka. Pokazane jest tu wiele odsłon miłości, rodzicielska, przyjacielska romantyczna, ale też miłość do zwierząt, troska o ich spokój i zdrowie. Autorka napisała wyjątkową historię w której ból i smutek łączą ze sobą dwójkę ludzi. Mamy bardzo dobry przekaz mówiący, że plotki które o kimś słyszymy, nieraz też powtarzamy, tak naprawdę mogą być bardzo dalekie od prawdy.

Lubimy oceniać po pozorach, najczęściej zapominając o tym, że plotki zazwyczaj są mocno koloryzowane. Ida Merridan miała dwóch mężów, każde z małżeństw zakończyło się tragedią, więc całe miasteczko uważa ją za kobietę rozwiązłą, która przynosi ze sobą wyłącznie pecha. Jake McGuire również wierzy pomówieniom, ale szybko okazuje się, iż Ida jest zupełnie niewinna, a jedyne, co kryje, to hart ducha. Teraz Jake już wie — nie może z niej zrezygnować.

Schemat dość popularny, jeśli chodzi o romanse, acz muszę przyznać, że powieść nie pozwala na nudę. Akcja dzieje się szybko, bez specjalnych wymagań względem czytelnika. Ot, wspaniała rozrywka na upalne popołudnie. Jedyne, co mnie zaskoczyło, to nieustanne podkreślanie różnicy wieku pomiędzy naszą przyszłą parą. Ida ma dwadzieścia sześć lat, Jake trzydzieści siedem, ale, co najdziwniejsze, bohaterkę wykreowano w taki sposób, jakby już wchodziła w okres menopauzalny. Niby zahukana, lecz z podkreśleniem jej „starości” (!). Trochę dziwne i niepotrzebne, bez tego powieść tylko by zyskała. A szkoda, bo w gruncie rzeczy polubiłam bohaterów, mimo tego, że czasami bywali irytujący, co ostatecznie nadawało im bardziej ludzkiego rysu. Spodobało mi się głębsze spojrzenie na ich życia wewnętrzne, walkę ze swoimi demonami, których pokonanie jest niezbędne do rozpoczęcia nowego życia.

Reasumując, Diana Palmer ma swój własny styl, od dawna przez nią kreowany, albo się go lubi, albo zupełnie ignoruje. „Ocalona” nie jest wyjątkiem. Autorka konsekwentnie prowadzi fabułę tak, jak w każdej innej swojej książce, z obietnicą szczęśliwego zakończenia, mimo szalejących burz. To historia idealna na lato.

Jake McGuire doświadczył wiele zła i przeżył niejedną traumę. Oddał się w pełni pracy i prowadzenia rancho. Wzbogacił się, lecz i to dostarcza mu trosk, bowiem kobiety patrzą na niego przez pryzmat zasobności portfela. Dlatego też zdziwił się ogromnie, gdy jego myśli zaczęły krążyć wokół kobiety, której reputacja pozostawia wiele do życzenia.
Ida Merridan dwukrotnie wychodziła za mąż. Jej sytuacja finansowa zdecydowanie pozwala jej na beztroskę. Jednak ma kilka powodów, dla których nie może jej w pełni doświadczać. Najważniejsze z nich to bolesna przeszłość, ciągnące się za nią ryzyko niebezpieczeństwa oraz mężczyzna, który daje jej nadzieję na coś, o czym mogła dotąd przeczytać jedynie z książek.
Co takiego doświadczyła Ida? Z kim i z czym przyjdzie jej walczyć? Czy Jake będzie tym, kogo szuka? Czy kobieta zostanie ocalona, zanim stanie się najgorsze?

Jako nastolatka z wypiekami na twarzy czytałam książki autorki. Później na wiele lat odeszłam od takich romansów, by teraz ponownie powrócić. Ostatnio czytałam "Władcę pustyni" w drugim wydaniu i w nowej szacie graficznej, lecz niestety nie przypadł mi do gustu. Postanowiłam jednak dać jeszcze jedną szansę.
Tym razem było zdecydowanie lepiej. Choć i tak znalazło się kilka minusów.
Ale zaczynając od pozytywów. Przede wszystkim na plus kreacja bohaterów. Jake to fajny, męski bohater. Silny, troskliwy i dający poczucie bezpieczeństwa. Nienachalny i zwracający uwagę na potrzeby innych. Ida mimo traumatycznych wydarzeń stara się żyć najlepiej jak umie.
Bardzo dobrze została oddana relacja między główną parą. Widać było to przyciąganie. Tę chemię, która z każdą kolejną stroną zmierzała w obiecującym kierunku.
Wątek sensacyjny był przyzwoity. Fajny pomysł, tylko zdecydowanie gorzej z wykonywaniem. Zabrakło mi tej intensywności przeżyć i rozbudowania wątku. Dołożenia więcej mroku, chociażby dla spektakularnego finiszu, który w tym przypadku po prostu był, bez tego efektu wow. Nawet czegoś więcej niż to, że w końcu nastąpił koniec perypetii.
Takim sposobem dochodzimy do minusów. Oprócz powyżej wspomnianego minusa zbyt często pojawiało się przedstawienie dokładnego opisu sytuacji zdrowotnej Idy. Śmiało można było to ubrać w inne słowa aby przekazać postać rzeczy a nie na zasadzie "skopiuj-wklej". I niestety przeszłość bohaterów jak dla mnie zbyt rozciągnięta i do tego pokazana na raty. Taki trochę misz masz wyszedł.
Lektura całkiem poprawna. Taka na odpoczynek od cięższych historii. Czy mogę ją polecić? To wszystko zależy od tego, czy sięgacie po taki rodzaj romansów. Jeśli tak, to jak najbardziej. Jeśli nie - to raczej nie przypadnie Wam do gustu.

Współpraca Wydawnictwo Harper Collins

Ida Merridan dwukrotnie...

Ida i Jake od dawna nie darzą się sympatią. Ona uważa go za gbura, on ją za ladacznice. Czasem spotykają się na przyjęciach, w których oboje uczestniczą, jednak starają się siebie unikać. Wszystko zmienia się pewnego dnia.
Kobieta udaje się na badania, jednak jej samochód odmawia posłuszeństwa. Jake sam do końca nie wie, dlaczego to zrobił, jednak zaproponowała jej podwyżkę i to w obie strony. To tego dnia kobieta go zaintrygowała i uchyliła rąbka swojej prawdziwej twarzy. On również dość szybko przestaje być dla Idy wrogiem, jednak po tym, co kobieta przeszła, nie zamierza nigdy więcej wiązać się z żadnym mężczyzną. Woli być sama bezpieczna i w miarę szczęśliwa, niż zaryzykować i po raz kolejny popełnić błąd. Jak potoczą się dalsze losy Idy i Jake'a? Czy uda im się stworzyć coś razem? Co takiego przeszła kobieta?

To kolejna książka autorki, którą miałam okazję przeczytać i mnie się podobała. Jest to romans na leniwe popołudnie. Czyta się go dość szybko, a podczas czytania towarzyszą emocje. To historia kobiety, która wiele przeszła i teraz marzy tylko o ciszy i spokoju. To opowieść o mężczyźnie, który wiele osiągnął, ale tak naprawdę nie do końca jest szczęśliwy.

Bohaterowie ciekawi, chociaż nieidealni.
Ida jest kobietą którą jest bardzo młoda, a przeszła w życiu naprawdę wiele. Miała dwóch mężów i tak naprawę to żaden nie był taki, jaki powinien być mąż. Pierwszy skrywał tajemnice, drugi okazał się katem. To kobieta, która woli mieć opinię bardzo nieprzychylną niż po raz kolejny zostać skrzywdzona. Osobiście ją polubiłam, chociaż czasami jej zachowanie, tok myślenia nie do końca mi odpowiadał.
Jake jest kowbojem, ma swoje ranczo. To mężczyzna uparty, męski, za którym uganiają się kobiety. Niestety nic więcej nie mogę wam o nim zdradzić, aby nie zdradzić zbyt wiele z historii.

„Ocalona” to ciekawa propozycja na leniwe popołudnie. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/06/ocalonawydawnictwoharpercollinspolska.html

Mówi się, że plotka wylatuje wróblem, a wraca wołem, co doskonale obrazuje, jak bardzo prawda może ewoluować, jak się zmienia i jakie olbrzymie rozmiary może przybrać kłamstwo. Im bardziej pikantna plotka, tym szybciej się rozwija, wzbogaca o nowe szczegóły, tym bardziej też może skrzywdzić. Niestety mamy tendencję do zbyt pochopnego wyciągania wniosków, przydawania innym atrybutów, których nie posiadają, a taki fałszywy obraz rzeczywistości zaczyna żyć swoim życiem.
Tak właśnie jest w przypadku Idy Merridan, pięknej kobiety, która niedawno osiadła w Catelow w stanie Wyoming, w starym domu na terenie rodzinnego rancza. Szybko przypisano jej łatkę uwodzicielki łamiącej męskie serca, wesołej wdówki, która nie przejmuje się niczym i żadnemu mężczyźnie nie przepuści. Nie jest ważne, że tak naprawdę wiedziano tylko tyle, że jej pierwszy mąż popełnił samobójstwo, pozostawiwszy jej ogromny majątek, a drugi trafił do więzienia. Jednak sam fakt posiadania dwóch mężów i smutny koniec tych małżeństw, daje ogromne pole do wyobraźni. Tak naprawdę już nikt w miasteczku nie umie powiedzieć, który z jej podbojów jest prawdziwy, za to każdy ruch jest wnikliwie analizowany, przypisywane jest mu też głębsze znaczenie.
Również Jake McGuire uważa Idę za kobietę rozwiązłą, ale bardziej niż ten fakt bulwersuje go to, że nie padła ona przed nim na kolana. Jest przyzwyczajony do takich zachowań ze strony płci pięknej – bogaty, przystojny i wolny nie może opędzić się od kandydatek na panią McGuire. Problem w tym, że Jake wciąż leczy złamane serce, dzięki czemu może krytycznie spojrzeć na wszystkie potencjalne kandydatki na partnerkę. Niestety łączy je miłość do pieniędzy, a Jake jest przekonany, że widzą w nim tylko pełne konto. Podjął zatem decyzję, że ma dość kobiet, a wstrzemięźliwość seksualna wcale nie jest tak dokuczliwą, by się z nią nie uporać. Mimo tego usiłował sprowokować Idę, niestety spotkał się z jej strony z odmową nawiązania bliższej relacji.
Zranione ego boli, dlatego zaintrygowany Jake robi wszystko, by się do niej zbliżyć. Okazja pojawia się wkrótce, kiedy Idzie psuje się samochód. Kowboj proponuje jej podwiezienie, ze zdumieniem obserwując, że udają się do lekarza ortopedy, a kobieta lekko utyka. Kolejne spotkania sprawiają, że mężczyzna całkowicie zmienia o niej zdanie. Okazuje się, że historie jej romansów są po prostu wyssane z palca, jedyne za co kobieta jest odpowiedzialna, to za swoje fatalne wybory dotyczące mężów. Pierwszy skrywał latami swoją prawdziwą orientację seksualną, wynagradzając jej jednak sowicie lata z nim spędzone. Drugi zaś zainteresowany był wyłącznie jej pieniędzmi, a swoją słabość maskował agresją. To właśnie on sprawił, że Ida już do końca życia będzie kaleką, na dodatek po wyjściu z więzienia znów zaczął ją nękać. Telefony to jedno, ale kiedy ktoś rani jednego z jej koni, kobieta wpada w panikę. Całe szczęście, że ma koło siebie Jake`a…
Jak potoczy się ta historia? Czy Ida, która straciła zaufanie do mężczyzn zrobi wyjątek dla przystojnego kowboja? Czy dopuści go na tyle blisko, by coś do niego poczuć? Jak zareaguje, na dość niecodzienną propozycję Jake`a? Przekonamy się o tym dzięki wciągającej powieści pt. „Ocalona”, kolejnej już z serii „Wyoming Men”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins książka autorstwa Diany Palmer, to lekka choć daleka od banału lektura o miłości, dawaniu sobie szansy na miłość i zaufaniu. A także o tym, jak bardzo pozory mogą mylić. Książka spodoba się przede wszystkim miłośnikom romansów, choć i zwolennicy powieści obyczajowych znajdą w niej coś dla siebie. I mimo iż cała opowieść wydaje się dość naciągana, zaś zachowanie bohaterów nieco sztuczne, to tak naprawdę nie nam jest oceniać innych. Szczególnie, że pod wpływem stresu i miłości, robimy i mówimy dziwne rzeczy…

Diana Palmer jest tak popularną autorką, że nie trzeba jej chyba nikomu szczególnie przybliżać. Jak sama przyznaje w treści od autora do tej powieści, w swoich historiach skupia się na małych miasteczkach, gdzie życie toczy się swoim rytmem, a każdy o wszystkich wie tyle, ile jest mu niezbędne do życia. I wiele więcej. Właśnie w takim klimacie jest także ,,Ocalona", która choć nie jest ścisłą kontynuacją ,,Pozory mylą", to jednak bohaterowie poznani tam dostają pierwszeństwo tutaj. Ida Merridan śmie wątpić w to, że jej osąd względem mężczyzn nie działa prawidłowo.

Jako 18-latka wyszła za mąż za Charlesa Merridana, bogatego biznesmena, który był niezwykle czuły, empatyczny, pobudzający młodą kobietę do rozwoju i spędzania czasu w wymarzony sposób. Okazało się jednak, że jego miłością życia był pewien mężczyzna, który doprowadził go do samobójczej śmierci. Niedługo później wokół Idy zaczął kręcić się Bailey Trent, który wydawał się aż kryształowy. Niestety, nie zwróciło to uwagi bohaterki i przez to przeszła prawdziwe piekło, które doprowadziło do skazania małżonka na więzienie. Niestety, czas minął i koszmar zdaje się powracać...

Znana na całym świecie Diana Palmer po raz kolejny pokazuje, że nic nigdy nie jest czarno-białe. ,,Ocalona" to pozornie lekkie czytadło, które jednak skrywa w sobie wiele podtekstów i tajemnic. Przemoc domowa nie jest sprawą ani winą ofiary, to oprawca ma zaburzenia i on jest winien. Autorka porusza także problem alkoholizmu i choć może się wydawać, że na bohaterów spadło wiele trosk, to jednak pokazuje, że z każdej opresji można wyjść zwycięsko, jeśli obok siebie ma się osobę, która wierzy w Ciebie bezgranicznie. Czy Ida znajdzie takiego mężczyznę u swego boku?

Bardzo nietypowa książka tej autorki. Bohater to przyzwoity facet. Wątek okropnego ex męża źle rozwiązany.

Kocham książki tej autorki ,wiem, że są ckliwe i w sumie co drugą o tym samym,ale te książki są swego rodzaju odskocznią od życia codziennego.

• Harlequin
  • Romans współczesny/Erotyk